FSO Polonez

Pochwal się swoim pojazdem, technicznym wynalazkiem, udanymi zakupami. <br>Wszystko ściśle związane z motoryzacją.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
o3r
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 201
Rejestracja: 2007-08-16, 21:42
Lokalizacja: Łódź - Śródmieście

FSO Polonez

Post autor: o3r »

18 września 1980 roku w kartotekach wydziału komunikacji w Łodzi pojawił się pewien Polonez. Dokładnie 29 lat później - 18 września 2009 - wóz zmienił posiadacza. Drugim właścicielem pojazdu stałem się ja :)

Autko jest zadbane, jeździł nim starszy pan, dopóki nie skończył 80 roku życia. Potem korzystała z niego córka, póki awarii nie uległu hamulce. Pojazd stał około roku, ale był przepalany. Wreszcie przyszła na niego kolej.

Mimo zaawansowanego wieku, samochód ma na liczniku niecałe 58 tys km. Lakier jest oryginalny i zadbany. W niektórych miejscach pojawia się rdza, ale nieznacznie. Jest trochę zaprawek i podmalowań, ale ogólnie super. W najgorszym stanie jest chyba pas tylni, ale nie rzuca się w oczy. Podwozie zabezpieczono farbą od statków, ranty drzwi, maski i klapy bagażnika zabezpieczone są jakimś czarnym czymś - niezbyt efektowne, ale efektywne ;)

Poldek wymaga wymycia, wypolerowania i odsyfienia wnętrza - zmiany pokrowców na fotele (oryginalna tapicerka w stanie znakomitym). Ale to już na początku paździenika.

Samochód był cały czas garażowany. Ja garażu niestety nie posiadam :/ Generalnie auto było kupione, żebym miał na czym uczyć się jeździć, choć usilnie forsowałem, żeby kupić właśnie ten egzemplarz ;) Rodzice planują pozbyć się go za 2-3 lata, ale łatwo mnie do tego nie przekonają.

Na początku mechanik naprawił mu hamulce - kiedyś ktoś wymienił przewód z płynem i nie zrobił odpowietrzenika ;] Hamulce teraz działają, ale pewnego dnia przyjdzie pora na wymianę elementu. Popsuty jest mechanizm opuszczania szyby przy kierowcy - przy podnoszeniu szyba o coś się blokuje - jakby ktoś wiedział jak to naprawić, to bardzo chętnie wysłucham instrukcji - najlepiej z obrazkami. Ponadto odkleiła się tkanina z podsufitki. Tu również proszę o radę jak ją wymienić w kontekście tego, że podsufitka jest ze styropianu i nie można jej wysmarować butaprenem.

Ogólnie jest czaderski :majk Na początku października zrobimy z kumplami wielkie sprzątanie, polerowanie, pucowanie i czyszczenie :)

Kilka zdjęć: http://picasaweb.google.com/obywatel3rp/POLONET#
Polonez 1500, 1980 r.
syreniarz
-#Junior
-#Junior
Posty: 132
Rejestracja: 2009-04-15, 22:03
Lokalizacja: Dąbrowy

Post autor: syreniarz »

Cudny. Czegoś podobnego szukam. Może i być trochę uszkodzony byleby taki Borewicz a nie Atu czy Caro. Jakbyś go sprzedawał to ja pierwszy chętny :) .
Proszę często i gęsto wchodzić w mój temat :D http://syrena.nekla.pl/forum/viewtopic. ... c&start=30
Awatar użytkownika
GDA-FSO
-#Junior
-#Junior
Posty: 130
Rejestracja: 2005-12-13, 13:39
Lokalizacja: xxx

Re: FSO Polonez

Post autor: GDA-FSO »

GRATULUJĘ pięknego borka!
o3r pisze: Poldek wymaga wymycia, wypolerowania i odsyfienia wnętrza - zmiany pokrowców na fotele (oryginalna tapicerka w stanie znakomitym).
Przede wszystkim proponuje zacząć od zdjęcia tych okropnych kołpaków i przywrócenia wyglądu kół do oryginału
Awatar użytkownika
master
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1040
Rejestracja: 2006-11-15, 18:57
Lokalizacja: a z Pruszkowa

Post autor: master »

super poldek
czy taka blenda na przedniej szybie była oryginalna?
Awatar użytkownika
o3r
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 201
Rejestracja: 2007-08-16, 21:42
Lokalizacja: Łódź - Śródmieście

Re: FSO Polonez

Post autor: o3r »

GDA-FSO pisze: Przede wszystkim proponuje zacząć od zdjęcia tych okropnych kołpaków i przywrócenia wyglądu kół do oryginału
To już raczej po zimie. Kołpaki nie są piękne, ale chwilowo nie mam żadnej wizji. Oryginalnych kołpaków nie mam, a jak założę to pewnie swołocz ukradnie.

