tuleje zwrotnicy

(rama, zawieszenia, koła)
cyprys78
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 62
Rejestracja: 2010-03-12, 21:59
Lokalizacja: Górnica

Post autor: cyprys78 »

Koledzy powiedzcie w którym miejscu zużywa się zwrotnica górna, że trzeba niby tak często wymieniać ? Mam dostęp do obrabiarek cnc myślę, ze dało by radę coś takiego dorobić tylko nie wiem na co zwrócić uwagę przy doborze materiału odpowiedniej twardości.
Syrenka R20 i Syrenka 105
Awatar użytkownika
Mateusz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2377
Rejestracja: 2005-11-21, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mateusz »

Odświeżam kolejnego kotleta. Panowie- prośba o wymiary tulei wahacza, sworznia dolnego i tych z resorów. Mam jakiś komplet nieużywanych z epoki, ale strach to zakładać. Także prosiłbym o dokładne zwymiarowanie- postaram się coś dobrać i może wreszcie uda się określić od czego można to przypasować i będzie święty spokój z korzyścią dla wszystkich.
Awatar użytkownika
Lesiu
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2616
Rejestracja: 2010-01-10, 15:23
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Lesiu »

Mateusz, jeszcze niedawno były dostępne na allegro oryginalne syrenowskie.
Jak nikt Ci tego nie zmierzy to jak będę w tygodniu w garażu to zrobię to ja bo mam takie nowe.
Awatar użytkownika
młody94_105l
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 547
Rejestracja: 2006-12-30, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: młody94_105l »

A testował ktoś tuleje poliuretanowe w Syrenie?
Lubię jęk Syreny, gdy na liczniku 120,
Ciepło wtedy w stopę lewą od nagrzanej gitary.
Awatar użytkownika
Mateusz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2377
Rejestracja: 2005-11-21, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mateusz »

Lesiu pisze:Mateusz, jeszcze niedawno były dostępne na allegro oryginalne syrenowskie.
Jak nikt Ci tego nie zmierzy to jak będę w tygodniu w garażu to zrobię to ja bo mam takie nowe.
Będę wdzięczny, a też trzeba pamiętać że stare zapasy też się kiedyś skończą i co wtedy. O jakości i stanie oryginału po tylu latach nie wspominając.

[ Dodano: 2014-03-16, 22:37 ]
młody94_105l pisze:A testował ktoś tuleje poliuretanowe w Syrenie?
Podejrzewam że koszt i twardość takich tulei dość skutecznie odstraszy użytkowników syren...
Awatar użytkownika
mariusz.w06
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 294
Rejestracja: 2011-11-07, 19:19
Lokalizacja: Mińsk-Maz.

Post autor: mariusz.w06 »

Mateusz - rozmiar wewnętrzny tulejek wahacza to 14 lub 15mm.
Z tego co zauważyłem, te które nie są pomalowane farbą, tylko jest goła stal to są w większości rzemieślnicze i ich rozmiar to 15mm.

Ja ostatnio wymieniałem tulejki wahacza, i generalnie wymiary wewnętrzne nawet tych oryginalnych trochę się różniły od siebie.Ja po prostu wziąłem śrubę i dopasowałem do tego tulejkę, bo miałem ich kilka do wyboru.

Jutro zmierzę Ci te tulejki od resora.
Syrena 105l
Warszawa Garbus 201
WFM
WSK x5
Motorynka M3
SHL m11
MZ ETZ 250

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
Mateusz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2377
Rejestracja: 2005-11-21, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mateusz »

mariusz.w06 pisze:Mateusz - rozmiar wewnętrzny tulejek wahacza to 14 lub 15mm.
Z tego co zauważyłem, te które nie są pomalowane farbą, tylko jest goła stal to są w większości rzemieślnicze i ich rozmiar to 15mm.

Ja ostatnio wymieniałem tulejki wahacza, i generalnie wymiary wewnętrzne nawet tych oryginalnych trochę się różniły od siebie.Ja po prostu wziąłem śrubę i dopasowałem do tego tulejkę, bo miałem ich kilka do wyboru.

Jutro zmierzę Ci te tulejki od resora.
Super, dzięki. Prosiłbym o wszelkie możliwe wymiary, tj. średnica zewnętrzna i wewnętrzna oraz długość.
Awatar użytkownika
mariusz.w06
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 294
Rejestracja: 2011-11-07, 19:19
Lokalizacja: Mińsk-Maz.

Post autor: mariusz.w06 »

dzisiaj wieczorem Ci podeślę, bo wczoraj nie miałem już czasu.

[ Dodano: 2014-03-18, 21:15 ]
Mam nadzieję, ze odczytasz coś z tych zdjęć :)
Zrobiłem Ci zdjęcia tej krótkiej i długiej.

http://pokazywarka.pl/5swzz2/
Syrena 105l
Warszawa Garbus 201
WFM
WSK x5
Motorynka M3
SHL m11
MZ ETZ 250

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
Mateusz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2377
Rejestracja: 2005-11-21, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mateusz »

Znalazłem jakieś tuleje, podejrzewam że są do syreny. Oto wymiary:

[ Dodano: 2014-03-18, 23:01 ]
mariusz.w06 pisze:dzisiaj wieczorem Ci podeślę, bo wczoraj nie miałem już czasu.

