Pisownia - TYLNY/ TYLNI

Aby nudno tu nie było

Moderator: adameo2

Mikrusiarz
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1049
Rejestracja: 2008-05-19, 22:00
Lokalizacja: RP

Pisownia - TYLNY/ TYLNI

Post autor: Mikrusiarz »

Ludzie proszę piszcie prawidłowo słowo TYLNY, forma TYLNI występuje tylko w liczbie mnogiej odnoszącej się do osób !!!! np. tylni strzelcy itp. Nie ma mowy o pisaniu formy np. tylni zderzak, czy tylni pas....
Ostatnio zmieniony 2013-12-23, 01:35 przez Mikrusiarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2042
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Może chodziło o "tylni zderzakowie" i "tylni pasowie"? :grinser
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Awatar użytkownika
jawos
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 546
Rejestracja: 2008-12-29, 16:01
Lokalizacja: OBERSCHLESIEN

Post autor: jawos »

nie wydziwiajmy
PRLu wróć
junak M10
kopruszyna
MB W202
wołga M21
motorynka M2
dniepr MT16
mw
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 202
Rejestracja: 2009-11-04, 22:11
Lokalizacja: śląskie

Post autor: mw »

A co ty Miodek jakiś czy co ??? :evil:
QBS
-#Junior
-#Junior
Posty: 132
Rejestracja: 2013-01-14, 22:46
Lokalizacja: Łódź

Post autor: QBS »

Zgadzam się z Mikrusiarzem. Czasem oczy wypływają, jak się próbuję czytać niektóre wypociny. Szanujmy siebie i język ojczysty ot co. To takie proste w dzisiejszych czasach przy poprawiających pisownię przeglądarkach.
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

To już szukanie dziury w całym. Wolałbym abyście lepiej zwracali uwagę na ortografię rażącą w oczy, a nie szukania problemu w słowie tylni/tylny
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
mikiR20
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 35
Rejestracja: 2007-05-09, 16:26
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikiR20 »

100% racji. Dbajmy o ojczysty język.
QBS
-#Junior
-#Junior
Posty: 132
Rejestracja: 2013-01-14, 22:46
Lokalizacja: Łódź

Post autor: QBS »

Marek.K. pisze:To już szukanie dziury w całym. Wolałbym abyście lepiej zwracali uwagę na ortografię rażącą w oczy, a nie szukania problemu w słowie tylni/tylny
dla mnie to jest rażąca ortografia
Mikrusiarz
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1049
Rejestracja: 2008-05-19, 22:00
Lokalizacja: RP

Post autor: Mikrusiarz »

A nie wstyd wam tak pisać i mówić....warto zwracać uwagę jak facet mówi ..."poszłem" :oops: czy "karnister"
Awatar użytkownika
DarioRec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 617
Rejestracja: 2011-03-04, 19:46
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: DarioRec »

Zdarza się przeczytać, usłyszeć
antrapa - część przodu pojazdu (atrapa chłodnicy inaczej krata wlotu powietrza)
pazłotko :D - srebrna folia do pakowania słodyczy

i pytanie jak jest poprawnie

- ten zawias,czy ta zawiasa (drzwi)
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Tutaj kłania się "bezstresowe wychowanie" i "dysleksja" u co drugiego nieuka :klnie
Jak za starych dobrych czasów dostałby jeden z drugim pasem po dupsku to od razu znał wszystkie wyjątki :smiech Bardzo ciekawe dlaczego nie ma tylu dyslektyków w pokoleniu dzisiejszych 50-cio latków??? Zapewne dlatego, że człowiek był odpowiednio zmotywowany do nauki a nie siedział przy komputerze czy tablecie przez 5 godzin dziennie a później robił z siebie ofiarę. Rodzice ciągający dzieci do tego typu poradni wyrządzają SZKODĘ nie tylko własnemu dziecku ale przede wszystkim społeczeństwu. Później wchodzimy na dowolny portal internetowy do działu komentarze a tam ludzie wypisują takie farmazony że nie wiadomo w jakim to języku :fire Największa beka jest z co niektórych ogłoszeń na tablicy ==no już takich idiotyzmów po prostu nie da się wymyślić na poczekaniu. ====Syrena palił ale tera nie pali potym jak bratowi ja jom dał i wjehał w dżewo i kółka odpadli. Jest to zabytek i larytas i ja cene zna chociasz iest do drobnyj negocjacii. Papiery zgubili sie ale morzna zarejstrować na zabytek i nie ma problema.

P.S. Zawsze zastanawiałem się czy poprawne jest stosowanie słów BUL, szpickop, hebel, macher, dzyndzel, wichajster, sztory, dochówka, fajera, tjunink, jołtube, szoping? Przykładowo.

Osobiście nic nie wkur... mnie tak jak te wszystkie angielskie wtręty językowe ====market-ing, monitor-ing, PR, checking, company, consulting, leasing, końcówki ex i pol w nazwach firm ===[indyk pol, gas pol, złomrex, klinex, schody klatka pol] czy wspomniany wyżej shopping. Tu jest Polska. Dam ja wam angielszczyznę :klnie
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

kierowca czasem jak tie czytam to nie wiem czy się śmiać czy płakać...

wiesz dlaczego nie ma dyslektyków wśród 50 latków? bo nigdy o nich nie słyszałeś...

a wiesz dlaczego młodzi ludzie zaciągają taka gwara wiejska? bo takiej polszczyzny zostali nauczeni przez rodziców...

i naprawdę jak czasem czytam twoje światopoglądowe dywagacje to mi się scyzoryk otwiera.... zmień stacje radiowa...
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Kozak90
Moderator
Moderator
Posty: 3229
Rejestracja: 2011-04-25, 12:59
Lokalizacja: Pieńsk

Post autor: Kozak90 »

Ciekawy jestem czym zastąpisz słowo marketing,pizza,addidasy,router albo leasing?Pojawiają się nowe patenty z całego świata ,trendy handlowe itd. Świat staje się globalną wioską to i słownictwo nabiera nowych wpływów.Nie jesteś w 100% przetłumaczyć wszystkich słów. Sam pisałeś gdzieś słowo TRAKTOR a wiadomo,że Polskie nie jest. Masz w kieszeni Smartfona(też tego słowa użyłeś) (jak pisałeś Galaxy S3) ,masz w domu kompa i latasz na pizzę albo kebaba a zachowujesz się jakbyś Komunikował się za pomocą znaków dymnych, pił deszczówkę i jadł trawę z ogródka.


motonita, :ok3
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

marketing - handlowość
pizza - placek z pieca z dodatkami chabaniny i innych składników z rożnych puszek
addidasy - cichobiegi
router - rozsiewacz sygnału
leasing - współwłasność kredytowa
trendy - popularność
smartfon - urządzenie telekomunikacyjne z ekranem dotykowym dajace szeroka game możliwości...
komputer to chyba słowo polskie? ale jak by nie urządzenie elektroniczne służace do różnych celow...
kebab - danie zagraniczne w krajów dalekiego wschodu


ja poprostu mam wniosek
"kto jest za tym zeby kolega KIEROWCA nie używał wyrazów zagranicznych"

chodzi o to zeby niewazne co pisał używał wyłącznie słów polskiego pochodzenia :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Kozak90
Moderator
Moderator
Posty: 3229
Rejestracja: 2011-04-25, 12:59
Lokalizacja: Pieńsk

Post autor: Kozak90 »

:ok3 za
ODPOWIEDZ