KONIEC FSO

Materiały i informacje historyczne. Zmiany w czasie produkcji, identyfikacja części, detali,roczników, pytania o oryginalność.

Awatar użytkownika
jacekg6
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 310
Rejestracja: 2007-04-03, 16:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

KONIEC FSO

Post autor: jacekg6 »

Drodzy Koledzy.
Informacja dla tych, ktorzy jeszcze o tym nie wiedza.
Wlasnie trwa wyburzanie budynkow po FSO i przygotowywanie gruntow dla nowego wlasciciela.....
W 1951 roku z tasmy zjechal pierwszy samochod polskiej produkcji - M 20 Warszawa.
Dzis, po 60-ciu latach nieprzerwanej produkcji naszej fabryki juz niema!! :( :shock:

Udalo sie Skodzie, udalo sie Dacii, ale u nas sie oczywiscie nie oplacalo.
W ten sposob FSO podzielila los Ursusa, FMZ Plock, Jelcza, Nysy, FSC i wielu innych zakladow, gdzie rozwijano NASZA mysl techniczna.

Dzis tylko skladamy z gotowych czesci cudze wyroby - tak jak robi sie to w Chinach, Malezji czy Tajwanie.

FSO trzymalo sie najdluzej. (Ursus padl w Kwietniu 2011).

Czapki z glow ..... :(
AMPIR
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 399
Rejestracja: 2006-10-31, 23:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Taż drogi Kolego....

Post autor: AMPIR »

...larum nad tą trumną - nas sprawą najbardziej oczywistą z oczywistych - od ładnych paru miesięcy jest czyniony na tym forum...
Jakby zaś Kolega w Rzeczpospolitej i w mieście Warszawie przebywał to 6 listopada br. najpierw na otwarcie jubileuszowej wystawy o 12.oo zapraszam a później pod bramę FSO o 14.oo zapraszam, jako, iż o tejże godzinie 60 lat temu ruszyła "produkcja seryjna" garbatej warszawianki.

Pozdrawiam
AMPiR

[ Dodano: 2011-10-31, 09:37 ]
...larum nad tą trumną - nas sprawą najbardziej oczywistą z oczywistych - od ładnych paru miesięcy jest czyniony na tym forum...
Jakby zaś Kolega w Rzeczpospolitej i w mieście Warszawie przebywał to 6 listopada br. najpierw na otwarcie jubileuszowej wystawy o 12.oo zapraszam a później pod bramę FSO o 14.oo zapraszam, jako, iż o tejże godzinie 60 lat temu ruszyła "produkcja seryjna" garbatej warszawianki.

Pozdrawiam
AMPiR
Awatar użytkownika
jacekg6
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 310
Rejestracja: 2007-04-03, 16:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: jacekg6 »

Dziekuje za zaproszenie. Niestety w Polsce bede dopiero w Marcu 2012.
Jesli ten temat juz gdzies istnieje to nie wiedzialem - sorry.
Pomyslalem ze warto o tym wspomniec.
Na naszych oczach zamordowano wlasnie kolejna POLSKA legende, budowana z tak ogromnym wysilkiem przez 2 pokolenia. Teraz pieniadze za sprzedane grunty pojda na odprawy dla pracownikow.
Podobna historia spotkala Ursusa i FMZ Plock. Pisze o tym do gazety "Projektowanie i Konstrukcje Inzynierskie". Material o Ursusue ukazal sie w trzech czesciach. Teraz pojdzie FMZ.
http://konstrukcjeinzynierskie.pl/spis- ... -2011.html
Awatar użytkownika
taeda
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1249
Rejestracja: 2005-12-17, 12:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: taeda »

Obawiam się --kolego JacekG6--że twoje stanowisko w tej sprawie nie będzie tu zrozumiane ani poparte.
Jak mówiono--ten temat już był w dziale "O wszystkim" chyba.
Jednak przeciętna tut. głosów userów jest w stylu Gazety Wyborczej !
A więc----to była nieopłacalna fabryka.
Robiła samochody przestarzałe.
Po co trzymać coś do czego sie dopłaca.
Szkoda FSO, ale tak musi być.
I TEMU PODOBNE BANIALUKI.

Tutejsi ludzie już są tak zindoktrynowani, że nic nie pomoże.
Nikt nie rozumie, że fabryki typu Ursus czy FSO, służą także do produkcji sprzętu wojennego, i dlatego powinny działać zawsze niezależnie od opłacalności. Złe nie śpi !
Zresztą, Polonez w ostatnich wersjach był w zasadzie niezłym autem i względnie nowoczesnym. A co-----wolicie wozy o nazwie TATA ?

