montaz radia safarii 2A , zwarcie anteny?

schematy
pawel1
Posty: 13
Rejestracja: 2014-03-30, 12:04
Lokalizacja: legnica

montaz radia safarii 2A , zwarcie anteny?

Post autor: pawel1 »

witam. chciałem zamontowac do syrenki 105L radio Safarii 2A. przestroiłem je i chodzi ładnie ale na stole u elektryka , jak zamontowałem w kieszeni samochodu biły bezpieczniki, przez długi czas nie mogłem dojsc dlaczego. okazało sie ze winna jest antena, jak nie byla podlaczona wszystko bylo ok, jak ja podlaczylem bily bezpieczniki. no coz proste okazalo sie ze antena jest podlaczona do blotnika ktory jest masa plusowa. a w radiu wejscie anteny jest masa minusowa tak jak w innych radiach -chyba . ale czegos tu nie rozumiem, jak to sie dzieje.
powtarzam radio jest safarii 2a oryginał z masą na plusie. więc dlaczego wejscie antenowe nie jest przerobione na inny biegun. a moze trzeba antene zaizolowac jakąś gumką przy montazu na blotniku, a moze sa jakies inne anteny do masy na plusie? prosze o pomoc , moze ktos wie w czym problem, pozdrawiam
jaNO
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 52
Rejestracja: 2013-08-29, 10:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: jaNO »

Na pewno masz 2a z plusem ?
Radyjko bylo w 2 wersjach: + i -
Swoja droga, dostalem takiego minusa (oryginalnie zapakowane!) od znajomych, ktorzy sie dowiedzieli ze wskrzeszam Syrene.
Z rok sie zbieram zeby sprzedac albo sie z kims zamienic bo sie znajomi dopytuja dlaczego jeszcze nie zamontowalem ich. Radyjka :) i sie sytuacja robi niezreczna
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

radia były w trzech wersjach
z plusem na masie
z minusem na masie
z możliwością zmiany biegunowości radia czyli albo plus albo minus na masie

Wstaw zdjęcia radia od tyłu
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4292
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Na moim safari 2 jest kartka:
Mminus na masę do samochodów typu Fiat.
motomania na luzie
Awatar użytkownika
arturromarr
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1633
Rejestracja: 2006-07-03, 14:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: arturromarr »

Podejrzewam, że radia we wszystkich wersjach są identyczne pod względem elektroniki i różnią się samym wyprowadzeniem biegunów zasilania.Nawet jak na obudowie masą jest plus to masą elektroniki na płytce i tak jest standardowo minus, dlatego masa anteny ma taki właśnie biegun.
Co do podłączenia anteny to najlepiej nie podłączać ekranu przewodu do masy auta. Jeśli jest "umasowiony" w radiu to wystarczy a podłączanie drugiej masy nawet właściwej powodowało by tylko niepotrzebne prądy.
pawel1
Posty: 13
Rejestracja: 2014-03-30, 12:04
Lokalizacja: legnica

Post autor: pawel1 »

WITAM, przesyłam zdjecia, safarii 2 a, plus na masie na pewno,
czyli najlepiej jest rozciac koncentryk anteny i nie podłączać ekranu, który jest podłączony do podstawy anteny na blotniku i jest na plusie dodatnim. tak tez zaproponował mi elektryk, ale nie chciałem mu wierzyć. mowił ze nie ma chyba mozliwosci zmianie biegunów na płytce, kolega dobrze mówi, dziekuje
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Tu nie masz możliwości zmiany biegunowości to jedno a drugie to to że to radio wygląda jak Safari 5.

To Twoje radio ma plus na masie
condorpapa
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 91
Rejestracja: 2012-03-12, 01:18
Lokalizacja: mielec

Post autor: condorpapa »

nie masz możliwości zmiany biegunowości -

Koledzy! posłuchajcie co Wam powiem i zatwierdzam autorytatywnie: Safari 2 - ale nie każde tylko to z symbolem A - ma mozliwość PODŁĄCZENIA DO SYRENY WARSZAWY ITP Z PLUSEM NA MASIE . I w każdym przypadku antena musi być ( lub co najmniej powinna) umasiona . I nie powinno wybijac bezpiecznika . W tej wersji safari jest możliwość zmiany biegunowosci zasilania - ale zawsze ekran anteny ma być połączony z masą samochodu i masą radia. Jesli nie podłączymy oplotu anteny do masy radia ( i oczywiscie masy samochodu - bo radio i samochód muszą mieć połaczone masy) - to radio bedzie działać, ale zakłócenia bedą większe. Jezeli podłączenie anteny spala bezpiecznik - radio jest felerne - dać do naprawy, zeby jaki znawca usunął zwarcie .
pawel1
Posty: 13
Rejestracja: 2014-03-30, 12:04
Lokalizacja: legnica

Post autor: pawel1 »

witam. wiem zdjecia sa kiepskiej jakosci, bo probowałem zmniejszyc ich rozmiar i rozmyło kolory. radio na pewno jest safarii 2a , zreszta napis wyraznie mowi ze do syreny. no coz oddam jeszcze raz do elektryka ktory mi je przestrajal, n iech popartzy moze gdzies w radiu jest jakis styk ktory robi zwarcie,
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Tak z tyłu wygląda radio safari 2, 2a

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... 38&ndsp=26

i akurat te radio jest ze zmienną polaryzacja



a tak safari 5 lub 5a

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... 35&ndsp=20

więc moim zdaniem masz coś nie tak. może masz z dwóch sztuk zrobioną jedną
Awatar użytkownika
DarioRec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 617
Rejestracja: 2011-03-04, 19:46
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: DarioRec »

Safari 2A występowało w dwóch wersjach z "plusem" lub "minusem" na masie.
SMP-2012 masa "minus"
SMP-2013 masa "plus"

Tu jest opis modelu
http://oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=704
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4292
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Daj fotkę tej kartki na Twoim :helm
motomania na luzie
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

DarioRec pisze: Safari 2A występowało w dwóch wersjach z "plusem" lub "minusem" na masie.
plus wersja ze zmienną polaryzacją
Awatar użytkownika
DarioRec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 617
Rejestracja: 2011-03-04, 19:46
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: DarioRec »

Magister pisze:
plus wersja ze zmienną polaryzacją
Magister,
w jaki sposób to zidentyfikować na sprzęcie? Mam 2A dedykowane do Fiata itp., a zamierzam zamontować je w Sarnie. Jeśli da się w moim to zmienić, będzie bez komplikacji. Jeśli nie, pozostaje wykonanie izolowanej kieszeni i odizolowanie podstawy anteny. (Problem anteny nie dotyczy błotników z tworzywa :helm )

No i jak ta zmienna polaryzacja ma się do karty katalogowej, tam nie ma ani słowa o takiej wersji?

Jako ciekawostka, fotograficzny katalog polskich radioodbiorników z latami produkcji i opisem polaryzacji

http://elektron.pol.lublin.pl/users/djl ... g/polskie/

[ Dodano: 2014-08-15, 13:16 ]
CZESIO1958 pisze:Daj fotkę tej kartki na Twoim :helm
Typowe SMP-2012
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

ja u siebie mam ze zmienną polaryzacją, plus lub minus na masie, zakupione za piwko, naprawione za 20zł i działa, co prawda chyba koncówka mocy wysiada ale daje rade i do 60km/ha da się słuchać polskiej jedynki lub rmf :)
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
ODPOWIEDZ