Czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DarioRec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 617
Rejestracja: 2011-03-04, 19:46
Lokalizacja: 3miasto

Czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego

Post autor: DarioRec »

Witam,
czy wiecie może coś na ten temat? Sporo jest informacji z początku i połowy bieżącego roku, że niby od 2018 będzie można. Jednak nic więcej nie znalazłem.
Doczytałem że ciężarowe i specjalne (i jeszcze tam jakieś), można spokojnie do 48miesięcy, ale nic o osobowych.
Temat dotyczy pojazdu (prawie) współczesnego, bez opinii rzeczoznawcy itp.
:Wzrastająca z każdym rokiem liczba samochodów Syrena,...., wymaga przeprowadzenia fachowych zabiegów gwarantujących prawidłowe funkcjonowanie pojazdu"

mgr inż. Zdzisław Glinka
Warszawa, kwiecień 1976 r.
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Pewnie moja odpowiedź Cie nie będzie satysfakcjonowała. Otóż pojazdy w wieku po wyżej 25 albo 30 lat (nie pamiętam dokładnie) nie muszą mieć ciągłości ubezpieczenia, nawet na normalnych białych tablicach. A co za tym idzie możesz go ubezpieczyć najmniej na miesiąc. Więc przez resztę roku lub kilku lat możesz pojazdem nie jeździć lub odstawić na czas remontu. Problemem lub nie jest przegląd, który robisz na rok i dopiero po roku wygasa, ale jego nie masz obowiązku mieć ciągłości jeśli nie jeździsz pojazdem.

Jeśli natomiast masz pojazd młodszy to chyba jeszcze przepis nie został wprowadzony, acz kol wiek mam nadzieję, że w tym temacie się mylę.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
PYJTERSON
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 501
Rejestracja: 2008-03-19, 16:34
Lokalizacja: Georgenberg

Post autor: PYJTERSON »

SUPER.DAWID pisze:Pewnie moja odpowiedź Cie nie będzie satysfakcjonowała. Otóż pojazdy w wieku po wyżej 25 albo 30 lat (nie pamiętam dokładnie) nie muszą mieć ciągłości ubezpieczenia, nawet na normalnych białych tablicach. ....


.......... , acz kol wiek mam nadzieję, że w tym temacie się mylę.

Proszę podaj podstawy prawne i kiedy się one zmieniły przepisy dotyczące ubezpieczenia.

Bo, puki co, to pojazdy mogą być bez OC jak skończą 25lat i zarazem posiadają opinię rzeczoznawcy o zabytkowości lub unikatowości.
jeżdżę Syreną od urodzenia non stop....
To takie małe perpetuom mobile dolnej zwrotnicy, życie po życiu na wieki Syrena :)
http://images77.fotosik.pl/645/9e851aeb87c4a225med.jpg
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Podstaw prawnych nie znam. Jednak jak byłem u mojego ubezpieczyciela zapłacić polisę Audi A3 to pytałem o ten fakt, gdyż noszę się z zamiarem rejestracji mojej syreny i coś udało jej się znaleźć. Natomiast kolega co ma wawe (obecnie od kilku lat remontowana) w Jaworznie zarejestrowaną już od ponad dwóch lat nie płaci ubezpieczenia z racji wieku auta. Z jego informacji wynika, że około 2010 roku weszły odpowiednie przepisy. Z kolei już na przełomie lat 90 a 2000 też takie czasowe ubezpieczenie oferowało PZU.
Wiem też, że cały kruczek jest w nazewnictwie "pojazd historyczny" a nie "zabytkowy".

[ Dodano: 2017-12-27, 11:27 ]
Pogrzebałem chwilę i na stronie:
http://www.kolyaska.fora.pl/tematy-ogol ... ,3798.html

osoba pod nickiem "dziubek25077" zamieszcza coś takiego:
"Różnice między pojazdem zabytkowym i historycznym, oraz możliwość wykupienia krótkoterminowej polisy OC, oraz braku ciągłości w ubezpieczeniu pojazdu.

POJAZD ZABYTKOWY:
wg Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r., Dz.U. nr 98 z dnia 19 sierpnia 1997 r.; art. 2 par.39) to:
pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury.

POJAZD HISTORYCZNY:
USTAWA
z dnia 22 maja 2003 r.
o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
(Dz. U. z dnia 16 lipca 2003 roku)

Art 2 ust. 11
pojazd historyczny:
a) pojazd zabytkowy w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym,
b) pojazd wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach,
c) pojazd mający co najmniej 40 lat,
d) pojazd mający co najmniej 25 lat i uznany przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

Art. 23. 1. Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.
2. Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych stosuje się także do posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym, przed jego rejestracją, jak również do posiadacza lub kierującego pojazdem zarejestrowanym za granicą, niedopuszczonym do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz do posiadacza lub kierującego pojazdem historycznym, od chwili wprowadzenia tych pojazdów do ruchu.