[ Dodano: 2014-03-18, 21:15 ]
Mam nadzieję, ze odczytasz coś z tych zdjęć :)
Zrobiłem Ci zdjęcia tej krótkiej i długiej.

http://pokazywarka.pl/5swzz2/
Dzięki!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Martinteo
Posty: 13
Rejestracja: 2013-10-21, 21:35
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Martinteo »

Ja wyprasowałem jedną tulejke i poszukałem po sklepach.Normalnie wszyscy robili oczy co to za wymiar.mierzyli suwmiarką i rozkładali ręce grzebiąc po katalogach.Tylko jeden gość(stary sprzedawca)w sklepie z częściami do ciężarówek na oko(nawet nie biorąc tulejki do ręki)powiedział:A to jest od jelcza.Przyniósł tulejke i faktycznie pasowała do resoru a do wachaczy była ciut za długa ale przyciąłem i jest git.Jednak stary fachowiec jest niezastąpiony.Mówił zę to tuleki ze starych zapasów więc kupiłem kilka na zapas.Płaciłem chyba po 6zł za sztuke.

[ Dodano: 2014-03-23, 18:01 ]
Acha wymiar wewnętrzny to coś pomiędzy 15 a 16mm więc kupiłem wiertło 16 i przerobie to na otwór 16 bo takie śruby można kupić.Chodzi o śruby wzmocnione oczywiście a nie jakiś szajs w stylu 5.8.Gość w sklepie mówił że do tych tulejek przychodzą śruby calowe.W sklepach oczywiście nie ma takich i nikt nawet nie chce się starać zamówić kilku sztuk.Ogólnie jak szukam częsci i mówie że do syreny to każdy mnie zbywa.Już do tego przywykłem że się nikomu nawet nie chce porównywać częsci do tych dostępnych na rynku.
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1845
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Martinteo pisze:Gość w sklepie mówił że do tych tulejek przychodzą śruby calowe
To są oczywiście bajki. Wystarczy spojrzeć do fabrycznego katalogu części żeby zobaczyć, że wszystko tam jest metryczne z gwintem M14X1,5. Jedynie co jest specjalne to to, że w wahaczach są sworznie z grubszą, długą częścią niegwintowaną która siedzi w tulejach. W resorze jest zwykła znormalizowana śruba klasy 5,6. Jak tam niedużo brakuje do 16 mm to faktycznie to dobry pomysł rozwiercić i wstawić M16. Racją jest, że w obydwu miejscach warto dać coś z lepszego materiału dla bezpieczeństwa.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
młody94_105l
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 547
Rejestracja: 2006-12-30, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: młody94_105l »

Wydaje mi się, że górnego sworznia zwrotnicy nie rozwiercisz tak łatwo z racji, że to odkuwka. Chyba, że masz przerobione sworznie na prywaciarskie, łożyskowane( te przeważnie są miękkie). Ja właśnie takie prywaciarskie bez większego problemu rozwierciłem rozwiertakiem nastawnym z prowadzeniem.

I pamiętaj, że to Syrena i każdy wymiar może być inny. Np. ta długa śruba w wahaczu(mocująca wahacz ze zwrotnicą), ma większą średnicę niż mocująca u góry.

A jak skracasz tulejki, to Glinka podaje, że tulejka wewnętrzna w Silentchblocku ma być dłuższa chyba o 2 mm, od zewnętrznej.
Lubię jęk Syreny, gdy na liczniku 120,
Ciepło wtedy w stopę lewą od nagrzanej gitary.
Martinteo
Posty: 13
Rejestracja: 2013-10-21, 21:35
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Martinteo »

Gieroy może faktycznie w katalogu jest tak jak piszesz ale ja kupiłem takie tulejki jakie udało mi się dostać i nie twierdze że są zgodne z katalogiem fabrycznym.Fabryczne to już tylko ze starych zapasów a wiadomo że takie trudno dostać.Faktycznie może być tak że jest tam śruba 14 a w tulejce jest pogrubiona.Ja takich nowych śrub kupić nie moge więc kombinuje jak się da aby jakościowo to było jak najlepiej.Stare śruby są już mocno zmęczone i nie nadają się do ponownego założenia.
abc

Post autor: abc »

A co myślicie o tym:
http://allegro.pl/tuleja-wahacza-tyl-me ... 32331.html
(tuleja wahacza tył mercedes 190 W201 W202 W124 SLK)
Można by było przetoczyć to na 32,5 (0,5mm to raczej nie zaszkodzi), i skrócić, a do mocowania oryginalne sworznie stoczyć do tych 12mm, albo zrobić od nowa z czegoś porządniejszego? To zakładając wymiar zewn. 32,5mm wg. rysunku na forum.

Ale Glinka podaje równe 32, i wtedy może coś takiego:
http://allegro.pl/silentblok-tylnego-wa ... 74635.html
(tuleja tylnego wahacza peugeot 605 607)
A tu z kolei należałoby go wyłącznie skrócić i wytoczyć nowy sworzeń do mocowania, też na 12mm.

I druga sprawa: dowiedziałem się, że mój sąsiad zajmował się kiedyś produkcją takich tulei MGM do Syren. Myślę, że przy odpowiednim zainteresowaniu mógłby ją wznowić. Mówił jeszcze, że jego tuleje miały wewn. wymiar 15 (wahaczy), a te do resorów 14. Znaleźli by się chętni? I ile za coś takiego moglibyście dać?
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

Nieco reaktywuję temat. Kwestia tych tulei od Mercedesa i Peugeota jest ciekawa. Ktoś zagłębiał się w kwestię przeróbki tych tulei?
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
ODPOWIEDZ