Syrena Sport replika

Materiały i informacje historyczne. Zmiany w czasie produkcji, identyfikacja części, detali,roczników, pytania o oryginalność.

Zablokowany
Awatar użytkownika
Tenogr
Posty: 15
Rejestracja: 2009-02-11, 20:57
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Tenogr »

Prawdopodobnie w połowie Marca będę miał możliwość spotkać się w Warszawie z osobą która jeździła Syreną sport i z konstruktorem silnika. Mam nadzieje że uda mi się zdobyć sporo cennych informacji.
Mam zagadkę: od jakiego samochodu były tylne światła zamontowane w Syrenie Sport?
JjF
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 75
Rejestracja: 2008-08-03, 20:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: JjF »

Śledzę wątek z największą przyjemnością i nadzieją :)
Muszę przyznać, że jestem jednym z tych, którzy budowę repliki planują. Długo.

A tak na serio to też mam pomysł na jej budowę, ale to jest plan na za co najmniej 5 lat, a moim głównym motywatorem jest... dziewczyna, która uwielbia Syrenki, a po ujrzeniu Sport to już w ogóle oszalała :(

Koszt budowy samego nadwozia oszacowałem wstępnie na 11kPLN, ktoś kto się na tym zna zapewne zrobi to taniej, więc podana cena 8kPLN wydaje się bardzo realna. Planuję jednak zmienione (choć nawiązujące do oryginału) wnętrze i znacznie mocniejszy silnik. Kto wie, jeśli plan autora wypali, to kupię już gotową budę :)

Teraz zaczynam od czegoś mniejszego - modelu w skali bliżej nieokreślonej, długość około 20cm. Będę go budował poprzez zrobienie kopyta -> formy -> modelu właściwego. A potem detale jak szyby, koła, wnętrze itp.
Na razie kupiłem narzędzia - miniszlifierkę i osprzęt Dremla :) Niedługo zamówię też blachy alu 0,3mm do zrobienia szkieletu. O postępach prac będę informował na bieżąco (pewnie założę osobny wątek w dziale 'Pochwal się'). Niestety nie mogę poświęcić temu zbyt wiele czasu, więc budowa potrwa....

Najbardziej obawiam się tego, że forma przyklei się trwale do kopyta i 'mnóstwo roboty psu w d...ę'.
[ JjF ] : [FSO Polonez 1500 '81] | [SHL M06T 150 '58] : Projekt Szczecin-Dakar FSOtrip
[Syrena, Warszawa, 126p, 125p, ... zdjęcia artykuły części literatura]
Awatar użytkownika
arturromarr
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1633
Rejestracja: 2006-07-03, 14:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: arturromarr »

Tenogr pisze:Prawdopodobnie w połowie Marca będę miał możliwość spotkać się w Warszawie z osobą która jeździła Syreną sport i z konstruktorem silnika. Mam nadzieje że uda mi się zdobyć sporo cennych informacji.
Mam zagadkę: od jakiego samochodu były tylne światła zamontowane w Syrenie Sport?
Można wiedzieć o kogo chodzi?

PS:
Tylne światła jako jedna z niewielu rzeczy były robione od podstaw i raczej znajdzie się co najwyżej podobne. Na pewno na czymś się wzorowali więc jest jakaś szansa.
Awatar użytkownika
Tenogr
Posty: 15
Rejestracja: 2009-02-11, 20:57
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Tenogr »

Arturromarr, jest to kontakt nawiązany przez Pana Staniszewskiego z classicparts.pl (polecam ten sklep) i jeżeli spotkanie dojdzie do skutku i otrzymam zgodę to zamieszczę tu sprawozdanie.
JjF, zanim zaczniesz zdejmować formę z modelu na pisz do mnie, opisując materiały jakich użyłeś do zrobienia modelu i z jakiego chcesz robić formę to polecę odpowiedni rozdzielacz.
Pozdrawiam
JjF
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 75
Rejestracja: 2008-08-03, 20:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: JjF »

Szkielet wypełnię byleczym (pewnie pianka budowlana), potem wierzchnia warstwa szpachlówką, na to szpachlówka natryskowa, bardzo dokładny szlif (może nawet na mokro), lakier podkładowy, lakier połyskliwy, wosk - tak, żeby z pozytywu wyszło lustro.
Na to mam zamiar nakładać żywice z włóknem szklanym (coś takiego jak to http://moto.allegro.pl/item535355869_ze ... lokno.html ) robiąc już odpowiedni podział formy, żeby uniknąć powierzchni ujemnych.

wszelka pomoc i porady mile widziane :)
[ JjF ] : [FSO Polonez 1500 '81] | [SHL M06T 150 '58] : Projekt Szczecin-Dakar FSOtrip
[Syrena, Warszawa, 126p, 125p, ... zdjęcia artykuły części literatura]
Awatar użytkownika
Jarecki
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 516
Rejestracja: 2008-09-07, 00:09
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: Jarecki »