Skoro kolega przebywa za granicą, to oświecę kolegę : Polacy są zdania że skoro szpital jest nieopłacalny to należy go zamknąć !!!!!!!!!!!!
Podobnie jak stocznie !!!!
Ciekawe, że mało kto umie policzyć opłacalnosć............no ale skoro GW Michnika tak mówi to tak jest !

Jedno mnie zastanawia. Ci , którzy likwidują stan posiadania kraju, nie myślą o tym , że mogą być na kilka lat zesłani na Sybir po prostu. Nie biorą tego pod uwagę wcale ; widocznie nie dopuszczają myśli o przegranej w procesie likwidacji Słowian.
Ale ----oni tak mają !
Przypomina mi się , jak partyzanci wysadzili pociąg w tam byli Żydzi wiezieni do gazu.
Bardzo się zdenerwowali i tłumnie poszli na najbliższą stację i zgłosili się do zandarmerii--bo oni chcą jechać dalej ! To jest autentyczne !!
Jak widać------realna ocena sytuacji nie jest mocną stroną likwidatorów Polski także i dzisiaj .
Awatar użytkownika
jacekg6
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 310
Rejestracja: 2007-04-03, 16:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: jacekg6 »

Dziekuje Kolego Taeda.
Ciesze sie ze tak to widzisz.
No coz. Media i politycy bardzo dlugo pracowaly zeby wyrobic w ludziach to zobojetnienie, te akceptacje na takie posuniecia.
Mozna by o tym dlugo pisac - tylko tym co maja umysl otwarty wystarczy jedno zdanie a ci "drudzy" to chocby gardlo zedrzec nic nie pomoze.

Ujme to wiec haslowo:
- wartosc intelektualna - rozwoj wlasnej mysli technicznej i ksztalcenie kadry technicznej
- wartosc militarna - jak juz Taeda wspomnial
- wartosc polityczna - uniezaleznienie sie od obcych, zagranicznych dostawcow
- wartosc patriotyczna - budowanie patriotyzmu przez wiare we wlasne, polskie mozliwosci

Polscy inzynierowie pracuja na calym swiecie i sa bardzo cenieni za fachowosc - zreszta nie tylko inzynierowie, rowniez lekarze, budowlancy, monterzy, technicy itp. To wielka strata dla Polski. Przyklad jak zdolnym jestesmy narodem - Konrad Czwordon i Munch Mammut 2000. http://miniauto.1.forumer.com/index.php?showtopic=3199

Wkrotce bedziemy krajem supermarketow (zagranicznych oczywiscie) bo skoro polski sklepik nie wytrzymuje konkurencji z Auchan na przyklad (zwolnionym z podatku przez 10 lat) to go zamknac.

Juz dzis male wsie wygladaja jak te z okolic Czarnobyla - opuszczone, walace sie domy, kilku gosci pod sklepem przy winie za 5 zl. Male miasteczka = bezrobocie i beznadzieja. Moze w Warszawie tego nie widac, ale Polska to nie tylko Warszawa.

Przyklad: Male miasto Szprotawa na zachodzie Polski. Kiedys bardzo chlonny rynek pracy. Ludnosc 17 tys. Dwa duze zaklady pracy Dolnoslaskie Zaklady Odlewnicze (DZO Szprotawa - kaloryfery) i ZEFAM - Fabryka mebli. Dzis po obu zakladach pozostaly tylko gruzy. Zamknieto nawet dworzec PKP na ktorym zrobiono churtownie jaj bo nikt tu juz nie przyjezdza. Od tamtego czasu powstaly tylko 2 biedronki i Lidl. Z racji wyludnienia planuje sie rowniez zamknac szpital. No ale skoro sie nie oplaca - prawda?
Ludzie jezdza do Niemiec na budowy i do prac sezonowych zeby jakos przezyc.

To jest prawdziwy obraz Polski. Najpierw hamowano jej rozwoj za socjalizmu a potem rozkradziono i zniszczono wszystko to, co mimo trudnosci jakie stwarzal socjalizm udalo sie wielkim ludzkim wysilkiem zbudowac.

