Samouczek - Jak uniknąć kary za "nieprzerejestrowanie

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Samouczek - Jak uniknąć kary za "nieprzerejestrowanie

Post autor: motonita »

"Właściciel pojazdu jest zobowiązany zgłosić w ciągu 30 dni organowi, który wydał dowód rejestracyjny, wszelkie zmiany danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu."

taki zapis mamy w każdym dowodzie rejestracyjnym, w sumie jak sięgam pamięcią żyjąc 30 lat to od 60-tych lat... tak więc moim zdaniem i zdaniem innych uczonych w prawie zastosowanie zasady że "prawo nie działa wstecz" nie będzie miało zastosowania w omawianym przypadku ponieważ przepis obowiązuje, a tylko zostało wprowadzone sankcjonowanie go.

Więc skoro wisi już nad nami widmo warto wiedzieć ze wysokość kary zależy od urzędnika.... a ten nakłada to co karze jego przełożony... od 200 do 1000...

Od czasów rzymskich wiemy że prawo nie może zmusić nas do rzeczy niemożliwych, a więc i urzędnik który ma działać w granicach prawa i w oparciu o prawo. Tak więc, nawet Patryk M remontując prosiaka nie wyrobił się w miesiąc a przyznacie że pędzi z robotą.... tak więc wy musicie wyrobić sie w ciągu miesiąca ! ale w zgłoszeniu a nie w zrobieniu przeglądu.... do przeglądu nikt was nie zmusi....

Literalnie wedle tego co mamy teraz (a dokładnie o czym wie motonita) zobowiązani jesteśmy zgłosić organowi który wydał DR że kupiliśmy pojazd... ale również że go sprzedaliśmy!. (kara może dotyczyć 2 stron) Pamiętać należy że organem wydającym nie jest nasz wydział komunikacji, tylko wydział komunikacji (organ) widniejący na 1 stronie dowodu rejestracyjnego i wedle tego naszego kochanego CEPiKu tylko organ wydający może wpisać nas w CEPiK jako nowego właściciela. Z racji jednak że organem który chce nas ukarać jest nasz wydział komunikacji też musimy go o tym powiadomić. Jeżeli pojazdu nie ma w cepiku organ powinien go utworzyć. Sprawa dotyczy wszystkich pojazdów nawet nowych nie tylko zabytków.

Mam w przygotowaniu 2 pisma, jeden do wydziału z dowodu a drugie do naszego wydziału.
Problem rodzi się w przypadku kiedy organ wydający nie istnieje, np gmina Parzymiechy Dolne :D wtedy pismo składamy tylko do naszego urzędu (3 rodzaj pisma).

składając pisma składamy je ZAWSZE w dwóch egzemplarzach, jeden zabieramy z powrotem z pieczątką WPŁYNĘŁO. Proponuje pisma składać na biurach podawczych....

informacja ta co tu napisałem jest mojego autorstwa na zasadzie wiedzy jaka ja posiadam, i nie biorę za nia żadnej odpowiedzialności.... wiecie jak jest nie wiadomo co przez noc się zmieni....

P.S: pamiętajcie że robiąc taki ruch UFG czuwa.....
P.S2. pamiętajcie że sprzedając pojazd na żółtych musimy powiadomić konserwatora.... inaczej 500 zł kary....
P.S3. do każdego pisma składamy XERO DR oraz UMOWY, nie oryginały tylko xera.

o pisma pisać na PW podeśle dla forumowiczów nie ma sprawy, proszę tylko o nie udostępnianie ich po fejzbuczkach.

PODSTAWY PRAWNE:
Prawo o ruchu drogowym. Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602
Art. 78. 1. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.

