Elektroniczny licznik

patenty, przeróbki, ulepszenia
Awatar użytkownika
sir
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 837
Rejestracja: 2007-08-16, 19:19
Lokalizacja: Dębica

Elektroniczny licznik

Post autor: sir »

Przedstawiam swoją realizację elektronicznego licznika do Syreny. Główne założenie projektu było takie, żeby w jak największym stopniu przypominał licznik oryginalny.

Jest to nadal wersja prototypowa w trakcie rozwoju. Niestety jak zwykle nie dało się uniknąć drobnych błędów konstrukcyjnych - całe szczęście nie są to błędy krytyczne i dało się je ominąć. Mam nadzieje, że po drodze nie wyskoczy już nic nowego. Przedstawiam zakres wykonanych prac i najbliższe plany co w tym temacie zamierzam zrobić dalej.

Oryginalny licznik został wybebeszony - została w zasadzie sama obudowa +detale. Całe, nowe wnętrze jest elektroniczne. Oto niektóre cechy projektu:
- brak linki - licznik "napędzany" z impulsatora
- wskazówka poruszana serwem
- mechaniczny licznik przebiegu zastąpiony kolorowym wyświetlaczem LCD
- podświetlenie wskazówki LED +wybór koloru podświetlenia
- kontrolka długich LED +wybór koloru świecenia (będzie informowała nie tylko o włączonych światłach drogowych, ale też np. kolorem czerwonym o przekroczeniu dozwolonej temp. płynu chłodzącego)
- główne podświetlenie licznika - diody LED
Dodatkowo każdy człon podświetlenia ma regulowaną jasność.

Poniżej fotki płytki czołowej. Znajdują się na niej diody podświetlenia głównego licznika (w kolorze ciepłym białym - zbliżony do koloru zwykłych żarówek - jak w oryginale), dioda RGB podświetlenia wskazówki oraz dioda RGB kontrolki świateł drogowych:

Obrazek Obrazek

Tarcza licznika zachowana w oryginale, w miejscu mechanicznego licznika przebiegu wklejony został kolorowy wyświetlacz LCD. Jest on znacznie większy niż oryginalny otwór, ale póki co nie chciałem ingerować w tarczę i nie powiększałem go. Może kiedyś - żeby wyświetlać na raz więcej informacji lub większą czcionką... Tarcza mocowana jest bezpośrednio do płytki czołowej:

Obrazek Obrazek

Tutaj pozostaje jeszcze kwestia wskazówki. Zastanawiam się nad założeniem oryginalnej - niestety - kosztem braku możliwości jej podświetlania. Minimum co muszę zrobić, to zastąpienie (w obecnej wskazówce) czarnego plastyku oryginalnym, srebrnym "kołpaczkiem", jaki występował na jednym z typów oryginalnych wskazówek. Niestety nie posiadam takowego - poratuje ktoś taką wskazówką? :)

Mniejsza płytka - główna, na której znajduje się większość układów wykonawczych i sterujących, oraz zestaw złącz m.in. do:
- impulsatora drogi
- impulsatora obrotów silnika
- komunikacji z modułami dodatkowymi lub komputerem
- "manipulatora" (przełączanie funkcji itd.)
jest wsuwana w płytkę czołową od spodu:

Obrazek Obrazek Obrazek

razem tworzy to następujący zespół elektronicznych "bebechów" licznika:

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozostaje jeszcze problem stabilnego montażu w obudowie - aktualnie nad tym jeszcze myślę.

Co do funkcji, jakie licznik ma spełniać - skupiłem się póki co na realizacji głównych, najpotrzebniejszych - czyli pomiarze i prezentacji:
- prędkości (wskazówka i/lub LCD)
- obrotów silnika (na LCD)
- przebiegu (na LCD) - licznik przebiegu jest animowany, tak aby przypominał licznik mechaniczny

Dodatkowo będzie również zrealizowany licznik przebiegu dziennego (kasowalny). Można też zrobić obrotomierz na wskazówce prędkościomierza - problem byłby z mnożnikiem x100 czy może raczej x50 ? Poza tym chce zrobić dodatkowy obrotomierz wykonany na wzór licznika syreny - z tym, że - pomniejszony i mocowany z boku do daszka prędkościomierza. To jeszcze odległy projekt... :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wyświetlane na LCD informacje na niektórych fotkach wychodzą kiepsko - w rzeczywistości zawsze są czytelne i przejrzyste.