Jak sie w kraju szanuje ludzi pracy? Kazdy zna lub ma w rodzinie jakiegos emeryta. Ludzie pracowali uczciwie i ciezko (bo w trudnych czasach) cale zycie a teraz maja po 600 PLN emerytury. Zyja jak nedzarze. A gdzie sa ich pieniadze? gdzie ich skladki, ktore placili cale zycie? Zaginely w czasie przeksztalcen wlasnosciowych?
Lepiej sie dobrze przypatrzec emerytom - jak zyja i za ile bo jak tak dalej pojdzie to mlode pokolenie tez tak skonczy - albo jeszcze gorzej bo pracujac na czarno czy nawet legalnie w Niemczech czy w Anglii nie dostana ZADNEJ emerytury i pujda do przytulku lub pod most bo moze przytulek zamkna i zrobia Biedronke.
Niektorym oczy sie otwieraja jak juz jest za pozno, maja 65 lat i pchaja wlasnie wozek z kartonami i puszkami do skupu. A wtedy ktos mlody, myslacy jak oni onegdaj wykrzyknie: "Patrz jaki dziad! Nie chcialo mu sie robic to ma za swoje!" Moze wtedy przyjdzie mocno spozniona, gorzka refleksja....
Pozdrawiam i powodzenia.
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

a ja sie z tym wogule nie zgodze... i niechce i sie po raz enty pisac bojuz sie wypowiedzialem na ten temat w innym poscie... se poczytajcie.. spiskowcy hehe
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
Awatar użytkownika
jacekg6
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 310
Rejestracja: 2007-04-03, 16:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: jacekg6 »

Zuczek to jest wolny kraj i nie musisz sie z niczym zgadzac oczywiscie.
Ale nie nazywaj nas "spiskowcy" z laski swojej bo ja nie nazywam myslacych jak Ty obrazliwie jakos. Ja sie o emeryture nie martwie. Widze jednak co sie dzieje i w jakim kierunku to zmierza. Jak w Polsce zyja ludzie i jak sie ich traktuje. Mowie o tym bo jestem Polakiem i jest to dla mnie powod do dumy. Zal patrzec jak zyje sie ludziom w Polsce - choc mnie to nie dotyczy. Tobie nie zal, masz inny poglad na sprawe - OK, Twoja sprawa.
I nie chodzi tu o spisek a o uswiadomienie Drogi Zuczku. Ludzie w Polsce zyja w ubostwie. Jesli weglog Ciebie tak jest OK to Twoja sprawa, ale nie dziw sie ze sa i tacy co widza sytuacje szerzej.
Ja Cie nagabywac ani nie mysle. Twoj poglad, Twoja sprawa. Jest to z mojej strony wyraz poszanowania dla myslacych inaczej - jak np. Ty.
W zamian oczekuje tego samego z Twojej strony.
Twoje motto pod wypowiedzia mowi ze masz raczej konsumpcyjne nastawienie do swiata - rowniez Twoja sprawa - lecz raz jeszcze - nie miej pretensji do tych co postrzegaja problem szerzej.
Ja zajmuje sie tym tematem (i pisze o nim do gazety o ktorej wspomnialem wyzej) z czysto patriotycznych pobodek. Nie musze tego robic, nie dotyczy mnie problem emerytalny ani finansowy wiekszosci Polakow i przy bardziej konsumpcyjnym / mniej wrazliwym podejsciu do zycia moglbym sie teraz smiac z tego jak "polaczki w polandzie" biede klepia. Znam wielu co tak robia - godne pozalowania.
Nie robie tego bo jestem Polakiem i nie opluwam sewgo Kraju. Zal mi patrzec jak sie Polske rozkrada.
Tyle.
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

jacekg6 pisze:Ale nie nazywaj nas "spiskowcy
nie nie.. nie obrazaj sie.. napisalem tak nie zlosliwie.. raczej żartem, nawiazując do dyskusji w innym watku na ten temat.

widze ze sie nie zrozomielisy..
ja jestem zdania ze... Panstwo niepowinno si emieszac w prywatne sprawy obwateli.. jestem za calkowity zakniecie zusow krusow itp.. tak po krotce.. gospodarka CAŁKOWICIE wolnorynkowa, zabezpieczenie przyszlosci we wlasnym zakresie.. tzn oszczedzaj se sa zamiast placic na zusy...itp.. minimalne podatki jedynie na uczymanie jako takiego wojska, plicji, itp.. bez zadnych robudowanych administracji...
genralnie mam tez bardzo liberalne podejscie jesli chodzi o prawo... gospodarcze jak i karne... uwazam ze w tedy zylo by sie lepiej..
jacekg6 pisze:Twoje motto pod wypowiedzia mowi ze masz raczej konsumpcyjne nastawienie do swiata
no tu bym si edo konca niezgodzil.. raczej jeste czlowiekiem ktory nie napedza zbytnio gospodarki....
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
Awatar użytkownika
jacekg6
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 310
Rejestracja: 2007-04-03, 16:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: jacekg6 »

No to mnie ucieszyles troche.
Tez jestem liberalem i tez nie podobalo mi sie ze przez pewien czas placilem na te zgraje / mafie w ZUSie - mozna ich spokojnie nazwac zlodziejami bez ZADNEJ przesady skoro publicznie sie przyznaja ze na obecnych emerytow placa ludzie dzis pracujacy - czyli skladki, ktore zaplacili kiedys dzisiejsi emeryci po prostu zniknely - a to jest publiczne przyznanie sie do zlodziejstwa. Kolejnym objawem zlodziejstwa jest pobieranie podatku od emerytur!! To mniej wiecej tak jakbys placil jeszcze raz podatek przy wyplacie pieniedzy ze swojego konta.