Witam. Na temat Twoich planów wypowiem się w późniejszym terminie. Na tę chwilę chciałem jedynie spytać się czy interesowałby Cię rysunek Syreny Sport z przekrojami. W załączniku jest przykład takiego rysunku, którego tematem jest zwykła Syrena. W posiadaniu w/w rysunku jest mój kolega
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
JjF
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 75
Rejestracja: 2008-08-03, 20:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: JjF »

mam jakieś zdawkowe materiały, więc może wklej tutaj tak czy siak, nawet nie tyle dla mnie co dla innych czytających wątek :)
swoją drogą jeśli masz więcej takich przekrojów (dowolnych aut) to będę wdzięczny za przesłanie na maila

jakie były rzeczywiste wymiary Syreny Sport?
[ JjF ] : [FSO Polonez 1500 '81] | [SHL M06T 150 '58] : Projekt Szczecin-Dakar FSOtrip
[Syrena, Warszawa, 126p, 125p, ... zdjęcia artykuły części literatura]
AMPIR
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 399
Rejestracja: 2006-10-31, 23:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Syrena Sport Replika

Post autor: AMPIR »

Witam,
...na Allegro jest wystawiona do sprzedaży nowa "fabrycznie"replika wspomnianego na wstępie autka marki porsche rodem z miasta Łodzi z wcale przystępną ceną w okolicach ponad 100.000 złotych (czyli słownie: wcale nie mało ponad s t o t y s i ę c y z ł o t y c h)!!!
To mam małe pytanie: Ile tak naprawdę ma lub może r e a l n i e kosztować replika syreny sport - chyba pochodzącej również z tej samej Firmy?
Chyba że w mieście Łodzi są min, dwie Firmy oferujące ten sam produkt w diametralnie równych cenach, bądź jedna z nich planuje "sprzedaż" autka rodem z PRL-u za 10% wartości?....
O czym my tak naprawdę dyskutujemy, czy nie jest to li tylko dyskusja dla samej dyskusji?... Zwłaszcza jak na realia dnia dzisiejszego?

Pozdrawiam
AMPiR

PS. Jestem gotów uwierzyć w deklaracje odnośnie proponowanej ceny za syrenę, tylko w dwóch przypadkach:
a) kiedy zysk ze sprzedaży replik samochodu marki porsche pokryje koszty wdrożenia produkcji i sprzedaży syreny sport w 90%.
b) kiedy złoty polski tak się umocni, iż 1 frank szwajcarski będzie można nabyć za 0,0324 zł
Awatar użytkownika
sereniarz(atom1)
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2467
Rejestracja: 2005-07-28, 23:41
Lokalizacja: z Podlasia
Kontakt:

Post autor: sereniarz(atom1) »

przeczytalem calosc jednym tchem... i ..i nie wierze ze cos takiego powstanie, mam nadzieje ze sie pomyle

AMPIR, napisal to super... odnosnie ceny

ja jeszcze odpisze odnosnie jakosci- na ramie syreny to tylko grata mozna zrobic takiego jak syrena ktory nie skreca nie przyspiesza ani nie ma zadnych wlasciwosci jezdnych- nie wiem komu sie bedzie chcialo ciac i kombinowac z orginalna rama zeby ja przystosowac do jakichkolwiek przerobek na kolumny, czy aby pozbyc sie resoru, kolejna sprawa ze ktos to liczy i projektuje pod konkretne sily i obciazenia a nie DO NADWOZIA MA PASOWAC

takze na ramie od syreny to napewno nie wyjdzie jako auto na sprzedaz, a dla nas studentow i innych biedakow i tak nie jest prezznaczone chybaze ktos jest rzeźbiarz dżepetto..

jakby miala wyjsc to tak jak niektorzy pisza- na ramie rurkowej od nowa zaprojektowanej na ksztalt tego starego lotusa (tak mi sie widzi) z dobrym silnikiem nie naszej produkcji i z wlasciwosciami jezdnymi auta z lat 90.... wtedy to moze jakos sie sprzeda za inna kase i innemu odbiorcy

a jakby to mialo byc na syrenie to zrobic jednego siepa na ktorego nalozyc pieknie odwzorowana karoserie - zeby stala i cieszyla oko ot takie moje nocne wywody
30 VI 1983 po 30 latach produkcji zaprzestano wytwarzania Syreny ;-(
http://img47.imageshack.us/img47/1990/m ... zy1jb5.jpg
JjF
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 75
Rejestracja: 2008-08-03, 20:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: JjF »

cena 100kPLN to za całą replikę Porsche, a my na razie mówimy o samym nadwoziu.
Pi razy drzwi liczyłem koszty materiałów, dodałem 30% i wyszło mi 11kPLN (za budę)
http://moto.allegro.pl/item558375890_ze ... te_c4.html
http://moto.allegro.pl/item558371438_ze ... lampy.html