Wyznaję ideę budowy modułowej, tak więc licznik będzie miał możliwość rozszerzenia w przyszłości swoich funkcji poprzez komunikację z modułem dodatkowym. Docelowo będzie to pomiar i prezentacja zużycia paliwa oraz temperatur (zewnętrznej, wewnętrznej, silnika - wraz z alarmem przekroczenia krytycznej). Wyszedłem z założenia, że najpierw lepiej zrobić coś działającego - później to rozbudować dalej.

Jak to w tym momencie działa (zmiana kolorów, intensywności podświetlenia, wskazania prędkości, animacja licznika przebiegu itd.) można zobaczyć na filmie, do którego zamieszam link poniżej:

http://www.youtube.com/watch?v=HW-fp0kNhdQ

Przepraszam za kiepską jakość. Dla potrzeb prezentacji licznik wysterowany z wewnętrznego generatora impulsów drogi. Wskazówka nie została wcześniej zbyt dobrze wycentrowana i pokazuje prędkość z odchyleniem. Przednia obudowa nie jest równo przyłożona do tarczy. Da się też zauważyć wytartą w czasie czyszczenia szybkę z nadrukami prędkości. Poszukuję nowej. Kolega Pony i Motonita zaoferowali wstępnie pomoc w tym temacie, zobaczymy który z nich się wcześniej wywiąże :)

Na temat swojego impulsatora drogi pisałem już TUTAJ w temacie dotyczącym pomiaru zużycia paliwa, ale Przypomnę jeszcze raz konstrukcję. Wykonany jest z części oryginalnego licznika, zamkniętej w plastykowej obudowie. Obroty linki są zamieniane na impulsy elektryczne przez czujnik halla wymontowany ze starego wentylatora komputerowego. Fotki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dodatkowo zamieszczam filmik jak działa licznik z impulsatorem zaprzęgniętym do wiertarki:

http://www.youtube.com/watch?v=KEF5WMXGqjw

W najbliższym czasie planuję programową walkę z widocznymi na filmie skokami wskazań.


O postępach w dalszych pracach będę informował na bieżąco.


Masz jakieś sugestie, pytania, krytyka? Pisz śmiało!
km nawinięte na licznik | 2023: 22km (stan na 09.04.2023) | 2022: 7806km | 2021: 8580km | 2020: 4797km | 2019: 9730km | 2018: 10870km | 2017: 10505km | 2016: 14286km | 2015: 14793km | 2014: 13531km | 2013: 14200km | 2012: 7500km | 2007-2011: 13910km
Syrena 105L 82' 'niebieska'
Syrena 105L 76' 'jasiowa'
Syrena 105B 82' 'sztycowa'
½ Niewiadów n126e 84' -- poszła do Wołomina ;)
Niewiadów n250c 80'
½ Niewiadów n126 73'
Awatar użytkownika
PONY007
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1275
Rejestracja: 2008-04-06, 12:20
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PONY007 »

I właśnie dzięki takim ludziom ja SIR to forum bardzo zyskuje. Prawdziwy konstruktor i pasjonat!

Co do licznika to chyba moje zdanie jest oczywiste- wy*ebany w kosmos!

Jeśli chodzi o poprawki to dogadujemy się na bieżąco na gg.

P.S. Jako ciekawostka powiem, że z pomocą SIRa buduję obrotomierz do Komara Sport- nie tak ekstrawagancki (zwykły obrotomierz), ale oparty na tym samym procesorze i serwach Renault Clio II.