A zasada jest prosta: bogaci obywatele = bogate panstwo.

Jeszcze odnosnie FSO. Nie zawsze totalna, rabunkowa wyprzedarz oznacza spisek jakis czy planowe wyniszczanie kraju. Najczesciej przyczyzna jest niechlujstwo, niedbalstwo i ignoranccja oraz kierowanie sie wylacznie wlasnym zyskiem - na szczeblach wysokich urzednikow panstwowych.
Oni wiedza ile trwa ich kadencja dlatego chca miec pieniadze szybko, teraz. Nie interesuje ich inwestowanie na przyszlosc, troska o interes publiczny - czyli o obywateli.

Nawet jesli panstwo nie powinno sie wtracac to powinno otaczac opieka swoich obywateli. Nie kazdy jest urodzonym biznesmenem czy zarzadca. Wiekszosc to ludzie prosci o srednim lub zawodowym wyksztalceniu. Dla takich zasady powinny byc jasne i przychylne tak odnosnie opieki zdrowotnej jak i emerytury. Gdyby zostawic wszystko w rekach prywatnych moglo by dochodzic do pewnych naduzyc, stosowania prawa dzunglii.
Stad kolejna prosta zasada: panstwo wraz ze swym calym aparatem ma SLUZYC obywatelom a nie nakazywac, rzadzic, karac i straszyc.

Na szacunek spoleczny zasluguje KAZDY objaw dobrej roboty. Rowniez ten co po niepelnej podstawowce rowy kopie jesli robi to dobrze to zasluguje na szacunek za sumienna i dobrze wykonana prace. Powinien tez godnie zyc.
Ostatnio lansuje sie jedynie cwaniakow i kombinatorow potrafiacych szybko bogacic sie na pracy innych.
Awatar użytkownika
Agnieszka
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 263
Rejestracja: 2010-12-29, 18:11
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Agnieszka »

jacekg6 pisze: Polscy inzynierowie pracuja na calym swiecie i sa bardzo cenieni za fachowosc - zreszta nie tylko inzynierowie, rowniez lekarze, budowlancy, monterzy, technicy itp. To wielka strata dla Polski..
Zgadzam sie w 100%. Dodam, że szlag mnie trafia, gdy slyszę w TV jak to jakiś Polak coś wynalazł, dana rzecz jest naprawdę pomysłowa a potem się okazuje, że nikt w tym kraju nie jest zainteresowany wdrożeniem danego wynalazku do produkcji! A potem daną rzeczą zainteresuje sie ktoś zzagranicy i na polskim wynalazku zarabia a my budzimy się z ręką w nocniku. Nie wiem czemu jest takie olewactwo w tych sprawach. A potem płacz, ze nie mamy marek znanych na świecie, że Fini mają Nokie, Niemcy Mercedesa a my tylko wodkę, bigos i ogórki.
Ciekawa jestem czy ten Polak bodajze z USA co unowocześnił foteliki samochodwe dla dzieci wdrożył by je do produkcji w Polsce? Na pewno nie, miał farta że akurat w USA mieszkał a tam jak sie czuje kasę, to się inwestuje w wynalazki.
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1845
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Agnieszka pisze:a my tylko wodkę, bigos i ogórki.
Mamy dużo więcej: oscypki, kiełbase, pierogi i jeszcze mnóstwo innych.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
jacekg6
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 310
Rejestracja: 2007-04-03, 16:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: jacekg6 »

Tak :piwo:
Awatar użytkownika
Agnieszka
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 263
Rejestracja: 2010-12-29, 18:11
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Agnieszka »

Tak, tylko ile osób na świecie używa Nokii a ile zajada się polskimi pierogami.;-))))
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

to byla ironia dziewucho :ok3

ja tam wole pierogi niz nokie..;)

terazto tak naprawde niema znaczenia cojest z jakiego kraju.. bo i tak wszystko to prywatne firmy..
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
Awatar użytkownika
jacekg6
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 310
Rejestracja: 2007-04-03, 16:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: jacekg6 »

Troche znaczenie to ma, bo supermarkety dzialajace bez podatku caly dochod wysylaja za granice - czyli drenuja polskie finanse
Zablokowany