michalalex - Moja Syrena 104

Przedstaw siebie i swoje pojazdy. Mój login - moim tytułem tematu
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

michalalex, ja ze swojej strony polecam bestera ;)
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Marek.K., też widziałem, że poważni ludzie tego używają. Tylko co migomat czy inwertorowa?
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

michalalex, inwentorowa czyli mniejsza transformatorowa na elektrody, ja bym wybrął migomata, sam mam bestera takiego
http://www.centrumspawalnicze.pl/spawar ... -1801.html
i daje radę, jeszcze na siłe nie próbowałem spawać bo nie mam gniazda takiego
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
eLkowicz
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 215
Rejestracja: 2013-06-26, 21:16
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: eLkowicz »

Kupuj tiga, ja poleciałem w migomat i teraz trochę żałuje. Troszkę "cięższa" technologia, ale można cuda tym tworzyć.
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

tig, fajna sprawa ale marudnie idzie spawanie, plus drogie elektrody, no i przy okazji fajnie jakby do elektrod była oddzielna tarcza do szlifowania, no ale wszystko pospawasz i czysto prawie bez odprysków, i da się s tego zrobić nawet zgrzewarkę ;)

miałem na kursie, blaszkę 40cm długosci długo sie spawało oj długo spawem ciągłym
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Mikrusiarz
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1049
Rejestracja: 2008-05-19, 22:00
Lokalizacja: RP

Post autor: Mikrusiarz »

michalalex pisze:Jaka spawarka byłaby potrzebna, żeby tam dospawać przód od 105? Na allegro są trzy rodzaje transformatorowe, inwertorowe i migomaty. Transformatorowe podejrzewam, że się do niczego nie nadają, ale inwertorowe??? .
Więc tak...
Transformatorowa-ogólnie pisząc jest zwykłą spawarką elektrodową i do blachy poniżej 1,5 mm się nie nadaje.
Inwerterowa - w zasadzie dla użytkownika różni się wagą, jest bardzo lekka i jest przeznaczona także dla elektrod (budowa bardziej skomplikowana, przetwornica, elektronika sterująca).

Migomat- dwa warianty, transformatorowy i inwerterowy- (różnią się wagą i budową) można spawać blachy, jednak spawanie blach poniżej 1mm wymaga wprawy i raczej nie stosuje się wykonywania ciągłych spoin (łatwośc przepalania blach) a punktowe.

Tig- metoda wręcz idealna, możemy blachy spawać nawet poniżej 0,5mm, duża precyzja, wykonywanie ciągłych spoin. Przy tej metodzie stosujemy elektrodę wolframową i metal topliwy (stal, al., w zależności co spawamy).
TIG - chyba najodpowiedniejszy w wersji inwerterowej.
Wada TIG- cena.

Jeśli już kupujemy migomat do blach samochodowych, proponuję nabyć mniejszy, Bester 1800 i wyższe modele słabo się sprawdzają.

W systemie MIG/TIG stosujemy gaz osłonowy : dla stali dwutlenek węgla lub mieszanka CO2 + Ar, do nierdzewki i aluminium Ar.
Ostatnio zmieniony 2013-08-21, 23:11 przez Mikrusiarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Czyli rozumiem, że TIG to raczej jest do precyzyjnych prac, raczej drobnych np. błotniki i bardzo ładnie, równo tym wychodzi? Migomatem to wiem jak wychodzi.
A jeżeli chodzi o koszt tych elektrod to jak się to kształtuje mniej więcej w porównaniu do migomatu? Powiedzmy na pospawanie takiej Syreny ile wyjdzie na migomat, a ile na tig?
A jakbym sobie kupił tą spawarkę co wrzuciłem link, to te elektrody rutylowe są tańsze od tiga? Da się nimi normalnie spawać blachy w Syrenie?
Jeżeli chodzi o korozję to co szybciej gnije? Pewnie spawanie migomatem?
Jeszcze pytanie, czy tigiem pospawam np. wzmocnienie mocowania przekładni kierowniczej, bo to dość grube blachy?

[ Dodano: 2013-08-21, 23:12 ]
Mikrusiarz pisze:Wada TIG- cena
Cena materiałów, czy urządzenia? Bo ta co dałem link właśnie wydaje się podejrzanie tania jak na taką technologię, pewnie jakaś podróba, a nie tig?
Syrena 104, Syrena Bosto
Mikrusiarz
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1049
Rejestracja: 2008-05-19, 22:00
Lokalizacja: RP

Post autor: Mikrusiarz »

W Tig jest wolframowa elektroda i wolno się zużywa. Cena - urządzenia jest wysoka, zaraz sprawdzę link..
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Widzę trochę spawarek tig/mma poniżej tysiaka, może te butle do nich są drogie?
Syrena 104, Syrena Bosto
Mikrusiarz
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1049
Rejestracja: 2008-05-19, 22:00
Lokalizacja: RP

Post autor: Mikrusiarz »

To żaden TIG, ciemnotę wciskają, nawet nie ma dyszy z elektrodą, Ja mam spawarkę inwerterową http://www.narzedzia.pl/inwerter-spawal ... ,8055.html kupioną kilka lat temu za ~1100zł do elektrod rutylowych z opcją Tig, nie sprawdzałem jeszcze tej funkcji ale wątpię aby to działało poprawnie w sprzęcie za takie pieniądze, mam w zestawie wąż, dyszę elektrodę wolframową, trzeba dopiąć butlę CO2 plus manometr/reduktor.

