Syrena 105 - szpilki do głowicy

(silnik, skrzynia)
ODPOWIEDZ
Emil85
Posty: 11
Rejestracja: 2019-09-11, 09:49
Lokalizacja: Kleszczów

Syrena 105 - szpilki do głowicy

Post autor: Emil85 »

Cześć,

Muszę dorobić komplet szpilek łączących głowicę z blokiem silnika, bo nie mogę znaleźć gotowych do kupienia.

Czy możecie doradzić jaka powinna być twardość takich szpilek i z jakiego materiału powinny być wykonane dobre szpilki? Gdzieś wyczytałem, że 10,9, ale nie jestem pewien, a chciałem mieć pewność, że wykonam odpowiednie szpilki.


Z góry serdecznie dziękuję za informacje.
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1845
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Według katalogu FSO śruby do głowicy są klasy 10.9 więc szpilki też powinny być 10.9. Co do tego który to jest dokładnie typ stali to nie musisz się przejmować aby tylko trzymała parametry 10.9. W praktyce pewnie kupisz trochę dłuższe śruby 10.9 i obetniesz im łeb. Gwint z jedej strony już będzie i pozostanie tylko zrobić gwint z drugiego końca. Nacinany gwint będzie trochę słabszy niż ten fabryczny walcowany ale z pewnością będzie robił robote.
Tam potrzeba tylko 2 szpilki chociaż fabrycznie montowali 4.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Emil85
Posty: 11
Rejestracja: 2019-09-11, 09:49
Lokalizacja: Kleszczów

Post autor: Emil85 »

Bardzo dziękuję za cenną informację.

Wykręciłem z bloku silnika 4 szpilki i 2 są w innym rozmiarze i 2 w innym. W sumie w spisie części zamiennych też są wymienione 2 rodzaje śrub dwustronnych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1845
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

W katalogu to są 4 różne rodzaje szpilek ale do głowicy jest tylko jeden rozmiar M10. Wg katalogu potrzeba ich 4 szt. a w rzeczywistości tylko 2.
Pytałeś tylko o te do głowicy a teraz piszesz dodatkowo o jakichś innych.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Emil85
Posty: 11
Rejestracja: 2019-09-11, 09:49
Lokalizacja: Kleszczów

Post autor: Emil85 »

Jestem przed złożeniem silnika i mam wykręcone 4 szpilki (są w kiepskim stanie) i dlatego chcę je wymienić na nowe. Wydaje mi się, że wszystkie szpilki łączą blok i głowicę. 2 pewnie trzymają głowicę, a 2 zdaje się służą do zamocowania pompy wody.
To może inaczej zadam pytanie - jakie informacje przekazać tokarzowi, aby dorobił komplet szpilek, które są wykorzystane w bloku silnika?
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kozichwost »

Pompę wody trzymają małe szpilki ósemki wkręcone z boku w głowicę. Kup śruby 10,9 obetnij łby i narzynką zrób gwint. Ja nie zawrwcałbym czymś co mogę zrobić sam tokarzowi gitary.
Tokarzowi zrób rysunek Jak taka szpilka ma wyglądać i kup śruby. Przerabiając je będzie miał mniej roboty

Szpilek jest cztery - dwie z przodu, które są po to, żeby być i dwie trzymające filtr powietrza.
ODPOWIEDZ