Tablice próbne po terminie,a ubezpieczenie.

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
Awatar użytkownika
syreniarz1992
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2631
Rejestracja: 2005-01-24, 16:21
Lokalizacja: Kraków

Tablice próbne po terminie,a ubezpieczenie.

Post autor: syreniarz1992 »

Czołem. Problem mam dziwny, bo mam trupa wyrejestrowanego przed 97 rokiem, któremu jeszcze praktycznie wszystkiego do przeglądu potrzeba. Jest praktycznie sama buda z zawieszeniem. Logistycznie byłoby mi bardzo wygodnie zaczepić toto na tzw. trójkąt, czyli sztywny hol za auto, podpiąć listwę świetlną i raz na czas to przeciągnąć z jednego miejsca na drugie. Próbne są ważne jakiś czas, ale je mogę dostać praktycznie od ręki. Ubezpieczenie do próbnych mogę wykupić na przykład na cały rok, ale nie będę łazić do urzędu i non toper przedłużał tych próbnych, bo po prostu nie mam na to czasu.

Co grozi delikwentowi na nieważnych próbnych w pojeździe holowanym na sztywnym holu, z ważnym ubezpieczeniem w przypadku kontroli/wypadku (np. ktoś we mnie wjedzie)?
Awatar użytkownika
warszawa_24
-#Junior
-#Junior
Posty: 147
Rejestracja: 2016-08-18, 23:47
Lokalizacja: Słubice FSL

Post autor: warszawa_24 »

Tak ja wiem, przed sprzedażą Syreny chciałem pojechać nią na przegląd. Jadąc (BMW) zatrzymałem się koło radiowozu i mówię jak jest, auto pełen legal tylko brak przeglądu od lat 90tych. Zapytałem o takie holowanie jak Ty. Panowie powiedzieli, że auto na holu również jest uczestnikiem ruchu drogowego i musi być do niego dopuszczone, ale z racji sentymentu do marki przymkneli by oko.
Poinformowali mnie jak by to wyglądało jakbym trafił na służbistow - grzywna 300 bez pkt. za uczestnictwo w ruchu auta nie dopuszczongo do ruchu i laweta. U Ciebie ten sam paragraf by był za to.
FSC Żuk 1994r
FSO Warszawa 203 1968r
Renault 11 TSE 1983r
MZ ES125/1 1973r
kombi
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1239
Rejestracja: 2005-01-28, 23:24
Lokalizacja: Szczecin Dabie :]

Post autor: kombi »

byle jaki bus skrzyniowy ,najazdy aby toto wciągnąc na tego busa i hulaj dusza do szczecina i wszędzie dalej

sam tak przewoże bryczke na festyny na sam ,KIA 2500 plus z tyłu ciągne przyczepkę koniowóz
kombi
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

Próbne są wydawane w celu ..... Pewnie masz w celu zrobienia badania technicznego. Powiesz w razie kontroli, że jedziesz samą budą na przegląd??? Mogą nie uwierzyć.
Ponadto holowany samochód musi mieć sprawny co najmniej 1 układ hamulcowy, mieć sprawne oświetlenie, sygnalizacje, przepisowe opony, pasy bezpieczeństwa itp Czyli musi być całkowicie sprawny, poza układem napędowym, który uniemożliwił samodzielne poruszanie się i wymusił właśnie konieczność holowania.
Co do konsekwencji: kontrola - zależy od kontrolującego, ale teraz trzeba kasy na 500+ +kolejne 500 na zielonych ludków Macierewicza, więc nie liczyłbym na pobłażliwość.
Wypadek - tu nie chciałbym by ktokolwiek się przekonał. Generalnie zdecydowanie odradzam taki pomysł.
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

syreniarz1992, generalnie gdzieś czytałem, że na sztywnym holu nie musi mieć BT, ale nie mogę znaleźć na to żadnej podstawy prawnej.
Więc póki nikt takiej nie podał należy przyjąć, że auto musi mieć BT.
Natomiast na pewno musi mieć to, o czym pisał Yanosik, czyli:
Yanosik pisze:co najmniej 1 układ hamulcowy, mieć sprawne oświetlenie, sygnalizacje, przepisowe opony, pasy bezpieczeństwa
Przy czym co do pasów - tutaj oczywiście w zależności od rocznika (czy pojazd był homologowany z pasami), opony - wiadomo, niezrzesiałe, niełyse, o takim samym wzorze bieżnika (i podobnym stopniu zużycia) na osi. Oczywiście musisz też mieć OC.

