Jazda na światłach mijania gorący przewód, ten typ tak ma?

schematy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DarioRec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 617
Rejestracja: 2011-03-04, 19:46
Lokalizacja: 3miasto

Jazda na światłach mijania gorący przewód, ten typ tak ma?

Post autor: DarioRec »

Mam pytanie odnośnie przewodu elektrycznego od włącznika oświetlenia pojazdu,
ostatnio, całkiem przypadkiem, macając pod deską w czasie jazdy, w poszukiwaniu wpadających w wibrację elementów "bogatego" wyposażenia Sarny, zauważyłem że jeden z przewodów włącznika świateł dość mocno się nagrzewa.
Moje pytanie, czy to jest normalny objaw podczas jazdy na światłach?
Żarówki w reflektorach o standardowej mocy, typ R2, aku się nie rozładowuje, bezpieczniki w skrzynce nie wytapiają. We wszystkich otworach prowadzących przewody elektryczne przez fartuch są gumowe przelotki, reflektory i lampy tył nowe, połączenia i kostki bez utlenień.
Za dawnych czasów w 125p miałem w reflektorach żarówki 4x100/110W, tam wytapiały się bezpieczniki i pękały przegrzane klosze reflektorów ze zrozumiałych względów.
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

nagrzewac sie nie powinien... poszukaj czy nie masz gdzies zwarcia,
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Mikrusiarz
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1049
Rejestracja: 2008-05-19, 22:00
Lokalizacja: RP

Post autor: Mikrusiarz »

Zależy o jakim przekroju masz przewód, dwie żarówki przód i pozycja, kontrolka/podświetlenie to minimum jakieś 110 W czyli 9,2 A przewód standardowy 1,5mm2 liczy się PRĄD MAX (zależy od chłodzenia) ~ 1mm2 -> 7A czyli przy 1,5 mm2 ~10,5 A więc może być przewód lekko ciepły, pytanie jaki masz przekrój?
W Fiacie miałeś przekaźniki i same włączniki nie przenosiły dużych prądów w Syrenie wszystko przepływa przez wyłącznik.
Stare normy podawały na 1mm2 miedzi max 6A.

Przy najbliższej okazji pomacam u siebie kable, mam instalację nową, polutowaną.
Awatar użytkownika
DarioRec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 617
Rejestracja: 2011-03-04, 19:46
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: DarioRec »

Mikrusiarz,
nie wiem jaka to średnica, instalacja oryginalna w niej siedzi. Zastanawiam się czy przyczyna może tkwić w samym włączniku świateł. Regulator (włącznik) wycieraczek musiałem rozebrać i oczyścić, storo było w nim śniedzi.

Powiem Ci że macanie (przewodów też) daje dużo frajdy :devil3, czasem nawet popieści, szczególnie przy cewkach
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

odpal sarne i pomacaj te przy swiecach
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Mikrusiarz
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1049
Rejestracja: 2008-05-19, 22:00
Lokalizacja: RP

Post autor: Mikrusiarz »

Popryskaj wodą kable cewek i dotknij.... wrażenia odlotowe. :oops:
Grzejące styki przełącznika/wyłącznika nic nie mają do temperatury kabli, dwie odrębne sprawy.
Jak masz voltomierz to sprawdź napięcie na żarówkach i porównaj z napięciem na akumulatorze na niepracującym silniku. Dowiesz się jaki jest spadek na kablach i stykach. Ten spadek napięcia idzie na straty czyli ciepło. Można wyliczyć jaka moc jest wytracana.
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Najprawdopodobniej masz gdzieś słabe przejście na przewodzie tzn zaśniedziała końcówka lub zaśniedziały włącznik świateł no gdzieś coś dobrze nie styka dlatego powoduje to nagrzewanie przewodu pod obciążeniem.
Awatar użytkownika
Lesiu
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2616
Rejestracja: 2010-01-10, 15:23
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Lesiu »

DarioRec, u mnie też był ten przypadek z cieplejszym przewodem koloru czerwonego przy włączniku świateł. Pomierz jakie masz napięcia przy włączniku i przy żarówkach. Po wymianie włącznika świateł na nowy przewód się nie grzeje i napięcie na przewodach od świateł wróciło do normy.
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Czasami wystarczy wyciągnąć przełącznik świateł, rozebrać go wyczyścić styki, przesmarować delikatnie, rozciągnąć lekko sprężynkę od styków i cieszyć się starym sprawnym włącznikiem świateł :D
Awatar użytkownika
DarioRec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 617
Rejestracja: 2011-03-04, 19:46
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: DarioRec »

Magister pisze:Czasami wystarczy wyciągnąć przełącznik świateł, rozebrać go wyczyścić styki, przesmarować delikatnie, rozciągnąć lekko sprężynkę od styków i cieszyć się starym sprawnym włącznikiem świateł :D
Właśnie taką metodę zastosowałem przy włączniku wycieraczek, który nie dawał oznak życia. Mam nadzieję że także w przypadku włącznika świateł to jest przyczyną grzania się przewodu.
ODPOWIEDZ