SYRENA 104 z 1966r

Relacje z przeprowadzonych remontów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kozak90
Moderator
Moderator
Posty: 3229
Rejestracja: 2011-04-25, 12:59
Lokalizacja: Pieńsk

Post autor: Kozak90 »

Za każdym razem jak patrzę na twój avatar z 103 aż mi szkoda,że już nowych fot nie dodajesz. T_T Fajna była....
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Dawno nic nie załączałem. Praca, wyjazd w delegację no i sama robota z syreną też wymaga poświęcenia trochę czasu. Efekt prac załączam poniżej. Może nie wiele ale ja jestem zadowolony. Kolor na bębnach jest odstępstwem od oryginału ale jakoś mam słabość do wyróżniających się bębnów. Dla ortodoksów felgi będą oryginalne a więc bębny będą cieszyć tylko moje oko.


Szczęki wymagały tylko odświeżenia. Bębny przed czyszczeniem i po zdrapaniu farby.

Obrazek Obrazek


Bębny z piastami złożone tylko na potrzeby zdjęciowe.

Obrazek Obrazek Obrazek


Logo FSO i numery katalogowe na bębnach.

Obrazek Obrazek


Wszystkie gwinty zostały wyczyszczone. Teraz śruby i nakrętki nakręcają się palcami beż oporu.

Obrazek


Bębny i piasty od wewnętrznej strony.

Obrazek Obrazek Obrazek


Piękno detali. Logo FSO nawet na szpilkach piast.

Obrazek Obrazek
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
Kozak90
Moderator
Moderator
Posty: 3229
Rejestracja: 2011-04-25, 12:59
Lokalizacja: Pieńsk

Post autor: Kozak90 »

I tak ma być.... :ok3
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4293
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Tak trzimać :ok3
motomania na luzie
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Ten weekend był owocny w temacie syrenki...
...nie tylko.

Poza różnymi pracami związanymi z nadchodzącą zimą udało mi się trochę popchnąć temat syreny.


Na początek. Ponieważ jestem strażakiem i mam fioła na punkcie zabezpieczenia P.POŻ zabezpieczyłem garaż gdzie stoi rama syrenki i wiata pod którą aktualnie garażuje skorupa. A więc pojawiły się dwie gaśnice proszkowe ABC po 6kg proszku każda. W garażu warsztatowym jest jedna 6kg i dwie 1kg gaśnice.

ObrazekObrazek
Obrazek


Postanowiłem złożyć resory do kupy. Na razie jeszcze nie zostały wysmarowane, gdyż jeszcze będą wymieniane sinenbloki i po prostu niepotrzebnie bym się brudził. Trochę udoskonaliłem fabrykę i zamiast trzech przekładek między najdłuższymi piórami, przekładki wylądowały między wszystkimi piórami. Również materiał przekładek jest inny niż fabrycznie. Teraz wylądował polietylen (PE). Puki co jestem z niego bardzo zadowolony. Mam nadzieję że tak zostanie przez długie lata.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Niestety nie obeszło się bez ofiar. Poległa śruba mimośrodowa skręcająca przedni resor do kupy. Pocieszam się że poległ gwint który niestety już był mocno nadgryziony zębem czasu i poprzednimi robotami.

Obrazek Obrazek


Ponieważ resory chwilowo zostały odłożone i temat dalszych prac nad nimi oczekuje na brakujące elementy, na tapetę wylądowała skrzynia.

Obrazek


Dziś mimo niedzieli postanowiłem dzień święty święcić w trochę odmienny sposób niż większość ludzi i zamiast do kościoła po objedzie u teściowej zawędrowałem do garażu i postanowiłem rozkręcić skrzynię.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Post autor: Tomasz »

oo.. pierwszy raz widzę skrzynię od środka... jeszcze nigdy jej nie rozbierałem.. :npowiem

SUPER.DAWID, ELEGANCKO ! :ok3 :piwo: :piwo :piwo:
Awatar użytkownika
suchy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1585
Rejestracja: 2009-01-06, 15:29
Lokalizacja: Kielce

Post autor: suchy »

