Czym odkamienić blok silnika???

nieposegregowane, z dawnych lat, bez opcji zakładania nowych

Moderator: adameo2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Czym odkamienić blok silnika???

Post autor: Kozichwost »

w czasach współczesnych, w dobie chemii - bo jakoś Glinkowy kwas solny do mnie nie przemawia - z resztą chyba ciężko teraz go kupić...
Ma ktoś jakieś sprawdzony sposób???
Awatar użytkownika
emski
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 420
Rejestracja: 2007-01-04, 00:03
Lokalizacja: Budzów/Wrocław

Post autor: emski »

Ja robiłem to typowym odkamieniaczem takim jak do czajników czy zelażek. Taki w kostkach do rozpuszczania. Dodatkowo rozpuszczałem go o occie. Ale z chłodnicą trzeba uważać !!! Bo w momencie gdy jest ona mocno zakamieniona to odrywający się ze ścianek kamień może bardzo łatwo ją zatkać. A w jakim celu i co chcesz odkamieniać dokładnie ??
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kozichwost »

siesicki pisze: A w jakim celu i co chcesz odkamieniać dokładnie ??
W celu generalnego remontu :ok3
Na dniach rozebrałem silnik i przestraszyłem się tego co było w bloku - rdza i grubaśna warstwa kamienia na wszystkim, więc trza by to usunąć co by się limuzyna nie grzała...
Awatar użytkownika
emski
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 420
Rejestracja: 2007-01-04, 00:03
Lokalizacja: Budzów/Wrocław

Post autor: emski »

Skoro masz rozebrany silnik i ściągniętą głowicę to myślę że spokojnie mozesz tym blok potraktować :) Życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
Tocz
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 347
Rejestracja: 2007-01-02, 23:21
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tocz »

myślę że najlepiej blok silnika i najtaniej odkamieni ocet. pół litra 0.80 gr. w 5 litrowych opakowaniach w hurcie wyjdzie jeszcze taniej. radziłbym to zrobić na raty bo od razu grubej warstwy nnie ruszy. trzeba wylać po paru godzinach i wlać znowu świeżego. robiłem już to co prawda nie w syrenie ale tak to najlepiej wyszło. a jaki szlam wylałem z bloku to po prostu nie do wiary istne błoto rudego koloru.
105B
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2039
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Ocet świetnie odkamienia, to prawda. A jak go podgrzejesz, to jeszcze lepiej.
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Awatar użytkownika
taeda
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1249
Rejestracja: 2005-12-17, 12:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: taeda »

Wogóle nie należy niczego odkamieniać .
Chcecie mieć dziury w bloku lub chłodnicy ?
Syrena nie grzeje się WCALE na starym bloku i na starej NIEODKAMIENIONEJ chłodnicy.
Mój blok chodzi od 32 lat bez odkamieniania i nic sie nie grzeje.
Te wasze rozwarzania są słusznę z teoretycznego punktu widzenia--w praktyce jednak tego zjawiska (w syrenie) nie ma !
Jeśli komuś się grzeje--powód jest inny.
Awatar użytkownika
makscom
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 972
Rejestracja: 2005-04-24, 22:08
Lokalizacja: Polska

Post autor: makscom »

czestym powodem przegrzewania sie syreny jest NIEWYDOLNOŚĆ POMPY WODNEJ. jak i jeszcze jednej istotnej rzeczy tj chodzi o wentylatorek ktory też moze być juz do kitu.
Bo z syrenkami nigdy nie wie oj nie wie sie......
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Zrobię może odkop roku, ale z okazji remontu i wyciągniętego silnika szykuję się do tematu oczyszczenia kanałów układu chłodzenia w silniku. Przeczytałem dokładnie ten temat. Wybór ze względu dostępności no i kosztów padł na ocet. W związku z tym kilka pytań do kolegów co już przerobili temat:
1 - Czy proces odkamieniania równie dobrze tylko dłużej przebiegnie bez rozgrzewania silnika?
2 - Jak ocet wpływa na uszczelki? W szczególności uszczelkę głowicy.
3 - Jak ocet wpływa na aluminium?
4 - Czy dobrze wnioskuję, że jeśli proces będzie przebiegał samoczynnie (bez rozgrzania silnika) to mogę silnik zalać octem i zapomnieć o nim na tydzień albo dwa?
5- Czy zalewać octem prosto z butelki czy lepiej rozcieńczyć z wodą np ciepłą?
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
FSMsyrena105
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 473
Rejestracja: 2014-09-10, 20:20
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: FSMsyrena105 »

Ja bym nie polecał odkamieniania bez rozbiórki. Jak ci ocet ruszy ten kamień i pójdzie ten syf w obieg to chłodnica, nagrzewnica pozatykane. Moźna robić ten zabieg na wywalonej chłodnicy. Nalać ciepłego octu z czajnika i niech sobie trochę postoi. Podobnie działa kwasek cytrynowy na bazie którego są odkamieniacze do czajnika. Zarówno kwasek jak i ocet wywołują korozję więc jak nalejesz bezpośrednio do auta to cięźko będzie to dobrze wypłukać.
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

To akurat u mnie nie grozi bo silnik mam na wierzchu. Jedyne co to nie chce połowić głowicy od bloku. Kwestia tylko ile tą miksturę trzymać? I w takim razie na ile rozcieńczyć ocet wodą? No i jak wpływa na uszczelki i aluminium?
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
FSMsyrena105
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 473
Rejestracja: 2014-09-10, 20:20
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: FSMsyrena105 »

Im cieplejszy roztwór i otoczenie tym lepiej działa. Ocet jak dasz bez rozcieńczania to teź lepiej zadziała. Jeśli masz uszczelkę pod głowicą na miedzi to ocet będzie ją nadgryzał niestety. Na alu teź działa ale nieco mniej. Jak masz silnik wywalony to moźna by pokombinować i podłączyć pompkę np od pralki i puścić roztwór w obieg, dołoźyć jakiś osadnik na syfy.
Awatar użytkownika
syreniarz1992
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2631
Rejestracja: 2005-01-24, 16:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: syreniarz1992 »

Nie polecam odkamieniać, jak nie jestes pewien, że nie masz w 100procentach szczelnego układu. Odkamieniłem sobie, octem, w trabancie 1.1 i zaczęło cieknąć z nagrzewnicy, z chłodnicy, z przewodów itp.
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

A może kwasek cytrynowy będzie lepszy? Ja tym odkamieniam... czajnik w kuchni. Ale schodzi elegancko i jest czysty, a może nie działał by tak szkodliwie na szczelność układu.

Ja sobie jedynie blok przedmuchałem sprężonym powietrzem, bo jakoś kamienia nie miałem za bardzo.
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kozichwost »

Ja odkamieniłem sam blok. Zalałem go bez głowicy ciepłym octem poczekałam aż wystygnie Zalałem ocet, później myjka ciśnieniowa. Musiałem całą procedurę powtórzyć raz jeszcze i mam czyste kanały wodne
ODPOWIEDZ