Temperatura wody

(silnik, skrzynia)
ODPOWIEDZ
FSMsyrena105
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 473
Rejestracja: 2014-09-10, 20:20
Lokalizacja: wielkopolska

Temperatura wody

Post autor: FSMsyrena105 »

Jaką macie temperaturę wody w czasie jazdy w waszych syrenkach? Moja od 80 do 100 dochodzi i tak waha się i nie wiem czy tak ma być, czy raczej powinna trzymać jakiś poziom?
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Termostat (o ile dobrze pamiętam) otwiera się przy 87*C. A co za tym idzie w czasie normalnej jazdy temperatura nie powinna skoczyć wyżej niż 90*C. W korku w upale na wolnych obrotach teoretycznie może skoczyć do niepełnych 100*C.

Z twojego opisu wynika, że temperatura na wskaźniku dochodzi do 100*C pytanie czy w tym samym momencie woda w układzie zaczyna wrzeć. Jeśli nie to na początek sprawdził bym wskaźnik, czujnik temperatury i połączenie przewodami. Jeśli woda w układzie wrze to popatrzył bym na termostat (czy pracuje prawidłowo), ewentualnie od kamienił układ chłodzenia.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
GrzesiekTorun
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 96
Rejestracja: 2006-12-05, 19:06
Lokalizacja: Torun

Post autor: GrzesiekTorun »

umnie stoi jak c**j,prosto i na 80st.i tak ma byc jak powyzej 80 to juz padaczka
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2528
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

A pytanie za 100 pkt !
Czy ktoś wie co dolewali do wody w układzie chłodzenia w okresie zimowym w latach 60 - 70 ?
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
FSMsyrena105
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 473
Rejestracja: 2014-09-10, 20:20
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: FSMsyrena105 »

Ja wiem źe robili mieszankę ze spirytusem, tylko uwaźać trzeba było jak na ciepłym odkręcało się korek mając peta w ustach :fire Na bazie PKS to mieli spirytus w 200 litrowych beczkach
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2528
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

Spirytus może też ! ,ale myślę że woleli go wychlać, natomiast na pewno mieszali z denaturatem !
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4293
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Na Syberi lali ropę do chłodnic
Oczywiście zimą :devil3
Ostatnio zmieniony 2016-06-04, 14:47 przez CZESIO1958, łącznie zmieniany 1 raz.
motomania na luzie
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2528
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

No i obyło się bez Borygo ! :majk
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Awatar użytkownika
sereniarz(atom1)
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2467
Rejestracja: 2005-07-28, 23:41
Lokalizacja: z Podlasia
Kontakt:

Post autor: sereniarz(atom1) »

było w knizce u rychtera ze dawno temu to sie zlewalo towar po jezdzie a potem nalewalo znow i w droge.. autobus zaczynal prace zalewano woda, konczyl prace zlewano :-))) upierdliwe ale na glikole jeszcze dlugo nie mozna bylo liczyc
30 VI 1983 po 30 latach produkcji zaprzestano wytwarzania Syreny ;-(
http://img47.imageshack.us/img47/1990/m ... zy1jb5.jpg
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Re: Temperatura wody

Post autor: Yanosik »

FSMsyrena105 pisze:J... Moja od 80 do 100 dochodzi i tak waha się i nie wiem czy tak ma być, czy raczej powinna trzymać jakiś poziom?
Jest wszystko w porządku.
SUPER.DAWID pisze:dochodzi do 100*C pytanie czy w tym samym momencie woda w układzie zaczyna wrzeć
Woda pod ciśnieniem nie wrze w 100st. A w układzie jest pod ciśnieniem.
SyrHarMer pisze:Spirytus może też ! ,ale myślę że woleli go wychlać, natomiast na pewno mieszali z denaturatem !
Denaturat to nic innego jak spirytus.
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4293
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

sereniarz(atom1) pisze:było w knizce u rychtera ze dawno temu to sie zlewalo towar po jezdzie a potem nalewalo znow i w droge.. autobus zaczynal prace zalewano woda, konczyl prace zlewano :-))) upierdliwe ale na glikole jeszcze dlugo nie mozna bylo liczyc
Czytałem :devil3
Ale po co sięgać tak daleko :smiech
Ja też tak robiłem. Rano ciepła woda do chłodnicy, A na fajrant się spuszczało i tyle :ok3
motomania na luzie
Awatar użytkownika
młody94_105l
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 547
Rejestracja: 2006-12-30, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: młody94_105l »

Byłem teraz w zimie nad morzem Syrenką(na Sylwestra). Na noc spuściłem wodę z bloku i chłodnicy. Gdy przyszło wracać, zalałem z powrotem wodę i w drogę. Wskaźnik po kilku minutach pracy pokazał 100 stopni(w zimie przy bardzo silnym mrozie), więc zatrzymałem pojazd, w celu kontroli. W chłodnicy po odkręceniu korka zamiast nadciśnienia, panowało podciśnienie :grinser Zamarzły resztki wody w harmonijce i króćcu chłodnicy uniemożliwiając przepływ cieczy. Pomogło podgrzanie zapalniczką, ale na pamiątkę wypaliłem sobie dziurę o kolektor wydechowy w rękawie prawie nowej kurtki zimowej.
Należy dodać, że woda w nagrzewnicy również zamarzła, toteż ogrzewanie rozmarzło dopiero po jakiś 40km.
Po powrocie zregenerowałem pompę i przeszedłem na płyn, więc resztę zimy przejeździłem bezproblemowo ;)
Lubię jęk Syreny, gdy na liczniku 120,
Ciepło wtedy w stopę lewą od nagrzanej gitary.
Awatar użytkownika
taeda
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1249
Rejestracja: 2005-12-17, 12:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: taeda »

fabrycznie w syrenach strzałka wskaźnika temp. ma stać pionowo i wskazuje ona ok.80 st. Co akurat zwykle nie jest prawdą, bo to co ona wskazuje zależy od czujnika wkręconego w głowicę i od samego zegara. Stoi ona pionowo po to, aby było widać wyraźnie .......że się przechyla w prawo w sytuacji awaryjnej. Natomiast ile jest temp. gdy stoi prosto badamy dotykając ręką gorę chłodnicy; gdy nie daje się ręki utrzymać bo parzy po 2 sekundach to na pewno jest 80 st. a nawet nieco więcej.

Jak pisałem kiedyś, dodaje się do wody spirytusu (może być denaturowany) i do tego kilka buteleczek olejku rycynowego z apteki (piszę, bo niedługo wojna i będzie to samo).
Niestety olej ten po nocy wytrąca się jako taki twardy krem, i dopiero na gorąco przechodzi do roztworu robiąc taką emulsję jakby borygo dla ubogich.
Nawet prawdziwe borygo znacznie gorzej odprowadza ciepło w porównaniu z wodą.
I ponownie twierdzę,że korek należy rozszczelnić wkładając drucik (pętelka) pod ten mały okrągły grzybek z gumą tam od spodu korka chłodnicy. Bo to są stare samochody i układ nie wytrzymuje ciśnienia.
PS. zegar od temp.wody jest naprawialny i regulowalny, czujnik mosiężny w zasadzie też. Jego wersje z Żuka często działają w Syrenach źle,--jakby nieco inna charakterystyka.
ODPOWIEDZ