P.S. 2- szybka jest i na Ciebie czeka, jest jedynie "mały" problem ponieważ kostka brukowa przed garażem mi się uniosła od tych mrozów i drzwi nie sposób otworzyć nawet łomami :/
Robota musi być wykonana dobrze, a nie źle!
http://odrdzewiacz.fora.pl/
Forum ODRDZEWIACZ pojazdy zabytkowe- rzemiosło, fotoporadniki, techniki renowacji,odnawianie krok po kroku, remonty, technologie www.facebook.com/ForumOdrdzewiacz
MaSa
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 659
Rejestracja: 2007-05-03, 13:00
Lokalizacja: stargard

Post autor: MaSa »

no licznik pierwsza klasa:) a powiedz ile by mnie kosztowało, żebyś dla mnie zrobił taki sam? oczywiście za pracę też chcę żebyś sobie policzył:)
Awatar użytkownika
PONY007
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1275
Rejestracja: 2008-04-06, 12:20
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PONY007 »

SIR- a nie mówiłem? :faja
Robota musi być wykonana dobrze, a nie źle!
http://odrdzewiacz.fora.pl/
Forum ODRDZEWIACZ pojazdy zabytkowe- rzemiosło, fotoporadniki, techniki renowacji,odnawianie krok po kroku, remonty, technologie www.facebook.com/ForumOdrdzewiacz
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

sir, ten licznik to prawdziwy wypas :ok3 :ok3 :ok3 A najlepszy z tego wszystkiego to ten wyświetlacz. Wielki szacun dla Ciebie :piwo:

Jaki byłby koszt jakbyś chciał robić taki licznik dla kogoś :D
Awatar użytkownika
Garbusiarz
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 806
Rejestracja: 2005-12-08, 19:07
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Garbusiarz »

Naprawdę niezły ten licznik :zdziwko Brawo dla konstruktora, nieźle pomyślane :ok3
VW 1302 "Garbik" - 1970 r.
ŻUK A-072 - 1991 r.
maciejowski
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 301
Rejestracja: 2008-10-05, 02:52
Lokalizacja: krk

Post autor: maciejowski »

kawał dobrej roboty, muszę przyznać, że czasem jednak warto odejść od oryginału. :helm
jak tylko dorobisz dekielek na wskazówkę, to będzie idealnie. :ok3
Awatar użytkownika
Marcin Hojan
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 724
Rejestracja: 2005-12-02, 14:22
Lokalizacja: Szamocin

Post autor: Marcin Hojan »

no powiem szczerze, że od czasu "nowego" forum są same super tematy.
Chylę czoła za licznik. Jaki jest koszt takiej przeróbki?
Mercedes 190E 1993 :)
Romet Ogar 200 1986 :)
Phinek
-#Junior
-#Junior
Posty: 114
Rejestracja: 2011-01-18, 21:03
Lokalizacja: Warszawa - Jelonki

Post autor: Phinek »

A myślałeś nad pomalowaniem wierzchu wskazówki na czarno?

Można by wówczas uzyskać taki, efekt, że bez podświetlenia licznik byłby prawie nie do rozpoznania...
Awatar użytkownika
PONY007
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1275
Rejestracja: 2008-04-06, 12:20
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PONY007 »

No ale czarna by przecież popsuła efekt podświetlenia...:/ Kapselek załatwi sprawę. Trzeba będzie jednak zadbać o to żeby światło nie rozpraszało się pod dekielkiem (SIR pewnie kumasz o co mi chodzi- ten kapsel Clio idealnie zakrywa powierzchnie boczną) i pewnie trzeba będzie pomalować boki farbą która nie przepuści światła. Co przy tak małych gabarytach nie będzie proste. Mam ten sam problem w obrotomierzu bo uparłem się na podświetlaną wskazówkę.

W kolejnej wersji (jestem pewien że zrobisz;p) proponowałbym zwiększenie powierzchni czynnej wyświetlacza (chociaż to jest lans że licznik przebiegu jest jak fabryczny) i może coś o lepszej rozdzielczości bo jednak pikseloza jest- jak na pierwszy raz to świetnie przemyślane i jeszcze lepiej wykonane.

To co mnie martwi to niezabezpieczona maską płytka- a gwarantuje że przez zmiany temperatury wilgoć się pojawi. Np. jak rozkręcałem ten licznik clio było widać na plastikowych elementach takie "krzaczki" kurzu który osiadł w miejscu szronu. Także coś trzeba będzie pokombinować już na etapie produkcji płytek- mój brat w firmie cały czas oddaje płytki do laminowania więc można by coś dograć. Nie mówię, że nie będzie działać ale po dwóch latach mogą dziać się cyrki:). Zresztą doskonale wiesz ja wygląda utleniona płytka.