Art. 26. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 27.

Art. 27. 1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej "umową ubezpieczenia krótkoterminowego", można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:
1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2;
2) zarejestrowany czasowo;
3) zarejestrowany za granicą;
4) pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 pkt 10 lit. b;
5) pojazdem historycznym.

2. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych w zakresie pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych.
3. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych czasowo, zawiera się na czas nie krótszy niż okres tej rejestracji, określony w decyzji starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu mechanicznego, nie krótszy jednak niż 30 dni.
4. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów wolnobieżnych określonych w art. 2 pkt 10 lit. b, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 3 miesiące.
5. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów historycznych, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 30 dni.

Tak więc pojazd zabytkowy to jedna z odmian pojazdu historycznego

Jak uzyskać opinię o wartości historycznej, która zwalnia nas od płacenia OC?
Przede wszystkim pojazd musi spełnić podstawowy warunek tj mieć 25 lat
Nie ma wymogu, by model był nieprodukowany od 15 lat.
Taki wymóg jest zawarty w wytycznych Generalnego Konserwatora Zabytków, -mają one znaczenie przy rejestracji jako pojazdu zabytkowego (istnieją od niego wyjątki np. dla unikatów).
Jeśli pojazd ma 25 lat należy zlecić rzeczoznawcy sporządzenie opinii.
Koszt to od 100 do nawet 500 zł zależnie od miasta, osoby rzeczoznawcy itp.
Niektórzy rzeczoznawcy są skłonni sporządzić opinie dla potrzeb OC jedynie na podstawie dokumentacji fotograficznej i kopii dokumentów pojazdu co znacząco obniża koszty (odpada np. dojazd do garażu).
W praktyce taką możliwość mają osoby, dla których już była sporządzana opinia na inny pojazd lub członkowie znanych rzeczoznawcy klubów.
Po uzyskaniu opinii o wartości historycznej pojazd nie musi mieć ciągłości OC
Należy pamiętać o dwóch rzeczach – wypowiedzeniu dotychczasowego OC, by nie przedłużyło się automatycznie, oraz o wykupieniu polisy krótkoterminowej przed wyjazdem pojazdem historycznym na drogę publiczną."


Na to miast na podstawie w/w tekstu wynika że w moim poście powyżej wprowadziłem w błąd bo wiek pojazdu nie 25-30 a konkretnie powyżej 40 lat lub 25 ale z opinią.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
Garbusiarz
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 806
Rejestracja: 2005-12-08, 19:07
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Garbusiarz »

Powiem jak ja to zrobiłem :D
Działo się to w 2014 roku i dotyczyło mojego Garbusa z 1968 roku, poszedłem do PZU i powiedziałem, że chcę zrezygnować z polisy OC. Powołałem się właśnie na to, że jest to pojazd historyczny czyli w wieku 40+ :D Facet z PZU potwierdził, że jest taka możliwość, tylko nie dowiedziałem się czy jest jakiś limit czasu na jaki można zrezygnować z ubezpieczenia. Dostałem do wypełnienia krótki druczek:
W nagłówku REZYGNACJA
"Rezygnuję z obowiązkowego ubezpieczenia OC na pojazd marki .............. o nr rejestracyjnym ............, nr polisy ............"
Na dole podpis :P
Nie mam opinii rzeczoznawcy czy czegoś podobnego, samochód jest na białych tablicach.
Działo się to ponad trzy lata temu więc nie wiem czy coś się nie pozmieniało w tej kwestii :???:
VW 1302 "Garbik" - 1970 r.
ŻUK A-072 - 1991 r.
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

A czy nie macie wszystkiego w samouczku ??


A co do projektu z poczatku roku... Kukizy chcieli to wprowadzić ale odrzucili to w sejmie na 1 czytaniu... wiec nic sie nie zmienia po za tym co było :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
DarioRec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 617
Rejestracja: 2011-03-04, 19:46
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: DarioRec »

motonita pisze:...odrzucili to w sejmie...nic sie nie zmienia...
A szkoda, dzięki Moto :ok2
:Wzrastająca z każdym rokiem liczba samochodów Syrena,...., wymaga przeprowadzenia fachowych zabiegów gwarantujących prawidłowe funkcjonowanie pojazdu"

mgr inż. Zdzisław Glinka
Warszawa, kwiecień 1976 r.
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

nie ma sprawy :) wiem że może mnie mało ostatnio na forum, ale staram sie pilnować wszystkiego co sie dzieje prawnie :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
ODPOWIEDZ