Co do blendy - nie wiem, ale póki szyba sama nie wypadnie, to nie będę tego ruszał :)
Polonez 1500, 1980 r.
Awatar użytkownika
master
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1040
Rejestracja: 2006-11-15, 18:57
Lokalizacja: a z Pruszkowa

Post autor: master »

fajnie ona własnie wygląda, w kilku egzemplarzach już tak widziałem to może była pozycja w opcji dodatkowej :lol:
Awatar użytkownika
arturromarr
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1633
Rejestracja: 2006-07-03, 14:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: arturromarr »

Zdaje się , że wczoraj Cie widziałem tym cudem.
To ty jechałeś koło 16-tej koło Castoramy na Włókniarzy?
Jeśli tak to polonezik prezentuje się całkiem fajnie.

Dobrze, że wzrasta zainteresowanie tymi autami bo to ostatni dzwonek na ratowanie ich.
Awatar użytkownika
PawelOlesno
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 964
Rejestracja: 2009-06-07, 15:25
Lokalizacja: Olesno Śląskie

Post autor: PawelOlesno »

Borewicz jak sie patrzy. moj wujek tez mam takiego. i zamierza mi go dać jeszcze w tym roku ;) jak jezdzilem nim tu i mnie po miescie to sie wszyscy ogladali jak za Zipa ;) nich Ci sluzy :):)
''Nie matura, lecz chęć szczera, zrobi z Ciebie oficera''
Awatar użytkownika
o3r
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 201
Rejestracja: 2007-08-16, 21:42
Lokalizacja: Łódź - Śródmieście

Post autor: o3r »

arturromarr pisze:Zdaje się , że wczoraj Cie widziałem tym cudem.
To ty jechałeś koło 16-tej koło Castoramy na Włókniarzy?
Jeśli tak to polonezik prezentuje się całkiem fajnie.
Zdaje się, że tak. Szukałem hurtowni z olejami silnikowymi na Krzemienieckiej i źle skręciłem przy Kaliskim. Tak to jest, jak człowiek przesiada się z tramwaju na auto ;)

[ Dodano: 2009-10-09, 00:25 ]
Nu, ostatnio rozebrałem drzwi, żeby nasmarować mechanizm opuszczania drzwi. Nawet niczego nie zepsułem :)

Ktoś wie ile może palić taki poldek przy niewprawnym kierowcy i rzadkim jeżdżeniu na krótkich dystansach (tj. większość czasu na ssaniu)?

[ Dodano: 2009-10-20, 00:15 ]
W poldku zdiagnozowałem plastikowe śrubki w lampach z tyłu. Lubią się łamać :???:
Polonez 1500, 1980 r.
Awatar użytkownika
Janek125p
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 230
Rejestracja: 2009-11-12, 15:41
Lokalizacja: Zator
Kontakt:

Post autor: Janek125p »

ładny Poldzi
Obrazek
Jak Sie Bawic ,To Sie Bawic Turbo Wstawic-Fiat 125p 2.0 Gtj Turbo Initial D
Awatar użytkownika
Gelo
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 85
Rejestracja: 2009-03-10, 17:31
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Gelo »

super sprzęt :D
zapraszam na forum Lubelskiego Klubu FSO www.LKT.pl
Endi
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-13, 14:44
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Endi »

o3r pisze:
Ktoś wie ile może palić taki poldek przy niewprawnym kierowcy i rzadkim jeżdżeniu na krótkich dystansach (tj. większość czasu na ssaniu)?

[ Dodano: 2009-10-20, 00:15 ]
W poldku zdiagnozowałem plastikowe śrubki w lampach z tyłu. Lubią się łamać :???:
Poldek w mieście pali ok 10 litrów benzyny zależy jeszcze od jazdy ale mój nawet przy ostrym wciskaniu gazu nie wypił więcej niż 12 litrów a z jazdą na ssaniu to nie przesadzaj a śrubkami się nie przejmuj można je bez problemu dostać ogólnie całkiem fajny pold dbaj o niego i niech Ci służy jak najdłużej :D
FSO Nadszedł czas ... czas by cieszyć się zyciem...
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

z tym spalaniem to sie nieda powiedziec ile... bo to zalezy od wielu czynnikow. mi polonez gdy miał jeszcze 1.5 palil w miescie od 10 do 16. a wtrasie kolo 8
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
ODPOWIEDZ