Co do resorów to pamiętajcie, że Mustang, Charger, Challenger, Barracuda, RoadRunner i wszystkie pozostałe MuscleCary z USA miały tylne zawieszenie jak Polonez, ramę, po 300+ KM i jakoś jeździły. I to jak jeździły! :)
[ JjF ] : [FSO Polonez 1500 '81] | [SHL M06T 150 '58] : Projekt Szczecin-Dakar FSOtrip
[Syrena, Warszawa, 126p, 125p, ... zdjęcia artykuły części literatura]
AMPIR
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 399
Rejestracja: 2006-10-31, 23:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Syrena Sport replika

Post autor: AMPIR »

Witam,
...patrzę na tę okazję - skorupę za jedynie 19.999 PLN - i powiem jest OK.
Tylko czy to jest odpowiednia propozycja złożona odpowiedniemu Klientowi w odpowiednim czasie?
Ilu prawdziwych syreniarzy, z krwi i kości wychowanych na 105-tkach, studentów, zwykłych mechaniorów czy młodych zdolnych po studiach - taka wolna kasą dysponowało kiedykolwiek w kieszeni? A przecież to tylko niewielka część kosztów realizacji tematu...
Mimo wszystko pozdrawiam i życzę szczęśliwego finiszu, a nam wszystkim możliwości ujrzenia syreny sport "na żywo" na np. Motobazarze w Łodzi w 2009 czy 2010 roku!
Pozdrawiam
AMPiR
Awatar użytkownika
marcys
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 2005-06-15, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Żywiec

Post autor: marcys »

100k zł za gotową uzbrojona i jezdzaca replike wygladajacą jak oryginal to jakby normalna cena. tu mowa o kit(cie) i samodzielnym wykonastwie.
105L 80' "Helena"
104 66' "Zośka"
104 69' "Baśka" sprzedana
WSK'85 "Wieśka"
126p 78' "żótłek"
Niewiadów N126E'83 "zapiekanka"
Jeep Cherokee ' 91 "brudas"
Peugeot J5 Knaus '91
Bielski klub? nie polecam :(
Awatar użytkownika
arturromarr
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1633
Rejestracja: 2006-07-03, 14:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: arturromarr »

Tenogr pisze:Arturromarr, jest to kontakt nawiązany przez Pana Staniszewskiego ........
Ciekawi mnie co to za tajemnicza osoba, która może na jeszcze dziś opowiedzieć jak jeździło się Sportem.
Na relacje czekamy z niecierpliwością oczywiście.

PS:
Syrena Sport powstanie, bez względu na to ile osób będzie kibicowało, powstała wiele lat temu to tym bardziej uda się to i dziś to tylko kwestia czasu.
Produkcja seryjna to oczywiście utopia, ale nawet jeden egzemplarz rozbudzi wiele emocji.
Awatar użytkownika
PONY007
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1275
Rejestracja: 2008-04-06, 12:20
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PONY007 »

Uważam, że teraz myślenie nad szybami i detalami nie ma sensu...postaraj się o dobry model. Może "techniką":
http://englishrussia.com/?p=1949
Robota musi być wykonana dobrze, a nie źle!
http://odrdzewiacz.fora.pl/
Forum ODRDZEWIACZ pojazdy zabytkowe- rzemiosło, fotoporadniki, techniki renowacji,odnawianie krok po kroku, remonty, technologie www.facebook.com/ForumOdrdzewiacz
Awatar użytkownika
sereniarz(atom1)
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2467
Rejestracja: 2005-07-28, 23:41
Lokalizacja: z Podlasia
Kontakt:

Post autor: sereniarz(atom1) »

JjF pisze:Co do resorów to pamiętajcie, że Mustang, Charger, Challenger, Barracuda, RoadRunner i wszystkie pozostałe MuscleCary z USA miały tylne zawieszenie jak Polonez, ramę, po 300+ KM i jakoś jeździły. I to jak jeździły! :)
no chyba nie wiesz co piszesz i ktos cie musi uswiadomisc!! i to jak jezdzily :smiech chyba do przodu bo napewno nie skrecaly, zreszta amerykanie do tej pory nie umieja zrobic auta ktore dobrze sie prowadzi,a ze sa... :majk to im to nie przeszkadza
30 VI 1983 po 30 latach produkcji zaprzestano wytwarzania Syreny ;-(
http://img47.imageshack.us/img47/1990/m ... zy1jb5.jpg
Zablokowany