Co do nowych pomysłów to przy okazji obrotomierza można by było zrobić wskazówkę która w pewnym zakresie obrotów była by zielona (ekonomicznie) a im dalej tym coraz mocniej czerwona (duuużo pali). Można by też zrobić Shift Light czyli lampkę sygnalizującą kiedy najlepiej zmienić bieg- ale przy takim bolidzie jak Syrena pierwsza opcja chyba lepsza 8)

Obrotomierz w toku:) Też bym może sobie taki bajer zaprogramował ale chyba jednak zostanę przy klasycznym wyglądzie, dobrym podświetleniu (na bursztynowo) i nowoczesnym mechanizmie- bo w komarku to już będzie przesada, cała reszta będzie "na staro".
Ostatnio zmieniony 2011-03-01, 10:05 przez PONY007, łącznie zmieniany 3 razy.
Robota musi być wykonana dobrze, a nie źle!
http://odrdzewiacz.fora.pl/
Forum ODRDZEWIACZ pojazdy zabytkowe- rzemiosło, fotoporadniki, techniki renowacji,odnawianie krok po kroku, remonty, technologie www.facebook.com/ForumOdrdzewiacz
Awatar użytkownika
RadekNet
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 82
Rejestracja: 2010-05-20, 12:26
Lokalizacja: Ire / Slask
Kontakt:

Post autor: RadekNet »

Genialne!! :)
Radek Wrodarczyk
Volvo 142 69' & Mercedes w201 92' ;)
www.wrodarczyk.ie
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Post autor: Tomasz »

Jestem pod wrażeniem :zdziwko Coś wspaniałego z tym licznikiem, WYPAS!! :)
Wielkie gratulacje sir .
Phinek
-#Junior
-#Junior
Posty: 114
Rejestracja: 2011-01-18, 21:03
Lokalizacja: Warszawa - Jelonki

Post autor: Phinek »

Odnośnie strzałki, to proponuję wstępnie kawałek czarnego kartonika nakleić biurowym... podświetlić, popatrzyć, zfocić ... odkleić..

Pooglądać, podumać... może będzie ładniej - przynajmniej mi się zdaje, ze warto wykonać taki prosty eksperyment.
Awatar użytkownika
anabol
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 3145
Rejestracja: 2008-11-17, 12:10
Lokalizacja: Białobrzegi n Pilicą
Kontakt:

Post autor: anabol »

Licznik bardzo fajny, chylę czoła. Pony dobrze mowi z tą zmianą kolorów spalania...
O czystość forumowych szeregów dbają specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze spraw wewnętrznych - moderatorzy.

>wujek Sławek<
Awatar użytkownika
sir
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 837
Rejestracja: 2007-08-16, 19:19
Lokalizacja: Dębica

Post autor: sir »