2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:
1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;
2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.
3. Zdarzenia, o których mowa w ust. 2, są dokumentowane w karcie pojazdu; odpowiednich wpisów dokonuje starosta.




po art. 140ma dodaje się art. 140mb w brzmieniu:
„Art. 140mb. Kto:
(...)
2) będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisowi art. 78 ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu – podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.”;


EDIT:
24.12.2019 W DNIU 27.12.2019 TRAFIŁO DO WYDZIAŁÓW KOMUNIKACJI PISMO WYJAŚNIAJĄCE ZE KAR NIE STOSUJE SIE DLA UMÓW SPRZED 30.12.2019.
Ostatnio zmieniony 2019-12-27, 08:43 przez motonita, łącznie zmieniany 4 razy.
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Babcia
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 672
Rejestracja: 2018-10-01, 12:37
Lokalizacja: Czerwonak

Post autor: Babcia »

Każdy pisze tylko o dowodach rejestracyjnych ....a co jeżeli kupiłem syrenę bez dowodu rejestracyjnego i jedynym dokumentem jaki posiadam to umowa kupna - sprzedaży spisana z poprzednim właścicielem ??? Jak to zarejestrować żeby nie płacić kary ??? W urzędzie będą chcieli opinię konserwatora żeby wydać żółte blachy więc nie zarejestrują....konserwator będzie chciał opinię rzeczoznawcy czy spełnia wymogi % oryginału i sprawności...Czerwone blachy....ale remont potrwa jeszcze co najmniej rok lub dwa...
Junak M1o Syrena 104
mój mail: panbabcia@o2.pl
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

babcia.... ja ciebie prosze... dział prawo na górze rejestracja na zabytek samouczek... bo głupoty piszesz


pojazd nie zarejestrowany umowa data nie stanowi (z wiedzy posiadanej mojej)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

Babcia, fakt, że nie posiadasz DR nie oznacza, że auto jest wyrejestrowane.
Babcia
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 672
Rejestracja: 2018-10-01, 12:37
Lokalizacja: Czerwonak

Post autor: Babcia »

Czyli trzeba sprawdzić w wydziale komunikacji po numerach z tabliczki znamionowej jaki jest stan prawny auta...
Junak M1o Syrena 104
mój mail: panbabcia@o2.pl
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

Babcia pisze:Czyli trzeba sprawdzić w wydziale komunikacji po numerach z tabliczki znamionowej jaki jest stan prawny auta...
Nie zrobiłeś tego kupując? :zdziwko
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

A nie można zwyczajnie złożyć wniosku o czasową rejestrację w celu wykonania przeglądu? Niby ważne 30 dni, ale jak nie zdążymy, to chyba nie grożą żadne konsekwencje. Grożą? Po roku albo po 10 latach idziemy przedłużyć na 14 dni i jedziemy na przegląd. :)
Robił ktoś tak?
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

nie wiem czy na probnej mozesz sprzedac.....
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Babcia
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 672
Rejestracja: 2018-10-01, 12:37
Lokalizacja: Czerwonak

Post autor: Babcia »

Jeśli sprzedający mówi że nie ma dowodu bo 15 lat wcześniej kupił ją ze złomu to co i gdzie mam sprawdzać....mogę jedynie teraz się upewnić mając numery z tabliczki i urząd komunikacji (jeśli oczywiście urząd mi to sprawdzi)
Junak M1o Syrena 104
mój mail: panbabcia@o2.pl
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

motonita pisze:nie wiem czy na probnej mozesz sprzedac.....
Nie chcę sprzedawać. Chcę dla siebie. Jest zgłoszone, kary za brak zgłoszenia nie będzie. A czy jest kara za przekroczenie terminu ważności tablic/dowodu próbnego o np kilka lat?
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

ktoś jeszcze chce pisemka ?
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Dannek
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 50
Rejestracja: 2013-10-09, 20:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Dannek »

Ja poprosze.
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

a jaki mail
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Ja też poproszę ogromnybartek@gmail.com
Dzięki
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2516
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

motonita, To ja też - z góry dzięki ! roman.bloszyk@gmail.com :ok3
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
ODPOWIEDZ