NOWY schemat elektryczny!!!

schematy
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

NOWY schemat elektryczny!!!

Post autor: pietrekder »

Witam
A ja postanowiłem sobie skrobnąć na nowo schemat instalacji elektrycznej.
Ale po kolei. Z tymi schematami to jest trochę namieszane :-/

Wzorowałem się na tym schemacie: https://www.dropbox.com/s/8996bbll4lko6 ... a.jpg?dl=0

Wygląda że to jest do 105/105L, chociaż inny schemat do 105/105L ma np dwa sygnały dźwiękowe sterowane poprzez przekaźnik. Ja niby mam Syrenę 105L z '79 a mam jeden sygnał bez przekaźnika. Domyślam się że kolorystyka kabli w rzeczywistości nieco odbiega od schematu, bo u mnie np jeden z przewodów dochodzących do kostki przyłączeniowej ma kolor niebiesko-czarny :-| http://syrena.gminanekla.pl/forum/files ... ia_111.jpg

Dlatego prosiłbym o weryfikację schematu który wykonałem, ja sam znalazłem źle oznaczony kolor przewodu na schemacie (na którym się wzorowałem) - jest to przewód 41n od przerywacza kierunków, on tam jest zaznaczony na czarno, a powinien być na niebiesko.
Podobnie zielony przewód idący od bezpiecznika nr 2 zasilający odbiornik radiowy nie jest oznaczony.


Ale do rzeczy. Nowy schemat instalacji, w formacie PDF można zobaczyć tutaj:

NOWY SCHEMAT ELEKTRYCZNY v1.0

Byłbym wdzięczny za weryfikację, uwagi, sugestie i ocenę.

PS: Z racji iż większość elementów potrzebnych do narysowania schematu już zrobiłem, mógłbym także wykonać schematy dla innych modeli. Tylko potrzebne byłyby konsultacje i dobre rysunki.

EDIT:
- Wg schematu wzorcowego, źle jest oznaczony przewód 71c idący od bezpiecznika nr 8. Powinien to być przewód 71n.
- Poprawiłem oznaczenia lamp (zamienione były lewe z prawymi)
- Na schemacie wzorcowym źle jest oznaczony przewód przełącznika kierunkowskazów (jest 38a, ma być 39a)

Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2015-09-22, 20:26 przez pietrekder, łącznie zmieniany 1 raz.
Mariusz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2197
Rejestracja: 2006-01-05, 19:10
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Post autor: Mariusz »

Rozumiem że wszystkie błędy są poprawione i można wg niego robić instalację?
SyrenaBielskoklub
zapraszam też na:
www.martech.bielsko.pl
www.polmozbytbielsko.pl pierwszy i jedyny prawdziwy sklep z częściami do Syreny.
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

Ja wychwyciłem kilka błędów, oznaczeń przewodów czy kolorów i te poprawki naniosłem.
Ale jak ktoś zna gdzie są jakieś to błędy to byłoby miło jakby ktoś to jeszcze sprawdził :-)
Ja po prostu już miałem dość za każdym razem patrzenia się w te rozmazane schematy :-/
Ja tez będę robił instalacje od nowa i będę się wzorował na tym co zrobiłem.


Jak pisałem, sugestie mile widziane.
Mogę też wstawić schemat z podświetlonymi konkretnymi wiązkami przewodów, np tak:

Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
taeda
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1249
Rejestracja: 2005-12-17, 12:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: taeda »

O ile wiem,to 2 sygnały dźwiękowe z przekaźnikiem występują w starszych wersjach syren 105 natomiast w Lux już ich może nie być. Czyli ty masz pojazd nowszej serii (1979) i dlatego masz 1 sygnał. To samo dotyczy 2 prędkosci wycieraczek===w najnowszych syrenach już jest tylko 1 prędkość.
zibi86
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 46
Rejestracja: 2008-10-28, 17:03
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: zibi86 »

Szacun pietrekder :piwo: kawał dobrej roboty super czytelny schemat włożyłeś w to sporo pracy. Jedną instalację już zrobiłem do swojej syreny, może skuszę się na drugą :D

[ Dodano: 2015-09-22, 19:44 ]
Można by było poprawić przewód nr 43. Na schemacie do wskaźników jest czarny 43a, a do włącznika dmuchawy 43o żółty.

