Światła na przekaźnikach w Syrence

schematy
zibi86
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 46
Rejestracja: 2008-10-28, 17:03
Lokalizacja: Koszalin

Światła na przekaźnikach w Syrence

Post autor: zibi86 »

Witam na forum nie mogłem znaleźć takiego tematu.
Myślę nad zrobieniem świateł na przekaźnikach koszt nie duży światła lepsze nie ma takich spadków napięcia przy żarówkach i modyfikacja nie widoczna. Robił ktoś z Was? bym był wdzięczny za schemat podłączenia ? Zwykły przekaźnik 86,87,30,85 powinien wystarczyć?
Oczywiście chciałbym to podłączyć na dwa przekaźniki osobny na każdą lampę.
FSMsyrena105
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 473
Rejestracja: 2014-09-10, 20:20
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: FSMsyrena105 »

Ja bym załoźył jeden przekaźnik na dwie lampy. Za to dałbym jeden na światła mijania, a drugi na reflektory.

[ Dodano: 2014-12-28, 21:04 ]
Ps. Model taki jak Kolega pisze. Od dużego fiata lub mniejsze na kostce montowane.
zibi86
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 46
Rejestracja: 2008-10-28, 17:03
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: zibi86 »

Nie bardzo wiem o co chodzi mógłbyś rozwinąć swoją myśl :>
Chciałbym podłączyć na tej zasadzie że dam dwa przekaźniki na światła mijania tzn jeden lewa lampa druga prawa żeby w razie awarii mieć sprawne drugie światło jak bym jechał w ciemnościach. Tylko nie wiem czy na światła drogowe też dac dwa czy jeden przekaźnik. I czy jest różnica czy się wepnę przed czy za skrzynką bezp czy w włącznik ? Bo i tak będą podłączone przez bezp od aku do przekaźnika.
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Koledze "FSMsyrena105" zapewne chodziło że jeden przekaźnik ma dwie nóżki wyjściowe i w związku z tym żeby to było prawidłowo podpięte, jeden przekaźnik dajesz na światła mijania lewe i prawe, a drugi przekaźnik na światła drogowe lewe i prawe. Innego układu nie możesz zrobić bo albo będziesz musiał dać 4 przekaźniki albo nie założysz przekaźników na jednym z układów (mijania lub drogowe).
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
zibi86
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 46
Rejestracja: 2008-10-28, 17:03
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: zibi86 »

Dzięki Super.Dawid teraz kumam :piwo:
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Spoko nie ma problemu. Proponuję przejechać się na jakiś złom gdzie będzie leżał maluch ze światłami H4. Po otwarciu pokrywy bagażnika w okolicach lewego przedniego amortyzatora będzie fajny moduł dwóch przekaźników z gniazdami i podpięciami. Jeden kabel trzeba przeciąć reszta rozpina się na wtyczkach. Taki zestaw powinien ułatwić montaż w syrenie.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
FSMsyrena105
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 473
Rejestracja: 2014-09-10, 20:20
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: FSMsyrena105 »

Najlepuej od malucha lub nawet jakiegoś zachodniego wpinane w kostkę, bo łatwo wymienić. Właśnie o takim podłączeniu pisałem :ok3 A wpiąć się Kolega powinien juź pod maską za przełącznikiem.
zibi86
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 46
Rejestracja: 2008-10-28, 17:03
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: zibi86 »

Dzięki chłopaki za pomoc. Pozwoliłem sobie zrobić wstępny schemacik tylko się nie śmiejcie bo nie jestem elektryk. Trochę przekombinowany ale tak bym to widział będę wdzięczny jak jakaś mądra głowa przeanalizuje i powie czy to zadziała. Co do kostek to kupiłem jeszcze tylko przekaźniki do nich. Ciężko u mnie na szrocie znaleźć malca.
FSMSyrena 105 będzie źle jak zapodam od włączników ?

