Bicie wału

(silnik, skrzynia)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Bicie wału

Post autor: Gieroy »

Bardzo dobra wskazówka dla tych co sami składają silnik - sprawdzić bicie po włożeniu wału. Tanio i prosto.
Jak bicia nie ma to wszystko jest cacy. Jak jest, to znaczy że coś tu zawiodło, albo majster który składał wał, albo coś przy przesyłce albo przy wkładaniu wału.
https://www.youtube.com/watch?v=bXCx4wybEtI

Przy okazji można zobaczyć że on ma dwie różne przeciwwagi na każdym cylindrze, w fabrycznym saabie są takie same. To jego wynalazek, wg niego tak jest lepiej. Pojechał na takim motorze 207 km/h na silniku 750.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Wszystko pięknie ładnie. Tylko albo ja czegoś tu nie rozumiem albo osoba kręcąca filmik.
Po pierwsze jak można mierzyć bicie wału gdy wszystkie łożyska leżą w swoich gniazdach? A po drugie co mi daje mierzenie bicia wału jak kręcą się tyko wewnętrze bieżnie łożysk? Moim zdaniem jest to takie mierzenie trochę nie potrzebne. Ale jeśli się mylę to proszę o wyjaśnienie mi.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Zewnętrzne bieżnie nie muszą się obracać do pomiaru bicia wału (czyli tak naprawdę bicia czopów głównych). Nie mierzymy przecież bicia samego łożyska bo jest ono bez porównania mniejsze od bicia wału. Jak będzie bicie wału to po prostu bieżnia łożyska uniesie się do góry i czujnik to pokaże. On w sumie dobrze robi bo przykłada czujnik z samej góry.
Wadą tego sposobu jest że nie wykaże bicia które jest mniejsze od luzu wewnętrznego łożysk bo wtedy bije bieżnia wewnętrzna a nie widać tego na bieżni zewnętrznej. Dla łożyska C4 taki luz jest całkiem spory.
Jakby taki wał unieść trochę np. 1 mm na dwu łożyskach to można by wtedy zmierzyć bicie na tych dwu co będą w powietrzu. I wtedy by był pomiar dokładny, niezależny od luzu w łożysku.
Generalnie warto zrobić tak jak on pokazuje bo to proste i tanio i można się dużo dowiedzieć jaki mamy wał już po zamontowaniu.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

W teorii może i ma to sens. W Praktyce jeśli wał jest krzywy na tyle, że nie jest go w stanie skasować luz łożysk to wał jest do wymiany/regeneracji. Więc takie działanie miało by sen w momencie wyjmowania, z kolei jeśli silnik dopiero rozbieramy to lepiej wał zawieść do fachowca, żeby zrobił to tak jak powinno być zrobione czyli na skrajnych punktach wału. Wtedy mamy pewność, że jest dobrze albo źle, oraz z dokładnością do 0,01 a pewnie i znalazły by się warsztaty gdzie ta dokładność była by większa.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Pokazuję sposób mierzenia bicia jak ktoś nie ma pod ręką rozebranego bloku (tak jak na tym video powyżej co polecałem). Ja mam wał po regeneracji i nurtowało mnie jak precyzyjnie fachowiec zrobił ten wał. Jak widać nie potrzeba wiele - 3 kobyłki no i oczywiście czujnik zegarowy.
Ja tam fachowcom nie wierzę. Oczywiście oni wiedzą, że to trzeba ustawić i wiedzą jak, ale to im zabiera czas czyli pieniądze więc specjalnie nie przykładają się. Poza tym wiedzą, że mało kto rozumie o co chodzi i nikt nie weryfikuje ich roboty. A od bicia dużo zależy - czy łożyska szybko polecą i trzeba będzie znowu robić remont, czy silnik ma dobrą moc, czy nie hałasuje. Przy regeneracji ludzie chcą dobrych, drogich łożysk a jak bicie jest duże to szybko rozwali nawet japońskie łożyska zrobione ze szwedzkiej stali :devil3
Tak że zachęcam - mierzcie sobie bicie. Mamy 3 dekadę XXI wieku i nie ma co w Syrenach tolerować komunistycznej fuszerki :grinser
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
Kain
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 319
Rejestracja: 2013-03-19, 22:29
Lokalizacja: PL

Post autor: Kain »

Gieroy kiedy zapodasz nowe filmiki na youtube
Marcin Możejko: "zaatakuj Mazura na nekli, chcemy go sprowokować i zniszczyć." - prezes Fundacji im. Cezarego Nawrota
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Fajny patent. Mam tylko wątpliwości czy cała konstrukcja jest dostatecznie stabilna. W końcu mierzymy do 0,01mm
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

SUPER.DAWID pisze:Mam tylko wątpliwości czy cała konstrukcja jest dostatecznie stabilna
Ja też miałem takie wątpliwości ale po zbudowaniu tego okazało się, że jest dobrze. Nic się nie giba, nie ugina jak kręcę wałem. Wyniki są powtarzalne jak mierzę kilka razy. Mierzę takie samo bicie czy kręcę wałem w lewo czy w prawo.
Nie mam wielkiej tokarki w domu i nic lepszego nie mogłem wykombinować.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Skoro wyniki są powtarzalne to wszystko wskazuje na to, że jest OK. Mnie w całej tej instalacji najbardziej budził wątpliwości stojak trzymający miernik.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

No mieszane uczucia mam. Średnio mi się podoba ustalenie wału na kobyłkach oraz to, że każda kobyłka jest jednak osobnym elementem.
Na każdą kobyłkę pod łożysko wału przykręciłbym pryzmę a potem wszystkie postawił na grubą blachę i heftnął. No ale ja nie mam nawet Syreny....
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
Kain
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 319
Rejestracja: 2013-03-19, 22:29
Lokalizacja: PL

Post autor: Kain »

Yano sik - typowe: " nie znam się to się wypowiem "
przeczytaj jeszcze raz to co tu napisałeś
Marcin Możejko: "zaatakuj Mazura na nekli, chcemy go sprowokować i zniszczyć." - prezes Fundacji im. Cezarego Nawrota
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Zapodałem krótkie video na powyższy temat. Właśnie rozebrałem silnik i zmierzyłem wał bo przed złożeniem tego nie zrobiłem. No i co sądzicie? Jest problem czy go nie ma ze zmierzonym biciem 0,05mm i 0,06mm?
https://www.youtube.com/watch?v=RzW4C6QiAHs
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
ODPOWIEDZ