Samouczek - Jak uniknąć kary za "nieprzerejestrowanie

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
Dannek
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 50
Rejestracja: 2013-10-09, 20:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Dannek »

dannek@wp.pl dzięki z góry
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

Poszło do wszystkich, jak ktoś nie dostał pisać na pw
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Kustosz
Posty: 22
Rejestracja: 2016-09-25, 10:00
Lokalizacja: Wilamów

Post autor: Kustosz »

Ja też poproszę:
bogdan.tomaszewski@wp.pl
Kustosz
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

Podeślij i mi co ;)
mkrajewski31@wp.pl
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
PrzemekP
-#Junior
-#Junior
Posty: 125
Rejestracja: 2008-03-24, 10:22
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: PrzemekP »

Również poproszę
phuandrexcn@interia.pl
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
www
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

łap
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Tomek223T
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 405
Rejestracja: 2007-08-18, 11:56
Lokalizacja: Kuj-pom

Post autor: Tomek223T »

A zadziała tu regułka że prawo nie działa wstecz, czyli kupiłem 3 lata temu motorower, nie przerejestrowałem bo nie mam przeglądu, ale kupiłem trzy lata temu a wtedy owszem było nakazane przerejestrować, ale nie było kary za to. Kara wchodzi od stycznia 2020 a umowę mam z 2016r. Można tak to rozumieć? A druga sprawa, wszędzie jest napisane, że jak sprzedajesz auto to musisz zgłosić sprzedaż a jak kupujesz to zgłosić kupno czy inaczej poinformować Wydział Komunikacji, że kupiłeś. Inaczej pójdę przerejestrować, powiem że przeglądu nie mam bo remontuje, ale chcę przerejestrować czy też zgłosić bo nie chcę kary, chcę być prawym obywatelem a do przeglądu nie muszę mieć, to nie jest obowiązkowe i nikt mnie póki co do tego nie zmusi. I co wtedy? I tak będę skazany na karę? No dobra kara, ale na jakich zasadach ona będzie? Kto dostanie 200 zł a kto 1000? Czy na zasadzie długonoga blondynka z dekoltem i w mini 200 a facet z krzywym nosem 1000? Tym decyduje Starosta, ale wg jakich kryteriów?
Karol M.
Posty: 10
Rejestracja: 2019-08-02, 11:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Karol M. »

Tomek223T pisze:A zadziała tu regułka że prawo nie działa wstecz, czyli kupiłem 3 lata temu motorower, nie przerejestrowałem bo nie mam przeglądu, ale kupiłem trzy lata temu a wtedy owszem było nakazane przerejestrować, ale nie było kary za to. Kara wchodzi od stycznia 2020 a umowę mam z 2016r. Można tak to rozumieć?
Nie ma znaczenia kiedy kupiłeś, ważne, kiedy upłynął 30 dniowy termin. Jeśli przed 1 stycznia 2020 to nic nie musisz zgłaszać, bo obowiązywały wtedy dotychczasowe przepisy. Co innego gdybyś kupił 10 grudnia br. - wtedy musisz zgłosić, bo termin upływa już pod rządami nowego prawa. Ale jak to sprawa sprzed 3 lat to w ogóle nie ma sprawy. Tu masz to zresztą świetnie opisane: https://polskiautohandel.pl/rejestracja-w-ciagu-30-dni/
Awatar użytkownika
Dawdzio
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 98
Rejestracja: 2017-08-19, 22:21
Lokalizacja: Chojnów

Post autor: Dawdzio »

A ja i tak nie rozumiem na jakiej podstawie twierdzicie, że nie dostaniecie kary. Prawo nie działa wstecz, czyli nie można nikogo ukarać za czyn popełniony przed wejściem w życie kary. Czyli rejestrując dziś pojazd kupiony w styczniu nikt nie może was ukarać ani teraz (brak kary), ani w nowym roku (jest kara, ale gdy rejestrowaliście to nie było). Jeśli przyjdziecie do urzędu po nowym roku z przekroczoną datą to, moim zdaniem, karę za to dostaniecie. Szczególnie, że nie zmienia się przepis, a tylko dodano karę finansową za coś, co już było, ale nikt tego nie przestrzegał.
Karol M.
Posty: 10
Rejestracja: 2019-08-02, 11:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Karol M. »

