Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/nekla/ftp/syrena/artykuly/art_92.php:2) in /home/nekla/ftp/syrena/forum/common.php on line 247

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/nekla/ftp/syrena/artykuly/art_92.php:2) in /home/nekla/ftp/syrena/forum/includes/sessions.php on line 596

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/nekla/ftp/syrena/artykuly/art_92.php:2) in /home/nekla/ftp/syrena/forum/includes/sessions.php on line 597

Warning: array_merge(): Argument #4 is not an array in /home/nekla/ftp/syrena/artykuly/art_92.php on line 15

Warning: extract() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nekla/ftp/syrena/artykuly/art_92.php on line 15
Syrena - Strona miłośników samochodów marki Syrena
Ładowanie strony...
 
                 
Login:   Hasło:  
Zamiętaj mnie
    Artykuły - VI Rajd Weteranów Szos
 
Foto: Aurelia Kaczmarska
 
 

 

VI Rajd Weteranów Szos Po Ziemi Mogileńskiej
23-25.04.2010

Po rocznej przerwie w dniach 24 i 25 kwietnia 2010 r. na szosy okolic Mogilna i Trzemeszna powrócił w swojej szóstej edycji Rajd Weteranów Szos po Ziemi Mogileńskiej. Impreza ta absolutnie nic nie straciła ze swojej popularności. Zgłoszenia wpływały w takim tempie, że na 6 tygodni przed datą startu rajdu organizatorzy byli zmuszeni do zamknięcia listy uczestników. Na rajdową trasę wyjechało blisko 90 zabytkowych aut osobowych, terenowych, wojskowych, motocykli, jak również autobus i furgon kempingowy. Załogi startujące w rajdzie przybyły z różnorodnych zakątków Polski, m. in. ze Szczecina, Białegostoku, Trójmiasta, Warszawy, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia, Łodzi, Krakowa i wielu innych miast. Wszyscy traktują Rajd Weteranów Szos jako motoryzacyjną przygodę oraz możliwość spotkania dawno niewidzianych przyjaciół i zawarcia nowych, ciekawych znajomości pomiędzy pasjonatami historycznej motoryzacji.
Na uczestników i ich stare pojazdy czekała urozmaicona trasa na orientację wg "itinerera" licząca około 75 km. Szlak ten wiódł przez malownicze zakątki gmin Mogilno i Trzemeszno, a konkretnie przez miejscowości: Bielice - Marcinkowo - Wylatowo - Szydłowo - Kamieniec - Trzemżal - Ostrowite - Trzemeszno - Wydartowo - Gozdawa - Mogilno. Tradycją tego typu rajdów jest współzawodnictwo nie tylko w prawidłowym przejeździe trasy, ale i w odnajdywaniu na niej punktów orientacyjnych. Okazało się to - mówiąc delikatnie - nienajłatwiejszym zadaniem. Uczestnicy rywalizują ponadto w konkurencjach rekreacyjno-sprawnościowych, jakimi były w tym roku na przykład bieg slalomem z jajkiem na łyżce, dopasowywanie na czas nakrętek do śrub, rozpoznawanie rozmiarów kół z odległości, toczenie ośki kolejowej drezyny itp. Musieli się oni też wykazać znajomością przepisów ruchu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy. Kolejnym z elementów rywalizacji były dwie próby jazdy sprawnościowej pojazdem przeprowadzane na boiskach sportowych w Trzemesznie i Mogilnie. Do ciekawostek VI Rajdu Weteranów Szos należy zaliczyć odcinek trasy pokonywany pieszo ulicami Trzemeszna. Była to okazja to zapoznania się z historią i architekturą miasta widzianego z bliska, a nie tylko zza szyb samochodów.
Według opinii uczestników na tegorocznej trasie była niejedna okazja do podziwiania krajobrazów naszego regionu. Sporo załóg miało jednak niemałe kłopoty z jej prawidłowym pokonaniem, ale na tym właśnie polega urok tego typu rajdów. Również organizatorów nie ominęły pewne wpadki, jak początkowy chaos na punkcie kontroli czasu w Trzemesznie.
Po raz pierwszy w historii Rajdu Weteranów Szos meta została usytuowana w Mogilnie, przy budynku Stowarzyszenia Artystycznego Magazyn Zbożowy GS. Dzięki temu mieszkańcy Mogilna mieli okazję powitać powracające z trasy załogi. Dzięki temu również rajdowicze mogli między sobą na gorąco podzielić się swoimi wrażeniami z trasy.
Niedzielne przedpołudnie tradycyjnie już zarezerwowane było na wielką wystawę weteranów szos na mogileńskim stadionie, która z roku na rok przyciąga coraz większe tłumy mieszkańców Mogilna i okolic. W tej wystawie wzięła udział już ponad setka maszyn pochodzących z różnych okresów - począwszy od lat 30-tych po lata 80-te XX wieku. Niemałe wrażenie wywarł też na odwiedzających potężny transporter wojskowy typu SKOT.
Nieodłącznymi elementami tego pokazu są konkursy: elegancji, "weteran-tuning" i traktowany z przymrużeniem oka - konkurs na najbrzydszy pojazd rajdu. Publiczność, oprócz podziwiania pięknych egzemplarzy aut i motocykli, miała okazję obserwować pokazy ratownictwa drogowego oraz podziwiać występ Zespołu Pieśni i Tańca "Strzecha" z Trzemeszna. Zwiedzanie wystawy umilała swoją muzyką trzemeszeńska Kapela Śmieszna. Goście pokazu mieli również okazję odbyć sentymentalną podróż ulicami Mogilna w kultowym autobusie Jelcz, zwanym często "ogórkiem".
Nagrody dla mistrzów rajdu i zwycięzców poszczególnych konkursów ufundowane przez sponsorów, władze wojewódzkie, powiatowe i samorządowe wręczali: w imieniu wicewojewody kujawsko-pomorskiego i powiatu mogileńskiego - wicestarosta Przemysław Zowczak i w imieniu miasta Mogilna - przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Sarnowska.
VI Rajd Weteranów Szos po Ziemi Mogileńskiej zamknęły pożegnania, w których najczęściej można było usłyszeć "Do zobaczenia za rok!". Organizatorzy nie zaprzeczali.

 

Wyniki rajdu do pobrania:

Zwycięzcy 2010
Wyniki motocykle 2010
Wyniki samochody 2010


Warning: array_merge(): Argument #4 is not an array in /home/nekla/ftp/syrena/js/f_zdjecia3.php on line 2

Warning: extract() expects parameter 1 to be array, null given in /home/nekla/ftp/syrena/js/f_zdjecia3.php on line 2

Strona: 1
Przejdz do strony:   1  2  
0 1 2 3
4 5 6 7
8 9 10 11
12 13 14 15
16 17 18 19
20 21 22 23
24 25 26 27
28 29 30 31
32 33 34 35
36 37 38 39
Strona: 1
Przejdz do strony:   1  2  

 
 
Komentarze:

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz
 
 
 
      początek strony
dla zaufanych