Bezpieczniki dobrane oczywiście do mocy żarówek h4 mocowanie na R2 60W x2
co daje nam 10AH ale dałem zapas na 15 AH żeby nie było na styk.
85 - masa (-)
86 - (+) załączający przekaźnik (światła) podawany przez jakiś wyłącznik
30 - (+) zasilający światła podany przez bezpiecznik od aku
87 - kabelki biegnące do świateł
Przekaźnik 541
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
FSMsyrena105
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 473
Rejestracja: 2014-09-10, 20:20
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: FSMsyrena105 »

Prąd na przekaźniki musi iść z przełącznika noźnego bo tak jak teraz masz schemat to będą świeciły wszystkie razem! 8)

[ Dodano: 2014-12-30, 21:28 ]
Zielony i brązowy muszą iść od nożnego włącznika i będzie albo mijania albo reflektor.
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Być może się nie znam, ale z tego co mi wiadomo to zacisk 87 i 87a to jest ten sam zacisk. Dlatego ja bym ten schemat obciął o połowę a mianowicie:

Na zacisk 87a drugiego przekaźnika od lewej przeniósł bym "światło mijania lewe" i takim sposobem pozbędziemy się pierwszego przekaźnika od lewej.

Na zacisk 87a czwartego przekaźnika od lewej przeniósł bym "światło drogowe lewe" i takim sposobem pozbędziemy się trzeciego przekaźnika od lewej.

Dodatkowo takie ułożenie bezpieczników jest bez sensu bo dublujesz bezpieczniki. Więc albo zostawił bym pierwszy bezpiecznik od akumulatora i wtedy oba przekaźniki były by na jednym bezpieczniku, albo bezpieczniki umieścił bym przed samym przekaźnikiem w miejscu pionowej kreski do zacisku "30".

Ufff chyba udało mi się ująć myśl na podstawie obrazka.

Zastanawiam się tylko nad tematem Masy i "+". Gdyż w syrenie z prądnicą "+" jest właśnie masą a "-" w syrenie jest sterujący. Więc zastanawiam się czy nie trzeba by było obrócić podpięcia + i - na schemacie.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
zibi86
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 46
Rejestracja: 2008-10-28, 17:03
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: zibi86 »

Dziękuje za sugestie i przeanalizowanie schematu.
Być może się nie znam, ale z tego co mi wiadomo to zacisk 87 i 87a to jest ten sam zacisk.
Z tego co się orientuje to w tym przekaźniku są to dwa różne zaciski tzn później po podaniu plusa nie ma prądu w 87a.
Dodatkowo takie ułożenie bezpieczników jest bez sensu bo dublujesz bezpieczniki
Bezpieczniki są źle zobrazowane nie tak to zrobiłem każdy kabel ma iść osobno nie w jednej linii.
Zastanawiam się tylko nad tematem Masy i "+". Gdyż w syrenie z prądnicą "+" jest właśnie masą a "-" w syrenie jest sterujący. Więc zastanawiam się czy nie trzeba by było obrócić podpięcia + i - na schemacie.
Obecnie mam alternator minus jest na masę :D
Czyli ogólnie jak zmienię zielony z brązowym do przełącznika nożnych do będzie git ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Skoro piszesz że styki 87 i 87a to nie to samo to wydaje mi się że po wzięciu pod uwagę moje wskazówki i wskazówki kolegi "FSMsyrena105" tak powinien wyglądać schemat. Jednak dla pewności niech jeszcze wypowie się kolega "FSMsyrena105"
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
FSMsyrena105
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 473
Rejestracja: 2014-09-10, 20:20
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: FSMsyrena105 »

Niech Kolega sprawdzi, czy taki typ przekaźnika nie jest dwupołoźeniowy tzn bez podania prądu jest przepływ 30 do 87a (lub 87) a po podłączeniu prądu na 85 i 86 jest przepływ w drugim obwodzie od 30 do 87 (lub 87a). Jeśli tak to 2 przekaźniki moźna wyeliminować. Poza tym schemat poprawny jest teraz.

[ Dodano: 2014-12-31, 12:36 ]
I już na 100% wiadomo jak jest w środku przekaźnika. Prąd ze styku 30 idzie równolegle na dwa styki 87 i 87a więc moźna podłączyć lewą lampę i prawą lampę do jednego. Nie zmienia to faktu, którego obawia się Kolega, że jak padnie przekaźnik to świateł brak :x
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
zibi86
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 46
Rejestracja: 2008-10-28, 17:03
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: zibi86 »

To podłącze według schematu lepiej dać 4. Dzięki za pomoc :piwo:
FSMsyrena105
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 473
Rejestracja: 2014-09-10, 20:20
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: FSMsyrena105 »

Powodzenia :ok2
ODPOWIEDZ