S-31 w motocyklu

patenty, przeróbki, ulepszenia
Awatar użytkownika
jacekg6
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 310
Rejestracja: 2007-04-03, 16:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

S-31 w motocyklu

Post autor: jacekg6 »

Obrazek
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4286
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Historia jak z innego świata
Słyszałem o tym motocyklu i o innych.
W RFN był produkowany Munch z silnikiem NSU Prinz 1000 cm chłodzony powietrzem.
Z rękodzieła to widziałem Nortona z silnikiem Wartburga ( na zlocie w Niemczech)
Konstrukcje z silnikiem garbusa też się u nas trafiały
No i oczywiście Zaporożec w ramie rusian boksera lub w własnych konstrukcjach.
Pomysłowość ludzka nie zna granic 😈
motomania na luzie
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Ja widziałem kilkukrotnie konstrukcje własne z silnikiem fiata 126p. Niektóre wyglądały tak dobrze, że można by było stwierdzić iż jest to konstrukcja fabryczna.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4286
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

O widzisz zapomniałem o tych modelach 😈
Wykonane w różnych wersjach.
Silnik w poprzek i wzdłuż ( rusian bokser skrzynia na kardan)
motomania na luzie
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kozichwost »

Dla mnie mistrzostwem świata było spięcie silnika 126p ustawionego poprzecznie z junakowską skrzynią biegów
Awatar użytkownika
jacekg6
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 310
Rejestracja: 2007-04-03, 16:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: jacekg6 »

Swapów jest całe mnóstwo. Komar z silnikiem od WSKi, WSK z silnikiem Jawy, i tak dalej. Ostatnio ktoś wsadził silnik Trabanta do ramy WSKi. A maluch i Zaporożec to w Polsce najczęściej brane silniki do motocykli. Munch to w zasadzie już nie był swap tylko daleko idąca adaptacja z nowymi odlewami - inna historia. Tu jednak nie chodzi o swapy ani o motocykle tylko o silnik Syreny. Na tym polega unikalność tej akurat przeróbki. W pewnych kręgach motocyklowych ludzie uważali, że dwusuw śmierdzi i że nie ma nic wspólnego ze "szlachectwem" czterosuwu. Dlatego za wszelką cenę byli gotowy wsadzić w ramę cokolwiek byle czterosuwa. Dziś na szczęście nikt o zdrowych zmysłach już tak nie uważa, ale wtedy, w 1976tym facet był prekursorem. Wyprzedził swoje czasy bo nie miał uprzedzeń do dwusuwu. Dostrzegł jego potencjał. Kto wtedy tak myślał?
Jeszcze w latach 90tych Jaw, WSek i MZtek nie wpuszczano na teren zlotu !!! Musieli parkować gdzieś po wsiach a na zlot pieszo bo tam tylko czterosuw miał prawo się pojawić. Do takich nonsensów dochodziło.
Niedawno czytałem w Świecie Motocykli jak jakiś redaktorzyna pisze, że za czasów PRL dwusuwy nie były zbyt popularne (!!!) a przecież wszystkie kraje demokracji ludowej dwusuwem stały! Takie bzdury wypisywać to wstyd! I to był redaktor, który urodził się w latach 60tych i takie brednie pisze.
Awatar użytkownika
Pasjonat87
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 282
Rejestracja: 2016-08-10, 12:29
Lokalizacja: PL

Post autor: Pasjonat87 »

Awatar użytkownika
jacekg6
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 310
Rejestracja: 2007-04-03, 16:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: jacekg6 »

Widziałem to już, ale jeszcze raz powiem - to odbiega od tematu bo nie o przeszczepy ani nie o motocykle tu chodzi tylko o unikalny pomysł zastosowania S-31 w motocyklu.
Awatar użytkownika
Pasjonat87
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 282
Rejestracja: 2016-08-10, 12:29
Lokalizacja: PL

Post autor: Pasjonat87 »

Awatar użytkownika
jacekg6
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 310
Rejestracja: 2007-04-03, 16:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: jacekg6 »

No ładny. Po raz trzeci powtórzę - po pierwsze nie o sam swap chodzi bo tego szczególnie dziś to jest ile dusza zapragnie, tylko kasa jest ograniczeniem i wyobraźnia. W 76tym było troszkę inaczej i z podejściem i z dostępnością gadżetów.

[ Dodano: 2017-09-11, 20:23 ]
Odnośnie drugiego filmu jaki zamieściłeś - test motorynki na hamowni bez nawiewu - najlepsza droga do zatarcia silnika.
Awatar użytkownika
Pasjonat87
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 282
Rejestracja: 2016-08-10, 12:29
Lokalizacja: PL

Post autor: Pasjonat87 »

Odpowaiadaja na pytanie.Prawda ale a to "tylko" motorynka (ZARAZ PRZEMOCHA ZOBACZY BEDZIE JUZ MIAL PLANY W GLOWIE ;) ) tez prawda jest ze w dzisiejszych czasach "swap" i tego rodzaju przerobki to norma a przeszkoda jest tylko kasa.Odpowiadajac na pytanie nastepne czy w 76 zrobienie motocykla z silnikiem syreny bylo trudne ? Zdecydowanie !!! dostepnosc czesci do przerobki oraz dostepnosc pojazdu na taka przerobke byla trudna.Nie poszedles do sklepu poprosze rame czy zundappa i poprosze silnik z syreny place faktura vat.Samo zlozenie pojazdu ew warsztat ktory sie tego podejmie (raczej byl to innowacyjny i szalony pomysl) plus zdobycie materialow,ciecie ramy,zlozenie tego przerobienie w tym okresie bylo nie lada wyczynem. :ok3 Projekt ciekawy nie ukrywam
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Ja już dawno przestałem czytać ŚM, zrobił się z niego szma......iec, tylko w środku same reklamy i zdjęcia.
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4286
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Cytat:
Historia jak z innego świata
Bo znam z autopsji tamte czasy i wiem jakie problemy musiał pokonać konstruktor tytułowego motocykla.
Kapelusz z głowy 😁
Ciekaw jestem czy się zachował.
Z ciekawostek:
Kumpel natrafił na zwłoki silnika (agregatu 😎) V2 na bazie Junaka.
Powstał w latach siedemdziesiątych.
Jeździł 😈
Coś tam nawaliło i popadł w zapomnienie.
Blok jest stalowy i dość ciężki. Po remoncie został uruchomiony.
Teraz trwają prace nad specjalną ramą. Bo przedni cylinder musi mieć miejsce między rurami kołyski. Jeszcze przednie zawieszenie i jazda
700 cm pojemności hmm
Odpalić z kopki to będzie sztuka.
motomania na luzie
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kozichwost »

Ja też już od lat świata motocykli nie czytuję. Mi w pamięci utkwił artykuł o gościu, który sam zbudował sobie motocykl, razem z silnikiem. Silnik miał V4 na cylindrach i tłokach 126p.
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4286
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Zgadza się był o tym artykuł.
Słyszałem że ten motor jeszcze istnieje lecz jest zajechany
motomania na luzie
ODPOWIEDZ