I tu ciekawostka - nie wiem jak teraz, ale jakiś czas temu znajomy wykupywał OC na pojazd niezarejestrowany i w zasadzie nie miał z tym problemu (pojazd-replika zbudowany od podstaw, jeżdżący tylko POZA drogami publicznymi podczas imprez, czyli w zasadzie nie biorący udziału w ruchu drogowym). Więc samo OC nie powinno być problemem, zwłaszcza że jakieś papiery na auto masz.
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Co to jest BT?
Odnośnie holowanie to jest art. 31 Prawa o ruchu drogowym.
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

Widelec pisze:Co to jest BT?
Badanie Techniczne
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

Pojazd dopuszczony do ruchu musie miec BT i OC... inaczej jezdzić nie można...
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
syreniarz1992
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2631
Rejestracja: 2005-01-24, 16:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: syreniarz1992 »

otóż pojazd na sztywnym holu nie musi mieć badań. Badałem temat kupując kiedyś motylka i wożąc na nim kilka aut. Oczywiście musi mieć oświetlenie (wystarczy listwa podpięta do gniazdka haka), całe i prawidłowe opony, oraz nic nie może z niego zasadniczo odpadać. Miałem kontrole, sprawdzili światła, oc, dowód pokazałem bez przeglądu od wielu lat i pojechałem dalej. Pytam raczej jakie są konsekwencje jazdy z dowodem,który stracił ważność, a co za tym idzie, tablice chyba też.
Awatar użytkownika
eMO 1966
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 598
Rejestracja: 2006-07-12, 13:02
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Kontakt:

Post autor: eMO 1966 »

"Warszawa_24" już Ci odpowiedział... Formalnie to to samo, jakbyś tam nie miał żadnej tablicy i papierka.
"Nie skarż się na nic, czemu nie musisz się poddawać"
------------------------------------------
http://forum.polskiedostawczaki.pl/
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

syreniarz1992 pisze:otóż pojazd na sztywnym holu nie musi mieć badań
Oooo :zdziwko
To jestem zdziwiony. A OC musi mieć? Jesli nie musi mieć BT, jak auto wiezione na lawecie, to OC też nie powinno być wymagane, co?
syreniarz1992 pisze:Oczywiście musi mieć oświetlenie (wystarczy listwa podpięta do gniazdka haka), całe i prawidłowe opony, oraz nic nie może z niego zasadniczo odpadać. Miałem kontrole, sprawdzili światła, oc, dowód pokazałem bez przeglądu od wielu lat i pojechałem dalej
Może zwyczajnie nie chcieli się czepiać. Sprawdzili, czy nie stwarzasz zagrożenia i puścili.
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
eMO 1966
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 598
Rejestracja: 2006-07-12, 13:02
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Kontakt:

Post autor: eMO 1966 »

"Nie można holować pojazdu z niesprawnym układme hamulcowym i / lub kierowniczym, chyba, że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia".

Nie ma jednego zpaisu regulującego wszytskie kwestie zwiazane z holowaniem, jest to rozrzucone nieco, a ogólnie: pojazd holowany powinien miec OC, nie musi mieć ważnego BT.
"Nie skarż się na nic, czemu nie musisz się poddawać"
------------------------------------------
http://forum.polskiedostawczaki.pl/
Awatar użytkownika
syreniarz1992
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2631
Rejestracja: 2005-01-24, 16:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: syreniarz1992 »

Dziękuje Panowie, kwestia wyjaśniona. Chyba się muszę sprężyć i to złożyć ma szybko po prostu :piwo:
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

Zastanawia mnie, czemu musi mieć OC a nie musi mieć BT? Holowane auto porusza się po drodze czy nie?
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

Yanosik, bo OC obowiązkowe to pewnie dlatego ;)
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
ODPOWIEDZ