Na wstępie dziękuję za wszystkie pochlebne opinie :)
Phinek pisze:A myślałeś nad pomalowaniem wierzchu wskazówki na czarno?
Przyznam się, że nie myślałem. W oryginale był kolor czerwony.
PONY007 pisze:No ale czarna by przecież popsuła efekt podświetlenia...:/
W zasadzie niekoniecznie... Zawsze byłaby "poświata" pod wskazówką i po bokach - mogłoby to ciekawie wyglądać. Rozważę zrobienie takiego bajeru na próbę.
PONY007 pisze:Kapselek załatwi sprawę. Trzeba będzie jednak zadbać o to żeby światło nie rozpraszało się pod dekielkiem [...]
Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Mam kilka pomysłów jak to wykonać, ale muszę mieć najpierw w ręce oryginalną wskazówkę z tym dekielkiem żeby dokonać przymiarek. Wskazówki jakie ja posiadam to niestety ten "drugi typ" (foto niżej). Poszukuję wskazówki z dekielkiem.
PONY007 pisze:W kolejnej wersji (jestem pewien że zrobisz;p) proponowałbym zwiększenie powierzchni czynnej wyświetlacza (chociaż to jest lans że licznik przebiegu jest jak fabryczny) i może coś o lepszej rozdzielczości bo jednak pikseloza jest- jak na pierwszy raz to świetnie przemyślane i jeszcze lepiej wykonane.
Właśnie mi się to podoba, że nie ma przeróbki tarczy. Oczywiście można zwiększyć, zobaczymy. Rozdzielczość jest IMHO zadowalająca. W rzeczywistości jest trochę inaczej niż widać na fotkach (w dodatku zbliżeniach).
PONY007 pisze:To co mnie martwi to niezabezpieczona maską płytka [...]
Płytek wykonanych domowym sposobem nie ma co porównywać do płytek wykonanych zaawansowanym procesem technologicznym. Niemniej jednak - zabezpieczyłem płytki przed utlenianiem (domowy sposób - malowanie kalafonią w denaturacie) i dodatkowo pocynowałem ścieżki. Parę dobrych lat "wytrzymie". Widać to na fotkach - to co mi zarzucasz, że się nie zabezpieczyłem ;)
PONY007 pisze:Co do nowych pomysłów to przy okazji obrotomierza można by było zrobić wskazówkę która w pewnym zakresie obrotów była by zielona (ekonomicznie) a im dalej tym coraz mocniej czerwona (duuużo pali). Można by też zrobić Shift Light czyli lampkę sygnalizującą kiedy najlepiej zmienić bieg- ale przy takim bolidzie jak Syrena pierwsza opcja chyba lepsza 8)
Płynnie zmienny kolor wskazówki zależny od wychylenia prezentowałem Ci na jedynym z pierwszych filmików, także nie jest to świeży pomysł - od dawna mi to chodziło po głowie :) Ze Shift Light dajmy sobie spokój.

Na wszystkie pytania odnośnie kosztów wykonania - na części wydałem nie więcej jak 150zł. Projekt ciągnie się już dłuższą chwilę - żmudne projektowanie, przymiarki i w końcu ostateczne wykonanie. Na to wszystko potrzeba czasu i to niemało. Nie jest to jeszcze złożone do końca (nie jest wsadzone w obudowę licznika), ani do końca przetestowane w aucie - czeka mnie jeszcze trochę pracy. Odnośnie pytań o wykonanie takiego licznika na zamówienie - naprawdę nie wiem czy się podejmę - i to nie dlatego, że nie chcę, żeby ktoś miał taki licznik jak ja - lecz raczej z braku czasu i odpowiedniej motywacji. Odpowiednią motywacją mogłyby być oczywiście odpowiednie pieniądze :) Najpierw złożę do końca prototyp licznika, później zabieram się za odłożony elektroniczny zapłon. Dopiero później będę myślał nad wykonywaniem bajerów na zlecenie. Dodam jeszcze, że bez wcześniejszego dokładnego przetestowania sprzętu w aucie - nie ma nawet mowy o wykonywaniu tego dla kogoś (ew. na wyłączne ryzyko zainteresowanego) - nie chce robić sobie problemów.

[ Dodano: 2011-03-01, 12:26 ]
Phinek pisze:Odnośnie strzałki, to proponuję wstępnie kawałek czarnego kartonika nakleić biurowym... podświetlić, popatrzyć, zfocić ... odkleić..
Pooglądać, podumać... może będzie ładniej - przynajmniej mi się zdaje, ze warto wykonać taki prosty eksperyment.
Okej, wykonam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
km nawinięte na licznik | 2023: 22km (stan na 09.04.2023) | 2022: 7806km | 2021: 8580km | 2020: 4797km | 2019: 9730km | 2018: 10870km | 2017: 10505km | 2016: 14286km | 2015: 14793km | 2014: 13531km | 2013: 14200km | 2012: 7500km | 2007-2011: 13910km
Syrena 105L 82' 'niebieska'
Syrena 105L 76' 'jasiowa'
Syrena 105B 82' 'sztycowa'
½ Niewiadów n126e 84' -- poszła do Wołomina ;)
Niewiadów n250c 80'
½ Niewiadów n126 73'
ODPOWIEDZ