Rozbierał ktoś skrzynię?

(silnik, skrzynia)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Rozbierał ktoś skrzynię?

Post autor: Gieroy »

Mam pytanie - jak wyjąć choinkę i wałek napędowy z obudowy? Najzabawniejsze jest, że parę lat temu to zrobiłem a teraz nie mogę sobie przypomnieć jak :/ :grinser
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Z tego co pamiętam trzeba ściągnąć łożyska z o budowami, potem przecenić cały wałek do przodu tak, żeby można ściągnąć ostatnie tryby wewnątrz skrzyni. I potem wszystko do tyły.
Wałek też musisz cofnąć do komory talerzej i tam ściągnąć łożysko odpowiednim ściągaczem. i wTak coś kojarzę. Robiłem to parę miesięcy temu, a już uleciało z pamięci.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Ja mam nietypowe pytanie odnośnie skrzyni. Otóż straciłem pierwszy bieg po zalaniu nowego oleju. Wszystkie biegi wchodzą i ciągną. Jedynkę również można wbić (jest takie wrażenie), ale w tym miejscu jest luz. Nie jest to na pewno wina cięgła metalowego, bo trójka jest w tą samą stronę i działa. Podobnie nie może to być linka, bo dwójka na tej samej wysokości wchodzi prawidłowo. Próbowałem z wolnym kołem i bez i nie ma różnicy. Skrzynia jest świeżo zamontowana z minimalnym przebiegiem, ale po długim leżeniu. Na sucho działała, po zamontowaniu, ale jeszcze bez oleju dało się wyjechać ze stodoły na jedynce i cofnąć na wstecznym. Dzisiaj zalałem olej i jedynka zaniknęła. Skrzynia na jedynce zachowuje się jakby była na luzie. Bieg niby wchodzi, zgrzytów też żadnych nie ma. Czy mogło się coś posklejać, czy np. wybierak pękł. Może ktoś miał podobny problem? Glinka w typowych usterkach biegów w ogóle pomija problem z jedynką.
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Wybierak raczej odpada bo na tym samym wybieraku jest też 2 a ona piszesz, że chodzi prawidłowo.

A czy jak wrzucisz coś co powinno być w miejscu 1 to słychać jakieś dźwięki? Czy tylko nie jedzie?
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Trochę mnie uspokoiłeś, że to nie wybierak. Na jedynce zupełnie nic nie słychać, zupełnie tak jakby była na luzie.

Mam taki plan, żeby przejechać parę kilometrów i rozgrzać skrzynię, może się rozrusza. Stary olej był bardzo gęsty i zastany. Może się przykleiło na jakimś glucie. Tylko się zastanawiam w jaki sposób się to mogło stać.
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

100% pewności nie dam, że to nie wybierak. Ale po tych objawach jakie opisałeś wybierak by nie był logicznym wytłumaczeniem. Bo na jednym ramieniu jest wsteczny, na drugiem I i II bieg, a na trzecim ramieniu III i IV. A jak już się ułamuje wybierak lub sworzeń trzymający to nie powinno być pary biegów. No chyba, że wytarła się tylko jedna strona, ale to z kolei wydaje mi się to nie możliwe, poza tym trochę za szybko usterka się pojawiła.

Spróbuj tak jak piszesz pojeździć i rozgrzać a zarazem przepłukać skrzynię. Nie sądzę, żeby samo się naprawiło ale może coś wyjść. Wydaje mi się, że najpewniej będzie i tak ściągnąć dekiel z wybierakami. Wtedy wszystko powinno się rozjaśnić.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Odkręciłem dekielek w skrzyni i okazało się, że jedynka jest całkiem objedzona. O ile bez oleju coś tam się mogło zazębić, to po nalaniu oleju smarowanie sprawiło, że nic nie chwytało. Zęby są tak objedzone, że nawet nic nie zgrzytało. Oprócz tego mankamentu skrzynia wygląda w środku bardzo ładnie. Nie wiem co musiał robić poprzedni właściciel.
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

Pewnie źle wyregulowana i wyskakiwala często, ja tak mam na 3, pod obciążeniem wyskakuje czasem, ale jeżdżę :)
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Marek.K. pisze:Pewnie źle wyregulowana i wyskakiwala często, ja tak mam na 3, pod obciążeniem wyskakuje czasem, ale jeżdżę :)
Lewarek kolanem trza trzymać :smiech
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
ODPOWIEDZ