Zamykanie nitonakrętek -ZRÓB TO SAM

Czyli konkretne porady, fotorelacje, jak wykonać daną czynność (wymiana krzyżaka, żarówki itp)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Zamykanie nitonakrętek -ZRÓB TO SAM

Post autor: KIEROWCA »

Witam!

===Od dłuższego czasu na forach szczególnie tych samochodowych obserwuję temat nieszczęsnych nitonakrętek, które jak wiadomo okazują się w niektórych przypadkach niezastąpione.
Podczas randomowego przeglądania youtube'a całkiem przypadkowo natrafiłem na filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=-wmpASZYat8

Sposób jest przeze mnie wypróbowany i zdaje egzamin.

Na tego typu nitonakrętki mocowałem ostatnio szyny drzwi harmonijkowych w metalowej framudze [budownictwo OWT].
W opakowaniu dołączone były wprawdzie kołeczki rozporowe "6" firmy Marcopol ale to straszne g... dające się wyrywać bez pomocy narzędzi. Dodatkowo sprawę utrudniał fakt, że w niektórych miejscach pod framugą nie było betonu i przewiercała się na wylot. W tej sytuacji kołek rozporowy rozszerzający się dopiero po ok. 5-7 mm pasuje jak pięść do nosa:(
Podjęłem więc decyzję o montażu nitonakrętek z gwintem M4.
Śrubę wkręcamy w nitonakrętkę na całej długości wewnętrznego gwintu po uprzednim uzbrojeniu jej w nakrętkę i podkładkę.
Teraz przytrzymujemy kluczem łeb śruby zabezpieczając ją przed obracaniem i "na chama" dokręcamy drugim kluczem nakrętkę z podkładką do nitonakrętki. Robimy więc taką swego rodzaju "kontrę".

W tym miejscu należy dodać, że "profesjonalna" nitownica do zamykania nitonakrętek wykorzystuje dokładnie tą samą zasadę. Trzpień z gwintem wkręca się w nitonakrętkę a następnie przeciąga nitownicą podobną do stosowanej przy nitach zrywalnych.
Stosując wyżej opisaną metodę zaoszczędzimy przynajmniej 150 zł na urządzenie.

Pewniejsze rezultaty daje natomiast przeróbka standardowej nitownicy, jednej z dostępnych na Allegro w cenie ok. 40 zł.

Obrazek

Nitownicę rozkręcamy usuwając z niej bruzdowane stożki do trzpieni nitów aluminiowych. Stożków oczywiście nie wyrzucamy, ponieważ przeróbka jest odwracalna.
Końcówkę i tuleję wewnętrzną nitownicy bierzemy ze sobą do zakładu pracy i rozwiercamy przy pomocy wiertarki stołowej w tym przypadku na ok. 4mm.

Obrazek

Całość składamy w sposób pokazany na foto, śrubę M4 o długości 60 mm lub większej pozyskujemy np. ze stosowanych w aluminiowym okuciu zwykłych domowych drzwi znajdującym się dookoła klamki :)

Obrazek
Obrazek

Śrubę z zaciśniętej nitonakrętki uwalniamy wsadzając mały śrubokręcik np. neonówkę z drugiej strony nitownicy i wykręcając.

Pozdrawiam
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
syreniarz1992
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2631
Rejestracja: 2005-01-24, 16:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: syreniarz1992 »

wszystko piękne wspaniale, ale czemu nie kupiłeś po prostu większych kołków rozporowych? :piwo:
ODPOWIEDZ