Wymiana elektryki w syrenie

schematy
ODPOWIEDZ
arturos
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 61
Rejestracja: 2008-12-07, 00:29
Lokalizacja: Wrocław

Wymiana elektryki w syrenie

Post autor: arturos »

Witam,

Przed wakacjami w mojej pięknej 105l spaliła się wiązka elektryczna. W wakacje zabrakło i czasu i motywacji do naprawy usterki. Dorosłem jednak do decyzji iż wymienię całą instalację elektryczną oraz wstawię alternator. Mam więc ogromną prośbę jeśli ktoś byłby w stanie pokazać jakieś schematy instalacji itp itd. Od czego powinienem zacząć taką wymianę? Warto dodać że poprzedni właściciel zamontował do skarpety elektrycznie sterowane szyby.

Liczę na pomoc !
Się gra się jak się nie ma to siema siema :)
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

własnie.. podczepie sie pod temat,,... bo bedzie chyba wazne pytanie dla arturosa

czy przy wymianie prądnicy na alternator trzeba zmienic biegunowosc.? co nalezy pozmieniac aby zmienic biegunowosc?
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
Awatar użytkownika
PawelOlesno
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 964
Rejestracja: 2009-06-07, 15:25
Lokalizacja: Olesno Śląskie

Post autor: PawelOlesno »

Witam. schematy elektryki są bardzo fajnie opisane w książce pt:''Naprawa samochodów FSO Syrena'', autor: Zdzisław Glinka. Ja mam taką książkę z roku 1969 i są tam schematy z modelów 101-104 w nowszych wydaniach na pewno będą schematy ze 105 i 105L. ciekawe jak to z tymi szybami wyszło:) a tak z czystej ciekawości zapytam, dlaczego chcesz zamontować alternator???
''Nie matura, lecz chęć szczera, zrobi z Ciebie oficera''
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2041
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Żuczek pisze:czy przy wymianie prądnicy na alternator trzeba zmienic biegunowosc.?
Trzeba. Wszystkie alternatory są z "-" na masie.
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

a co trzeba jeszcze zmienic zeby wszystko poprawnie działalo.. - pytam bo poprzedni własciciel załozył alterbator zamiast pradnicy, i niewiem czy wszystko jest ok..
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2041
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Nic więcej nie trzeba.
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
graba01
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 84
Rejestracja: 2009-07-25, 01:36
Lokalizacja: radziejów

Post autor: graba01 »

to jest schemat do 104 moze troche pomoze ale napewno roznia sie w 105 jest inaczej

[ Dodano: 2009-11-11, 18:52 ]
a tu do 105 i 105l niestety zdjecie nie jest najlepszej jakosci a moze jak wydrukujesz
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
arturos
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 61
Rejestracja: 2008-12-07, 00:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: arturos »

PawelOlesno,
Alternator chcę wstawić ponieważ jest żywotniejszy od prądnicy. I nie tak kłopotliwy w eksploatacji; nie trzeba tak często wymieniać szczotek, te wirniki i łożyska (nie pamiętam - jak zwał tak zwał) się stosunkowo rzadziej zacierają.
Elektryczne szyby w skarpecie to fajny bajer, ten szpan w Mcdrivie :faja
graba01,
Wielkie dzięki za schematy jakoś spróbuję się doczytać:)

W sobotę rozpoczynam pracę:) Ponawiam pytanie: od czego zacząć?
Się gra się jak się nie ma to siema siema :)
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Wojt pisze:Nic więcej nie trzeba.
Tyle co czytałem na forum silnik od nagrzewnicy będzie chodził wolniej i coś jeszcze ale już nie pamiętam :oops:

Czy jest może alternator w którym można zmienić biegunowość z "-" na masie na "+" na masie?
graba01
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 84
Rejestracja: 2009-07-25, 01:36
Lokalizacja: radziejów

Post autor: graba01 »

arturos jak bedziesz robił to zrob jakas dokumentacje typu zdjecia opis zawsze mozna pozniej wstawic na forum i przyda sie innym oczywiscie jak zrobisz zycze powodzenia ps tez bym do swojej wstawił ale musze sie zorientowac co i jak nie ejstem taki dobry z mechaniki jak inni....
Awatar użytkownika
arturromarr
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1633
Rejestracja: 2006-07-03, 14:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: arturromarr »

Wojt pisze:Nic więcej nie trzeba.
Trzeba , trzeba. :)
... Ale niewiele:
Zmieniamy biegunowość wentylatorka nagrzewnicy, żeby dalej dmuchał i wycieraczek, bo mogą zacząć zatrzymywać się w innym miejscu.
To dwa silniki z magnesami zamiast stojana i kręciły by się w odwrotną stronę po zmianie biegunowości.
Ja założyłem alternator od renówki taki ze zintegrowanym regulatorem jak we wszystkich współczesnych wozach. Zero problemów eksploatacyjnych a przecież zawsze można wrócić do prądnicy jakbym miał kaprys.
ODPOWIEDZ