Dawdzio pisze:A ja i tak nie rozumiem na jakiej podstawie twierdzicie, że nie dostaniecie kary. Prawo nie działa wstecz, czyli nie można nikogo ukarać za czyn popełniony przed wejściem w życie kary. Czyli rejestrując dziś pojazd kupiony w styczniu nikt nie może was ukarać ani teraz (brak kary), ani w nowym roku (jest kara, ale gdy rejestrowaliście to nie było). Jeśli przyjdziecie do urzędu po nowym roku z przekroczoną datą to, moim zdaniem, karę za to dostaniecie. Szczególnie, że nie zmienia się przepis, a tylko dodano karę finansową za coś, co już było, ale nikt tego nie przestrzegał.
Bardzo prosto - przepis mówi wyraźnie o zgłoszeniu nabycia W CIĄGU 30 DNI. Jest to termin wyznaczony w sposób jednoznaczny, i jego przekroczenie następuje konkretnego dnia, a nie cyklicznie. Zatem skoro 30 dni upłynęło PRZED wejściem w życie nowych przepisów nakładających sankcje to tych sankcji nie można nałożyć, ponieważ W CHWILI niedopełnienia obowiązku W WYRAŹNIE WSKAZANYM TERMINIE żadne sankcje nie obowiązywały.
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

karol, link który podałes jest głupota

Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602
Art. 78. 1

przeczytaj to.... i zobacz od kiedy jest w PRD
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Karol M.
Posty: 10
Rejestracja: 2019-08-02, 11:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Karol M. »

motonita pisze:karol, link który podałes jest głupota

Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602
Art. 78. 1

przeczytaj to.... i zobacz od kiedy jest w PRD
Tylko, że art. 78 ust. 1 nie przewiduje żadnych sankcji. Te wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2020, zatem nie mogą być stosowane wobec przypadków, które zaistniały przed datą wejścia nowych przepisów. A zasada "prawo nie działa wstecz" stosuje się również do samych sankcji. Jeżeli na przykład od dnia 1 stycznia 2020 roku wprowadzono by punkty karne za jazdę rowerem bez oświetlenia, a wcześniej za to by przysługiwał jedynie mandat, to nawet jeśli policja zauważy na monitoringu w dniu 2 stycznia 2020, że w dniu 30 grudnia 2019 ktoś jechał na rowerze bez lampek, to może tylko i wyłącznie nałożyć mandat karny. Nie może przyznać punktów, bo czyn został popełniony pod obowiązywaniem poprzednich przepisów. To samo w tym przypadku: dniem, kiedy czyn został popełniony jest 31 dzień od zakupu. Czyli na przykład 28 listopada 2019 r. Tego dnia prawo nie przewiduje żadnych sankcji za niezgłoszenie zakupu. Na jakiej podstawie zatem twierdzisz, że w dniu 2 stycznia 2020 można ukarać kogoś za coś, co w chwili popełnienia nie podlegało karze, nawet, jeśli formalnie było niezgodne z przepisami?

Zresztą w linku który podałem jest to wyraźnie wyjaśnione:

"Zgodnie z art. 189c Kodeksu postępowania administracyjnego, jeżeli w czasie wydawania decyzji w sprawie administracyjnej kary pieniężnej obowiązuje ustawa inna niż w czasie naruszenia prawa, w następstwie którego ma być nałożona, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest ona względniejsza dla strony. W omawianym tu przypadku, w dacie popełnienia czynu nie obowiązuje przepis o administracyjnej karze pieniężnej, a więc siłą rzeczy jest to norma “względniejsza dla strony” i to ją stosujemy".

W stanie prawnym przed 1 stycznia 2020 r. niezgłoszenie zakupu pojazdu generowało inne skutki, nie mające charakteru sankcji. Na przykład nie można było ubiegać się o abonament mieszkańca w strefie płatnego parkowania, kartę N+ czy inne tego rodzaju uprawnienia.

W tym akurat przypadku nie dostrzegam żadnych podstaw dla nałożenia jakichkolwiek sankcji.
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

ty niedostrzegasz :) a WK tak i beda nakładać kary :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Karol M.
Posty: 10
Rejestracja: 2019-08-02, 11:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Karol M. »

motonita pisze:ty niedostrzegasz :) a WK tak i beda nakładać kary :)
Na jakiej podstawie? Bo przytoczony przeze mnie przepis art
189c kpa stanowi coś zupełnie innego....

Mo chyba że mówimy o takich numerach jak policjant wlepiający mandaty zdezorientowanym kierowcom za brak apteczki, mimo że nie trzeba jej mieć. Ale to raczej nie jest zgodne z prawem....
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

motonita pisze:WK tak i beda nakładać kary
Dokładnie.

Byłem ostatnio w firmie ubezpieczeniowej. Pani tam pracująca drąży ten temat od pewnego czasu. Odezwała się w tej kwestii do naszego urzędu marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego. Po jakimś czasie otrzymała odpowiedź, że WK będą miały dowolność w interpretacji tych przepisów i w jaki sposób je stosować...

Na ile będzie to pokrywało się z rzeczywistością - nie wiem i tak naprawdę nie wie nikt.

Swoją drogą - ten temat jest o tym, jak załatwić sprawę w zasadzie szybko i bezboleśnie, niskimi kosztami, z zachowaniem terminów. Nie rozumiem więc, po co bawić się w "a może jednak prawo nie działa wstecz"...
ODPOWIEDZ