[ Dodano: 2013-08-21, 23:25 ]
michalalex pisze:Widzę trochę spawarek tig/mma poniżej tysiaka, może te butle do nich są drogie?
butle są takie same jak do migomatu, mam Bestera 1801 i nie polecam go do blach samochodowych. Z 230 V prawie wcale nie da się spawać, wywala bezpiecznik, jedynie 3 fazy ogarniają ale łatwo pali blachy.

Myślę, że minimum to sprzęt tego typu
http://allegro.pl/super-spawarka-tig-sh ... 83869.html
Jednak ja sam przymierzam się do kupna sensownego TIG'a i na tym etapie zbieram informacje.
Ostatnio zmieniony 2013-08-22, 10:41 przez Mikrusiarz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kozak90
Moderator
Moderator
Posty: 3229
Rejestracja: 2011-04-25, 12:59
Lokalizacja: Pieńsk

Post autor: Kozak90 »

Człowiek wraca z urlopu a tu taka niespodzianka. Fajna R20 ale chyba prace nad nią nie mają sensu. Trzeba czekać na ładną bez papiera.
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Dach z słupkami i deską rozdzielczą pomoże w remoncie Syreny Bosto. Pojechał dzisiaj wieczorem. Reszta gratów przejdzie do 104. Jak je przełożę to mechanicznie nie będzie miała sobie równych.
Dzisiaj rozebrałem półosie i przeguby - wszystko nowiutkie. W skrzyni olej jest, ale muszę go wymienić. Biegi wchodzą jak marzenie jak próbowałem ręką po odkręceniu mechanizmu, o wiele lżej niż w innych skrzyniach, które mam.
Wydech jest kompletny i wcale nie przerdzewiał. Po wierzchu nalot rdzy, ale na łączeniach jest fabryczna farba i się nic nie zapiekło, czego się obawiałem. Jutro go na nowo pomaluję srebrzanką i przełożę do 104. Powinna być cichutka.

Chyba szukać ładnej bez papierów to jest najlepsze wyjście, ale jak się trafi tania 105 to też dospawam. Paka i tyna ściana jest jaka jest, ale można to pospawać. Nie będę się przejmować specjalnie przetłoczeniami itp. Będzie grat stylizowany na PRL, typowy wół roboczy. Mi to nie przeszkadza. Natomiast 104 mam zamiar odpicować w przyszłości maksymalnie. Na razie wciąż mechanicznie, a w przyszłości nowy lakier, tapicerka i te sprawy.
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

a nie łatwiej na zołte?
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Tomek W.
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 57
Rejestracja: 2010-01-24, 20:35
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

piekna

Post autor: Tomek W. »

Gratulacje jest Śliczna
Ratujmy starą motoryzację!!

Syrena BOSTO
Awatar użytkownika
syrena104bili
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2021
Rejestracja: 2010-03-14, 15:32
Lokalizacja: Pionki

Post autor: syrena104bili »

michalalex pisze:Czyli rozumiem, że TIG to raczej jest do precyzyjnych prac, raczej drobnych np. błotniki i bardzo ładnie, równo tym wychodzi? Migomatem to wiem jak wychodzi.
A jeżeli chodzi o koszt tych elektrod to jak się to kształtuje mniej więcej w porównaniu do migomatu? Powiedzmy na pospawanie takiej Syreny ile wyjdzie na migomat, a ile na tig?
A jakbym sobie kupił tą spawarkę co wrzuciłem link, to te elektrody rutylowe są tańsze od tiga? Da się nimi normalnie spawać blachy w Syrenie?
Jeżeli chodzi o korozję to co szybciej gnije? Pewnie spawanie migomatem?
Jeszcze pytanie, czy tigiem pospawam np. wzmocnienie mocowania przekładni kierowniczej, bo to dość grube blachy?

[ Dodano: 2013-08-21, 23:12 ]
Mikrusiarz pisze:Wada TIG- cena
Cena materiałów, czy urządzenia? Bo ta co dałem link właśnie wydaje się podejrzanie tania jak na taką technologię, pewnie jakaś podróba, a nie tig?




jak dla siebie to migOmat kup i tyle do migomatu drut 5kg 50-60zl za rolke butka 7 kilowa (wymiana )za 25 zł i jak syrena w przyzwoitym stanie to tyle na nia starczy , mi na Henika 101 poszły 3 rolki drutu i 4 butle gazy ale to nie był remont tylko rekonstrukcja :devil3
ODPOWIEDZ