skrzynia biegow naprawa

(silnik, skrzynia)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mroziu88
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 51
Rejestracja: 2018-11-12, 19:53
Lokalizacja: Piekary Slaskie

skrzynia biegow naprawa

Post autor: Mroziu88 »

witam
Mam problem z skrzynia biegow. A mianowicie cieklo z niej z każdej strony i po rozebraniu okazal się uszkodzony talerz ataku. Pare zębów odłamanych. I moje pytanie czy ktoś próbował wymienić sam talerz bez wymiany ataku? Druga rzecz czy nakretki z tyłu skrzyni maja być skręcone na sztywno?bo u mnie w dwóch skrzyniach byly tak samo luźno dokręcone. A trzecia rzecz dotyczy demontażu choinki Dolnej z obudowy- jak to zrobić? Czy wystarczy wybić tylko łożyska z obudowy i w całości wyciągnąć?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

TALEŻ I WAŁEK ATAKUJACY TO ZAWSZE KOMPLET

nakrętki w glince masz momenty dokręcania śrub
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
Mroziu88
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 51
Rejestracja: 2018-11-12, 19:53
Lokalizacja: Piekary Slaskie

Post autor: Mroziu88 »

tak momenty mam. Ale jak narazie brak wizji czym to dokręcić. Jeżeli chodzi o atak i talerz to wiem to z teorii. Ale pytałem czy w praktyce ktoś próbował.
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Pkt 1.
Możesz wymienić sam talerz i też nie będzie źle ale pod warunkiem że ustawisz dobrze atak i talerz tak żeby ślad przylegania zębów był prawidłowy. Te ustawienie regulujesz podkładkami przy talerzu i na wałku ataku. Przyleganie sprawdzasz przy pomocy tuszu lub "błękitu pruskiego".
No i zęby na obydwu kołach muszą być w dobrym stanie a nie jakieś zdarte czy nierówno zużyte bo wtedy żadne ustawianie nie pomoże. Najlepiej jakby były jednak od pary ale wtedy też trzeba je regulować podkładkami.
Pkt 2.
Nakrętki mają być skręcone na sztywno i zabezpieczone podkładkami zębatymi. Te momenty z książki to tylko teoria bo i tak nakrętka po dokręceniu musi tak stać żeby dało się zagiąć podkładke na rowek w nakrętce. Generalnie mają być mocno dokręcone więc trzeba je czymś postukać żeby zegrały się z podkładkami.
Jak u Ciebie były luźno to źle - a podkładki były zagięte jak trzeba na swoim miejscu?
Pkt 3.
Demontaż i montaż bebechów w obudowie to trudna sprawa. Trzeba sporo jednocześnie kombinować z wałkami, kołami i łożyskami żeby się udało. Ale jak sam widzisz jest to możliwe.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
Mroziu88
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 51
Rejestracja: 2018-11-12, 19:53
Lokalizacja: Piekary Slaskie

Post autor: Mroziu88 »

dziękuję za odpowiedź. A więc chyba wymienię sam talerz ponieważ atak w drugiej skrzyni nie ciekawy. Jeżeli chodzi o tylne nakretki to były zaklepane w obu skrzyniach jednak w jednej i drugiej miały taki sam luz. Wiec spróbuję jeszcze dokręcić i zobaczę co się v będzie działo.
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2039
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Ja przypuszczam, że one były dokręcone "mocno", tylko na skutek zużycia elementów, czyli ich wytarcia wskutek eksploatacji tam się pojawił ten luz i teraz są "luźne". Dokręcenie raczej tu nic nie pomoże, wałek się przesunie i luzy się zwiększą.
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Jak byś się wystraszył to zapraszam do mnie. Świadczę usługi z zakresu remontu skrzyń biegów do syreny.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2516
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

SUPER.DAWID, W razie czego - niesynchronizowaną też zrobisz ? i za ile ? odpowiedz na PW
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Awatar użytkownika
Mroziu88
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 51
Rejestracja: 2018-11-12, 19:53
Lokalizacja: Piekary Slaskie

Post autor: Mroziu88 »

teraz dokręciłem i jest możliwość ruszania mechanizmem . Moje pytanie łopatologicznie jak powinno się kręcić z wyczuwalnym delikatnym oporem czy luzno?

[ Dodano: 2020-10-01, 01:42 ]
Super Dawid nie boje się tylko nie mam z tym obycia. Poprostu robie skrzynie pierwszy raz. Jest to metoda prób i błędów. Ale dziękuję za propozycje. Profil na fb oglądałem.
ODPOWIEDZ