SUPER.DAWID pisze:Na początek. Ponieważ jestem strażakiem i mam fioła na punkcie zabezpieczenia P.POŻ zabezpieczyłem garaż gdzie stoi rama syrenki i wiata pod którą aktualnie garażuje skorupa. A więc pojawiły się dwie gaśnice proszkowe ABC po 6kg proszku każda. W garażu warsztatowym jest jedna 6kg i dwie 1kg gaśnice.
]
To słabo, ja mam ABC przy jednym wejściu, a przy drugim 15kg CO2. :fire
Chyba poprawnie?
Syrena 105L 1980
1938 NSU 251 OSL
1956 Iż 49
1962 Junak M10
1979 2x Jawa Mustang
197... Komar
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Nie było gaśnic śniegowych (CO2) 15 kg. Mógł być agregat 12kg wtedy jest na kółkach. Dwie gaśnice 6kg. Ewentualne duża butla wtedy jest agregat 30kg. Moim zdaniem gaśnice proszkowe są lepsze gdyż w moim przypadku mogą gasić pożary typu ABC a gaśnice śniegowe bądź agregaty mogą gasić pożary typu B ewentualnie C. Fakt pożary typu B czyli pożary cieczy mogą wystąpić najczęściej w garażach/warsztatach ale w przypadku gdyby zapalił się samochód już lepiej mieć do dyspozycji resztę. Inna sprawa że w zaleceniach producent nie powinno się stosować gaśnic śniegowych w małych zamkniętych pomieszczeniach.

Reasumując moje wypociny nie ważne jakie są gaśnice ważne żeby były i żeby były sprawne.

[ Dodano: 2014-11-04, 21:03 ]
Tomku specjalnie dla Ciebie zdjęcia skrzyni w częściach.

Prawie wszystkie elementy potrzebne do zmontowania skrzyni na nowo.

Obrazek Obrazek


Stare synchronizatory. Dwa ewidentnie wymagały wymiany. Nowe zakupione i włożone między zębatki.

Obrazek


Pokrywy i wodziki po myciu. Wodziki wymagają wymiany. Na szczęście w zapasach znalazłem dwa w bardzo dobrym stanie. Szkoda tylko że nowe wodziki będą z tłoczeniem FSM a nie FSO

Obrazek Obrazek


Skrzynia biegów po myciu i kąpieli w kwasie do mycia alu-felg. Wymaga jeszcze szkiełkowania i pomalowania. Ale i tak już jest nie źle. Komory zębatek i mechanizmu różnicowego prawdopodobnie od nowości nie były tak czyste.

Obrazek Obrazek Obrazek
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Post autor: Tomasz »

SUPER.DAWID pisze:Tomku specjalnie dla Ciebie zdjęcia skrzyni w częściach.
No super ! :D Ciekawi mnie jak będzie po złożeniu skrzynia funkcjonowała. . ?

SUPER.DAWID, to może wiesz dlaczego wyskakuje mi wsteczny. . ? 2 i 4 wchodzą elegancko a wsteczny muszę mocno w górze 3mać i jadąc też muszę 3mać a i tak potrafi wyskoczyć. Kwestia luzów na dźwigienkach i niepoprawne wyregulowanie biegów na lince i tych dźwigienkach (oraz sprzęgła) odpada.
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1845
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

SUPER.DAWID pisze:Szkoda tylko że nowe wodziki będą z tłoczeniem FSM a nie FSO
To faktycznie siara w chooy z tymi wodzikami.
A na jaki kolor będziesz malował skrzynię i po co?
A ogarniasz regulację naciągu łożysk stożkowych na dyfrze i dobór podkładek żeby atak z talerzem dobrze współpracował?
Ostatnio zmieniony 2014-11-04, 23:25 przez Gieroy, łącznie zmieniany 1 raz.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
tom2212
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2949
Rejestracja: 2011-02-13, 22:02
Lokalizacja: CB

Post autor: tom2212 »

Takie nieskromne pytanie. Ta syrena będzie w muzeum, czy ma jeździć ? :>
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

A czym czyściłeś skrzynię? Ja np jak przejechałem szczotką druciana na szlifierce kątowej, ale o dość długim włosie, że to było dość miękkie, to się skrzynia ładnie zaczęła błyszczeć i świecić :-)
Arturek
-#Junior
-#Junior
Posty: 186
Rejestracja: 2011-10-25, 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arturek »

pietrekder pisze:A czym czyściłeś skrzynię? [...]
Witam

Przecież kolega wyraźnie napisał:
SUPER.DAWID pisze:[...]

Skrzynia biegów po myciu i kąpieli w kwasie do mycia alu-felg. Wymaga jeszcze szkiełkowania i pomalowania. Ale i tak już jest nie źle. Komory zębatek i mechanizmu różnicowego prawdopodobnie od nowości nie były tak czyste.
[...]
kolega mył płynem do czyszczenia felg aluminiowych

pozdrawiam
Arturek
była Syrena 104, 105L oraz PF125p
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

No dobra, nie zauważyłem. Ale zastanawiałem się, co ona taka matowa...
ODPOWIEDZ