[ Dodano: 2015-09-22, 20:08 ]
Lampy dlaczego masz odwrotnie opisane ?
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

Dzięki :-)
Tak, lampy w sumie były odwrotnie opisane (lewa-prawa) i faktycznie przewód od dmuchawy powinien być oznaczony jako 43a.

Poprawki naniesione, plik można pobrać z tego samego linka w pierwszym poście.
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

powiem ci tak.... też to robie :) nie jest łatwo :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
drobson
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1049
Rejestracja: 2009-03-16, 22:07
Lokalizacja: Kraśnik

Post autor: drobson »

Dobra robota :ok3
104-1969 r- oryginal
shl m11- 1961r- oryginal
MZ etz 250 - 1983r - oryginał
Klania sie PRL
Shimek
-#Junior
-#Junior
Posty: 111
Rejestracja: 2013-03-25, 15:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Shimek »

Gratuluję i na pewno skorzystam ! :)
Awatar użytkownika
mateusz102
Posty: 17
Rejestracja: 2015-11-05, 17:19
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mateusz102 »

Macie może taką informację ile metrów przewodów potrzeba do wykonania całej instalacji? Przymierzam się do zrobienia całej od nowa :grinser
zibi
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 50
Rejestracja: 2006-12-04, 23:43
Lokalizacja: Białogard - Gościnko
Kontakt:

Post autor: zibi »

Jak robiłem w swojej to kupiłem około 130 metrów kabla, i wymieniałem wszędzie w lampach itp każdy kabelek. Instalacje składałem najpierw w domu a potem przeniosłem ją do samochodu więc sporo kabla też odeszło jak ją układałem.
Awatar użytkownika
mateusz102
Posty: 17
Rejestracja: 2015-11-05, 17:19
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mateusz102 »

Jasne to w sumie ja na cały samochód dużo nie weszło. Ale bardziej chodzi mi ile jakiego przekroju i jakiego koloru. Wiadomo, że można kupić jeden kolor i zrobić całą instalacje, ale ładniej będzie wyglądało jak zrobi się ja w kolorach, oczywiście zgodnie z schematem zamieszczonym przez "pietrekder"
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

130? tylko 130? cos mi sie mało wydaje :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
zibi
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 50
Rejestracja: 2006-12-04, 23:43
Lokalizacja: Białogard - Gościnko
Kontakt:

Post autor: zibi »

130 spokojnie wystarczy sprawdzałem jeszcze w papierach jak rok temu zamawiałem, mam tam rozpisane przekroje, metry i kolory danego kabla.
Warto zainwestować w nową instalację wiem po sobie teraz wszystko działa jak w zegarku.
mateusz102 jeżeli masz chęci i czas zabrać się za instalację to warto to zrobić. Masz super czytelny schemat zrobiony przez pietrekder
Może ci się przyda ja tak zrobiłem u siebie :
kabla wiesz już ile, przewody LGY z kolorami nie ma problemu. Najwięcej masz o przekroju 1mm, ja dałem w instalacji 1,5mm2 ze względu na lampy, mocniejsze żarówki h4. Stacyjka rozrusznik 4mm reszta jak w schemacie.
Światła podłącz sobie na przekaźnikach lepsze światła i włącznik nie będzie się grzał, bo w syrenie prąd przechodzi przez główny włącznik świateł.
Przerywacz polecam elektroniczny taki za 10 zł z trzema wejściami zdecydowanie lepszy kierunki łącznie z kontrolką na desce mrygają jak należy na starym syrenowskim zawsze miałem problemy a kierunki rzecz bardzo ważna zawsze musi zadziałać.
Polecam tego sprzedawce jeżeli chcesz kupować kable od wyboru do koloru i bardzo uczciwy

http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=27379610
Awatar użytkownika
mateusz102
Posty: 17
Rejestracja: 2015-11-05, 17:19
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mateusz102 »

Na pewno będę robił nową instalację jak tylko buda będzie pomalowana. Zakładam, że na wiosnę instalacja będzie robiona. A tak z ciekawości puszkę z bezpiecznikami dawałeś jakąś inna od seryjnej czy dorwałeś nową? ja chyba założę nową z epoki... Oczywiście przekroje można zwiększyć ale do wszystkiego nie ma sensu, przekaźniki dobry pomysł nie będzie się tak wszystko grzało tym bardziej, że 24h trzeba jeździć na światłach.
ODPOWIEDZ