Amortyzatory w Syrenie i ich skuteczność

(rama, zawieszenia, koła)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Amortyzatory w Syrenie i ich skuteczność

Post autor: pietrekder »

Dzień dobry.
Mam pytanie, czy podczas badań technicznych, sprawdzali w Waszych syrenach zużycie amortyzatorów. Mnie tak (aczkolwiek to ponadprogramowo) i okazała się ciekawa rzecz. Z przodu mam zamontowane nowe Kayaby (od poldka), a tu amortyzatory wyszły tylko na ok 64%. Tylne to "leżaki" z czasów PRL, niemontowane i one z kolei pokazywały coś w okolicach 33% :npowiem

Wydaje mi się że to ogólnie konstrukcja zawieszenia w Syrenie powoduje taki stan rzeczy (chociaż tylne mogą faktycznie być trochę nadgryzione przez ząb czasu), ale pomyślałem że skonfrontuje te informacje z bardziej doświadczonymi użytkownikami :-)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Te wyniki z testów trzeba też odpowiednio zinterpretować. Czasami wychodzi, że nowe amortyzatory są zupełnie zużyte. Maszyna jest odpowiednio zaprogramowana i margines błędu jest ogromny. Amortyzatory w Syrenie o wiele lepiej badać urządzeniem, które przyczepia się na przyssawkach do błotnika, a na ziemi kładzie odbiornik. Wtedy wyświetla się znacznie dokładniejszy wykres jak amortyzatory tłumią niż wytrząsarka na przeglądzie, która działa tylko od dołu i wyczuwa gdy odrywają się koła do podłoża.
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2516
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

Bez sensu te urządzenia diagnostyczne, na których nie można polegać !
A skoro mowa o amortyzatorach, - czy wie ktoś o firmie, która zregeneruje (sprawdzi) stare oryginalne amortyzatory z pierwszych Syren jeszcze z kielichami ochronnymi metalowymi (NIE GUMOWYMI) ??? :P
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

pietrekder pisze:nowe Kayaby (od poldka), a tu amortyzatory wyszły tylko na ok 64%. Tylne to "leżaki" z czasów PRL, niemontowane i one z kolei pokazywały coś w okolicach 33%
A to nie jest tak, że im więcej tym lepiej? W moich autach wychodzi zawsze pomiędzy 70 a 80% i diagnosta mówi, że bardzo dobrze.
Generalnie muszę przyznać, że te urządzenia diagnostyczne to chyba nie działają najlepiej. Bo rozbierałem kiedyś tylne zawieszenie u kolegi i amortyzator przy ręcznym poruszaniu w obie strony nie wykazywał żadnego tłumienia. A on mi mówi, że był niedawno na przeglądzie i wykazało ok.40%, czyli jeszcze można używac :)

[ Dodano: 2017-10-26, 21:44 ]
SyrHarMer pisze:stare oryginalne amortyzatory z pierwszych Syren jeszcze z kielichami ochronnymi metalowymi (NIE GUMOWYMI)
Pierwsze Syreny miały amortyzatory ramieniowe :]
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2041
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Urządzenie na ścieżce diagnostycznej nie mierzy amortyzatorów, tylko podaje PRZYBLIŻONĄ wartość wypadkowej wszystkich elementów zawieszenia pojazdu. Tzn., że wystarczy zmienić np ciśnienie w kołach i już wynik pomiaru będzie inny. Każde urządzenie na wydruku podaje przybliżoną skalę tłumienia z oznaczeniami "badzo dobry, dobty, doastateczny itd. Wyniki tych pomiarów należy traktować z dużą rezerwą. Skuteczność tłumienia amortyzatorów można zmierzyć jedynie na amortyzatorze wymontowanym z pojazdu na pecjalnym urządzeniu, które sporządza tzw. wykres tłumienia.
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2516
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

Yanosik, Tak, - Syrena 101/61 z dł. kl. z tyłu ma amortyzator ramieniowy , a z przodu dwa normalne amortyzatory starego typu tak jak napisałem w poście wyżej !!! :ok3
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
ODPOWIEDZ